menu

FOTOGALERIE - ZDE

Zpět na hlavní stranu

NAPSALI O NÁS


Chomutovští pionýři ověřovali projekt Klíčení v Bernově u Nejdku

Novinky.cz, 13.12.2011 na www.novinky.cz
Víkend s názvem Falešné Vánoce prožili na své táborové základně členové oddílu Rolničky z Pionýrské skupiny Chomutov. Veškeré aktivity se točily okolo Vánoc a pionýrského projektu Klíčení, který se zaměřuje na zkvalitnění práce s dětmi se zvláštními vzdělávacími potřebami.
"Cílem pionýrského projektu Klíčení (www.kliceni.cz) je vytvořit výchovný program pro děti se zvláštními vzdělávacími potřebami, jako například děti s lehkou mozkovou dysfunkcí, děti ze sociálně znevýhodněných rodin, děti ohrožené předčasným odchodem ze vzdělávání a v neposlední řadě talentované děti," vysvětluje Jaroslava Wessela, vedoucí oddílu Rolničky. "Klíčení navazuje na současné aktivity Pionýra (www.pionyr.cz), činnost oddílů a klubů i projekty Oáza a Parťáci a různé integrační iniciativy. Projekt pomůže zkvalitnit výchovné působení na děti a mládež v ČR a přitom zachovat stávající principy sdružení a hru jako základní výchovný prostředek," doplnil Wessela. Každý z oddílů Pionýrské skupiny Chomutov (www.chomutov.pionyr.cz) jezdí na táborovou základnu pravidelně jednou měsíčně. Během měsíce se tu postupně vystřídají všechny. Tento víkend s Rolničkami se odvíjel v duchu Vánoc. V sobotu dopoledne si děti zdobily perníčky a jimi pak strojily stromeček. Odpoledne patřilo aktivitám z pionýrského projektu Klíčení. Pionýři se učili vyrábět a sami pak dělali vánoční dárečky z netradičních materiálů. Večer na děti i dospělé čekala štědrovečerní večeře, rozdávání a rozbalování dárečků.

Výstava 20 let Pionýra zavítala i do Chomutova

E-Chomutov, 9.4.2011 na www.echomutov.cz
Putovní výstava, jež shrnuje dvacetiletou existenci obnoveného Pionýra, konečně zavítala i do Chomutova. Výstava připomíná veškeré aspekty činnosti porevolučních pionýrů a je zajímavou sondou do života této organizace. Ve výstavní síni SKKS bude pro zájemce otevřena až do konce dubna.
Výstava 20 let Pionýra shrnuje činnost této organizace v porevoluční době a podle organizátorů by měla vyvrátit představu pionýrů jako přežívajícího reliktu minulosti. Podle Jiřího „Péráka“ Perknera, vedoucího pionýrské skupiny Chomutov je výstava organizována mimo jiné i jako zpráva veřejnosti o existenci a činnosti organizace Pionýr. „Výstava by měla vyvést z omylu ty lidi, kteří si myslí, že Pionýr již zanikl,“ uvedl Perkner při zahájení. Návštěvníkům tak výstava, která je koncipovaná jako soubor fotografií, článků i krátkých útržků a náčrtků, připomene nejen pionýrské tábory a soutěže, ale také charitativní činnost a organizovanou pomoc, do které se pionýři zapojovali a zapojují.
Slavnostní otevření výstavy ve výstavní síni SKKS obstarali Jiří „Pérák“ Perkner a náměstek primátora Jan Řehák. Druhý jmenovaný ocenil především současný přínos pionýrské organizace pro život dětí. „Vážím si lidí, kteří dokážou pro děti vymyslet smysluplné trávení volného času, protože současný Pionýr není jen o zábavě, ale také o pomoci druhým. A je dobré, že tyto návyky získávají i ty nejmenší,“ doplnil Řehák. Následně si malí i velcí návštěvníci mohli dětským šampaňským připít na zdar této výstavy.
Obrozený Pionýr vznikl v roce 1990 a v tuto chvíli podle magazínu Týden sdružuje více než dvacet tisíc členů a je tedy druhou největší sdružením takového typu po Junákovi. Tato organizace je v současnosti zcela nepolitická a hlásí se především k mezinárodní Úmluvě o právech dítěte. „Pionýr prošel za celou svou existenci velkým vývojem, ale vždy jej dělali lidé, kteří uměli jednat s dětmi a kteří to pro děti dělali,“ shrnul základní myšlenku organizace Perkner.

Nástup,31.3.2011Mozaika , červen 2010 - BambiriádaMozaika , duben 2010 - Krajská vybika 2010
O víkendu 26.-28.3.2010 se již po šesté v řadě sešli sportovně založení pionýři z Ústeckého kraje v Klášterci nad Ohří, kde ÚKOP ve spolupráci s PS Heleny Bišové pořádala krajskou soutěž ve vybíjené. Tradiční akce měla tradiční průběh. Celý sobotní den byl věnován zápasům. Soutěžily děti od 6 do 15 let ve třech věkových kategoriích. Když hráli ti nejmladší, všichni drželi palce, aby pořádně přehodili hřiště, a když hráli ti nejstarší, tak všichni přihlížející sledovali s napětím prudké rány a akrobatické kousky uhýbajících hráčů. Kromě soutěže samotné se setkali bojovníci se svými protihráči z jiných skupin i během sobotní diskotéky, o pauzách a také u jídla, které bylo jako každý rok výtečné. Turnaje se zúčastnily tyto pionýrské skupiny: PS Chomutov, PS Dravci Ústí nad Labem, PS Dubí, PS Heleny Bišové Klášterec nad Ohří a letošní nováčci v soutěži 14. PS Aljaška klub Děčín. Všem pořadatelům děkujeme a těšíme se za rok nashledanou.
Jana Krotilová, PS Chomutov


Chomutovské noviny, 21.10.2009, ročník XII., číslo 18
Draky sice v zooparku nechovají, přesto nad ním létali
Podzimní Drakyáda, kterou pořádal Podkrušnohorský zoopark spolu s pionýrským oddílem Sluníčko, proběhla v příjemné atmosféře. Děti s rodiči si kromě pouštění draků mohly vyzkoušet i střílení ze vzduchovky a luku anebo projíždˇku historickým traktůrkem. Na závěr byl připraven táborák a opékání buřtů.


Nejdecké listy , říjen 2009
Sobota se Sluníčkem
Málokdo ví, že v Nejdku, přesněji v Bernově, má svoji táborovou základnu Pionýrská skupina Chomutov. Skoro každý týden zde najdete jinou partu prima dospěláků a dětí, kteří sem často jezdí. Střídají se zde oddíly Itešiča, Čtyřlístek, Hunkpapa a Sluníčko. Několikrát jsme byli u dvou posledně jmenovaných oddílů na návštěvě, takže teď jsme je pozvali k nám. Na sobotu 12. září 2009 jsem měl s Chomutováky domluvený sraz na náměstí Karla IV. v Nejdku. Vedl jsem je po křížové cestě a vyprávěl o její obnově, o prvním poválečném starostovi města Nejdku Rajmanovi.
Z Krásné vyhlídky jsme se podívali na město shora a pádili jsme z kopce na Limnickou k naší klubovně. Holky z naší pionýrské skupiny měly připravený program: házení phlatballem, hru Twister a nezapomněly ani na míč, takže jsme si zahráli taky vybiku. Dvě hodiny na lukostřelecké louce uběhly jako voda v Limnickém potoce. Sluníčka, těšíme se na další setkání s vámi! Fotky z naší činnosti si můžete prohlédnout na stránkách www.psnejdek.wz.cz.
Bc. Vladimír Uhlíř
Pionýrská skupina Nejdek
odkaz na stránky Nejdeckých listů


Týdeník Sedmička, Mladá Fronta
1.10.2009
Pionýři, pionýři, malované děti, znělo dříve a zní i dnes
Mostecko, Chomutovsko / Stovky dětí chodí v severních Čechách do pionýrských skupin. Z větších měst chybí pionýři jen v Litvínově. Bývalí vedoucí však vedou další skupiny dětí.
Stráž u pomníků
Mnozí si ještě pamatují, že jejich hrdinou byl Timur a jeho parta a jak při významných dnech stáli pionýři stráž u pomníků. Raritou jsou v dnešní době ti jirkovští, kteří se skauty tuto tradici dodržují i dnes.
Odkazů na minulost najdeme u dnešních skupin více. Před lety mladí bojovali o nejrůznější vyznamenání a odznáčky. Ty byly pro celou republiku stejné. Pro nynější děti vymýšlejí hry a odměny jejich vedoucí. Existují ale i celostátní vyznamenání. Tým může bojovat o titul Prima Parta. Jednotlivci například o Stužku hrdosti.
Oslovení lidé se shodují, že se v pionýru nesetkali s komunistickou demagogií. „Nepamatuji se, že jsme nacvičovali básničky na výročí říjnové revoluce nebo něco podobného. Jen na první máj. A o politice jsme v pionýru neslyšeli vůbec. Zato ve škole do nás hustili, jak prvorepublikové vedení nechalo střílet do dělníků. Žádný Masaryk a Beneš nebyl. Prezidenti pro nás začali až s komunisty,“ vzpomíná Miroslav Blažek z Litvínova.
Chtějí si hrát
Děti se především chtěly vydovádět. „Chodil jsem do Pionýra povinně a nesnášel jsem to. Bylo málo vedoucích, musely to dělat učitelky. Třída ve škole byla pionýrskou skupinou a vrcholem bylo, když jsme šli hrát vybíjenou. Často jsem se vymlouval. Později jsem ale chtěl do rybářského kroužku a tam směli jen pionýři. Opět jsem dostal průkazku a šátek,“ vzpomíná na své dětství vedoucí chomutovských pionýrů Jiří Perkner. Vedoucím se stal prvního září 1989. Tehdy jej přemluvila dcera a přátelé z Pionýra, kam chodila. „Než jsem se rozkoukal, byla revoluce. Ale odmítl jsem se toho vzdát. Dělali jsme vše pro děti a těm bylo úplně jedno, jak se některým akcím říká. Chtěly běhat po lese a nezajímalo je, jestli se to jmenuje Branný závod prezidenta Masaryka, Partyzánský samopal nebo Po indiánské stezce,“ podotýká Perkner, alias náčelník Wiyaka Tanka.
Stejně jako Perkner i vedoucí jirkovských pionýrů Luděk Sušický odmítá spojení s minulým režimem. „Nemáme s komunisty nic společného. Ani jsem se nikdy nesetkal s tím, že by na nás někdo koukal skrz prsty. Spíš jsou někteří překvapení, že pionýři ještě existují. Jednou nás také oslovil Svaz komunistické mládeže, abychom s nimi někam šli. To jsem rezolutně odmítl,“ vypráví Sušický.
Šátky nezmizely
Když se řekne pionýři, každý si představí červené šátky, modré košile a slib. Ani dnešní mladí o to nejsou ochuzení. „Každý oddíl si může vybrat, jestli chce mít šátky a jakou barvu. Mají vlastní slib a k němu rituál. A vše je dobrovolné. Chtějí ukázat, že k sobě patří. Stejně tak si zazpíváme i pionýrské písničky, vždyť je to legrace,“ podotýká Sušický.
Ačkoli si každá skupina může vymyslet svůj slib, některé hodnoty přetrvávají. Děti stejně jako kdysi jejich rodiče slibují, že budou pomáhat slabším přátelům, milovat svou vlast a podobně.
Dospělých je málo
Něco se ale přece jen změnilo. Děti mají téměř neomezený výběr, co ve volném čase dělat, a dospělí se musí mnohem víc snažit, aby je dokázali zaujmout. Musí sledovat trendy. Zatímco před pár lety měl letní tábor téma Cesta kolem světa, teď si děti hrají na Harryho Pottera nebo Hvězdné války. Dospělí se potýkají s nedostatkem dobrovolníků. „Možná by se i někteří hlásili, jenže nesplní požadavky. Dělám to ve volném čase, proto mě musí práce s dětmi opravdu bavit. Dřív či později do toho člověk zapojí i rodinu,“ říká Sušický.
Někdy se přidají i rodiče malých pionýrů, kteří jedou pomáhat na letní tábor. „Syn je nadšený snad ze všeho, co dělají. Chlubí se, že se naučil morseovku. Samozřejmě jezdí i na tábory,“ říká Jiřina Kročková, matka devítiletého Honzy, který chodí do Pionýra v Jirkově.
Jitka Pavlíková
odkaz na stránky týdeníku


Mozaika březen 09, Sami o sobě - Indiánská výstava

Mozaika květen 09, Sami o sobě - Na Ústecku hráli vybíjenou
„Chomutov, do toho!!“ nebo „Kdo neskáče fandí Ústí, hop hop hop!“ i tak zněly povzbuzující hlasy fandícího kotle Chomutováků při zápasech na krajském finále ve vybíjené. Pořadatelé z PS Václava Řezáče, Klášterec nad Ohří, připravili ve dnech 27.-29.3.2009 již tradiční a velmi úspěšnou sportovní akci. Zúčastnilo se na sto dvacet dětí a vedoucích, kteří přijeli z PS Dravci (Ústí nad Labem), PS Dubí a PS Chomutov. Během soboty se odehrály všechny zápasy a večer jsme se tak mohli bavit soutěžemi, zpěvem i tancem. Na pátečním slavnostním zahájení i na nedělním vyhlašování výsledků nás navštívil i sám maskot, Pionýrský pes, který rozdával vítězům jejich zasloužené odměny. Všichni účastníci se jistě dostatečně vyřádili a jsme rádi, že nedošlo k žádným vážnějším úrazům. Rozhodně chceme přijet i za rok a zase to všem nandat! Děkujeme organizátorkám a přejeme jim pevné nervy do dalších let. Zdraví Pionýři z Chomutova


Mozaika září 09, Sami o sobě - Ohlasy Bambiriády 2009

CV týden 1.10.2008
O tomto víkendu se v Prunéřově konalo krajské setkání Pionýra 2008. Na stotřicet Pionýrů využilo příležitosti navázat nová přátelství a vyměnit si své zkušenosti s prací ve sdružení. Účastníky čekal večer s indiánskými tanci a písněmi nebo navštěva hradu Hasištejn. Děti a jejich vedoucí si také přijeli mimo jiné zasoutěžit ve znalostech a dovednostech, které procvičují během roku na pravidelných schůzkách oddílů. Pořádající Pionýrská skupina Chomutov, má již pět oddílů,které jsou zaměřené na indianistiku nebo turistiku. Nově sídlí v Cihlářské ulici vedle červeného kříže.


 

AKCE
3.-5.2.2017 Ledová Praha
7.-9.4.2017 Kamínka
9.-11.6.2017 Republikové setkání Ostrava
15.-17.9.2017 Krajské setkání

FOTOGALERIE - odkaz


OBSAZENOST BERNOVA