menu

FOTOGALERIE - ZDE

Zpět na hlavní stranu

Archiv

V archivu je více než 300 článků

12.12.2015
Na vánoční merendu přijďte v kostýmech

Opět v zadním salonku restaurace Pecka na Písečné. Vstupné zdarma, pronájem za tržbu, kterou tam uděláme. Naše zlaté holky připravily hry a program pro děti. Maškarní je jednoduché. Každý z nás má doma šátek přes hlavu, pásku přes oko, dřevěnou nohu, nůž mezi zuby a papouška na rameno. Někomu stačí i pruhované námořnické triko, bílá čepička, fajfka a plechovka špenátu. Rychle na tom zapracujte, protože masky nejsou výzvou jen pro děti, ale předvést svou fantazii by měli i dospěláci. Občerstvení je také standard. Každý přineseme ochutnat trošku domácího cukroví. U baru je možno zakoupit teplé i chlazené nápoje, brambůrky i sladkosti. Máme příležitost se na konci roku sejít, popovídat si a dětem umožníme, aby se vyřádily. Naše řady se utěšeně rozrůstají o nové přírůstky. Čím více dětí se sejde, tím líp a naše celoroční práce bude mít to nejlepší zakončení.
Pérák


11.10.2015
Porouchaný stroj času

Na letošním letním táboře na Bernově, jsme pomáhali opravit profesoru Zweitagtagovi „STROJ ČASU“, který se mu nedopatřením porouchal. Ale jelikož s opravami nemáme moc zkušeností, stroj času nefungoval tak, jak měl a my bloudili v různých dobách naší minulosti.
Navštívili jsme pravěk, budoucnost, dobu Rudolfa II., středověk, Řecko – olympijské hry, příchod praotce Čecha, Vietnam, indiány v severní Americe, Cirkus na počátku 20. stol …
Jako připomínku na super tábor mrkněte na oddílové Rajče : ctyrlistekpschomutov.rajce.idnes.cz
Zdenča


15.6.2015
Každý potřebuje občas RESET

REpublikové SETkání Pionýra ve dnech 12. - 14. června 2015 stálo za to! Na pražském kempu Džbán se sešla tisícovka pionýrů z celé republiky. Z toho 49 z Chomutova. Na výběr bylo ze spousty aktivit přímo v kempu. Kdo chtěl vyrazit i jinam, mohl navštívit koncert na Střeleckém ostrově nebo si projít kostýmovou hru Praha plná pověstí.


24.3.2015
aktualizovány termíny akcí


9.11.2014
Nejen zábavou je živ pionýrský vedoucí

Necelá padesátka pionýrů z Ústeckého kraje se v sobotu 8. listopadu sjela do Ústí nad Labem při příležitosti oblastní porady. Kromě členů krajské organizace na poradu zavítala také delegace členů výkonného výboru Pionýra. Právě tito lidé informovali zdejší vedoucí o novinkách i dlouholetých aktivitách sdružení. Probralo se letem světem vše od registrace/evidence přes nemovitosti, vzdělávání až po aktuálně vyhlášené soutěže a připravované celostátní akce. Vyměňovaly se také kontakty a utužovaly se přátelské vztahy. Poslední hodina společné porady proběhla ve čtyřech skupinkách, které zaměřovaly vždy na nějaké téma. Od 13. hodiny pak v pozměněném složení pokračovali vedoucí v jednání. Tentokráte coby krajská rada. Tu řídil náš Dáda, který tak společně s Myrteskou a Wendy zakončovali svůj kurz pro funkcionáře.V podvečer se pak všichni rozjeli zpět do svých měst.
Fotky www.ukop.rajce.idnes.cz.


21.9.2014
Setkání na Zásadě nezkazil ani déšť
Ze 130 účastníků krajského setkání v Zásadě u Kadaně tvořilo 41 účastníků naši partu z Chomutova. V pátek odpoledne jsme vyjeli do Klášterce nad Ohří, kde nás hned po příjezdu zastihl silný déšť a tak jsme po cestě na Zásadu pěkně zmokli. Ale nerozpustili jsme se. Ubytovali jsme se v klubovně a večer strávili v jídelně u přednášky o zdravé výživě. V sobotu pak začalo to pravé klání. Slunečné dopoledne se využilo pro turnaj ve vybíjené a k doprovodnému programu v podobě zajímavých her a úkolů (střelba ze vzduchovky, provazochodectví, házení kroužků, skládání puzzle na čas a podobně). Během poledního klidu se ale zatáhlo a znovu se rozpršelo. Přichystaná pionýrská stezka se tak musela improvizovaně přesunout do budovy. Zmoklí vedoucí, kteří již byli připraveni na stanovištích, se usušili a rozmístili se po chodbách. Pionýrská stezka, kterou připravila naše děvčata, se skládala z vědomostních ale také dovednostních úkolů. Například přišití knoflíku, zatlučení hřebíku, uzlování, hod na cíl, znalostí z oblasti kulturních památek, rostlin, mapových značek. Zkrátka klasika. Po náročném dni byla většina účastníků ráda, že si může konečně zalézt do spacáku. V neděli dopoledne, když to opět počasí dovolilo jsme pak dohráli turnaj ve vybíjené a mohli v deset hodin vyhlásit výsledky jednotlivých soutěží a disciplín. Celkovými vítězi v souhrnné soutěži "O pohár Heleny Bišové" se pro letošní rok stali mostečáci. Drobné odměny však dostali všichni účastníci a hlavně neproseděli celý víkend někde u počítače.
Spoustu fotek naleznete na www.ukop.rajce.idnes.cz.


12.9.2014
Přijďte na sobotní otevřenou akci
Kdo přijde před pionýrskou klubovnu v sobotu 13. září od deseti hodin dopoledne do dvou hodin odpoledne může se zúčastnit připraveného programu. Pro děti je přichystána ministezka zručnosti, tábornických a přírodovědných znalostí, hry a soutěže v podání oddílů Čtyřlístek a Rolničky či prohlídka indiánského týpí. Rodiče si mohou prohlédnout klubovnu a promluvit si s vedoucími.Pionýři tak chtějí ukázat rodičům i dětem, že volný čas lze trávit aktivně, zábavně a užitečně.
Celý článek naleznete na Novinky.cz.


9.9.2014
Pionýr Open v televizi
Pionýr prorazil i do zpravodajství na České televizi. Můžete se podívat ZDE.


6.9.2014
Pionýr Open

Na začátku školního roku mnoho rodičů hledá, kde mohou jejich děti kvalitně trávit volný čas. Jako odpověď připravil Pionýr festival otevřených kluboven – Pionýr Open. Jeho cílem je během deseti dní ukázat dětem i rodičům, co všechno mohou v pionýrských oddílech a klubech najít a vyzkoušet. Vybere si opravdu každý, od předškoláků po teenagery.
Pionýr Open se koná v celé České republice jednou za dva roky, letos je v termínu 5. - 14. září. Během dvou víkendů a týdne mezi nimi budou na více než stovce míst k dispozici ukázky činnosti pro děti a mladé lidi, kterých se může zdarma zúčastnit každý. Jedná se například o dny otevřených dveří, pohádková odpoledne, sportovní utkání, ukázky deskových her či lanových aktivit. Úplný přehled včetně míst a časů konání najdete na www.pionyr.cz/otevrene-akce.


12.6.2014
Ohlédnutí za táborem

Oba běhy táborů již skončily a tak nezbývá než si prohlédnout fotky a pochlubit se s nimi rodičům a známým. Zdenča dala dohromady pěkný výběr toho nejlepšího z tábora Čtyřlístku. Můžete se sami přesvědčit ve fotogalrii ZDE. Doufám, že se brzy pochlubí také Rolničky.


23.3.2014
Nejvyšší čas zajímat se o letní tábory


16.3.2014
Soutěž o pionýrské tričko

Pionýr vyhlásil zajímavou soutěž. Zkuste navrhnout tričko, které by podle vás nemělo v e-mošce chybět. Tričko, které vystihuje náš spolek nebo lidi, kteří v něm jsou. Můžete se realizovat hned ve dvou kategoriích – tričko pro děti a tričko pro instruktory a vedoucí. Vymyslíte tričko. Nakreslíte návrh na papír nebo jej vytvoříte v počítači. Papírový návrh naskenujete a pošlete e-mailem, případně jej v papírové formě pošlete na adresu Pionýra poštou. Pořadatelé vaše návrhy vytisknou a na Kamínkách uspořádají jejich výstavu. Každý účastník Kamínek bude moci hlasovat pro tři nejlepší návrhy. Vítězné návrhy budou realizovány a nejlepší tvůrci odměněni.
Uzávěrka pro zasílání návrhů: 10. dubna 2014
Více informací na www.kaminka.pionyr.cz/tricko.


8.3.2014
Kamínka - vzdělávací akce pro vedoucí a instruktory

Přijeďte za námi na tradiční, vzdělávací, přátelskou a hřejivou akci Pionýra – Kamínka 2014, 25. - 27. dubna 2014. Letos to bude opět nové místo, známé město.
Indicie vám napoví:
Město, které je největším distributorem stavebnice Lega.
Město, které žije hokejem a z tohoto města pochází Jaromír Jágr.
Město strojírenství a uhlí.
Město, které bylo známé svým aktivním dělnickým hnutím.
Určitě jste na to přišli. Ano, je to Kladno!

Tak tedy přijeďte do Kladna za kamarády, přáteli, za novým poznáním, za seznámením se s novými a zajímavými aktivitami, za výměnou zkušeností, za novými zážitky a prožitky, které Kamínka každým rokem nabízí. Záleží jen na nás, jaká Kamínka budou. Každý z nás, ať chceme, či ne, přinášíme této akci něco ze sebe – úsměv, pohodu, svůj názor, své úvahy a vize, zkušenosti, vědomosti…. Nedozvídáme se o nových věcech a jevech pouze v dílnách, seminářích či na fórech. Neopakovatelné kouzlo a studnice vědomostí jsou přeci diskuse mezi účastníky o přestávkách, či večerních posezeních. Na letošních Kamínkách si postavíme „něco“ společného. Každý z nás může přiložit ruku k dílu a vytvořit, dotvořit, sestavit „něco“ pozoruhodného, „něco“ pionýrského, „něco“ neotřelého a nevšedního. Více informací na www.kaminka.pionyr.cz.


23.1.2014
Jakešova pionýrská písnička


18.12.2013
Čtyřlístek na horáchhttp://kaminka.pionyr.cz/index.php O prvním prosincovém víkendu opět vyrazil oddíl Čtyřlístek na Bernov, tentokrát bylo opravdu pohádkově.... Napadl krásně bělounký sníh, ve kterém se vyřádily hlavně děti, navštívil nás dokonce i Mikuláš, anděl i čert!! Děti slibovaly, že už budou hodné, jako potvrzení dohody dostal každý pravou čertovskou šmouhu na tvář. Večer jsme si symbolicky rozbalili dárečky, co byly pod stromečkem a zazpívali si koledy. Bylo to moc prima, už se těšíme na další víkend s naši Prima partou!Podívejte se na fotky na oddílové rajče.
. Zdenča


11.12.2013
Pozvánka27.11.2013
Víkend na Bernově 15.-17.11.2013 – „Strašidlácké běsnění“

V pátek večer se Bernov proměnil ve strašidelný hrad, ve kterém čekala na vysvobození zakletá smutná princezna Vendelína. Do strašidelného hradu ji uvěznil zlý čaroděj. Spolu s princeznou ukryl ve věži i truhlu s pokladem….
Děti po příjezdu na Bernov objevili smutnou princeznu v jedné malé komůrce. Princezna zde naříkala a prosila děti, ať ji vysvobodí ze zajetí zlého čaroděje. Na pomoc nám přispěchal hodný černokněžník Vojtěchoslav, který nás doprovázel po hradě. Vysvobozování nebylo však tak jednoduché. Aby se podařilo princeznu vysvobodit, museli jsme nejprve najít i ukrytý poklad. Bez něho se princezna z hradu nedostane!
Plnili jsme tedy 3 zadané hádanky, abychom získali nápovědu, kde je truhla ukrytá. Podařilo se truhličku nalézt, ale ejhle!! Truhla byla zamčená a neměli jsme klíč! U truhly byl dopis, ve které bylo psáno, jak můžeme klíč získat. Bylo tam také přivázáno 5 svitků s pěti úkoly, za které můžeme klíč postupně získat. Přečtením dopisu jsme zakončili den a postupně zalezli do pelíšků.
Ráno nás čekala výprava do okolí hradu, jízda na běloušovi ze sousedního hrabství a plnění pěti zapeklitých úkolů. Ne všechny se nám podařilo správně splnit....Proto jsme nevěděli, zda se nám podaří princeznu osvobodit. To jsme se dozvěděli na večerním strašidláckém bále, který pořádala, jako každý rok, strašidla z tohoto hradu.
A jak to všechno dopadlo? Princezna sice osvobozena byla, ale nebyla tak krásná jako dřív! Bál se ale náramně vydařil!! Jedlo se, zpívalo a tančilo, strašidel přišlo spoustu- černokněžník, čarodějnice, vodník, bílá paní, kostlivec, čert i s čerticí, skřítek, hejkal, několik masožravých kytek, Měsíčník, Slunečník i Větrník a dokonce až z dalekého vesmíru sám mistr Joda! Přesvědčte se sami na fotkách: ctyrlistekpschomutov.rajce.idnes.cz
A kdo jste s námi nebyl, chybu jste udělal!! Napravte to na příští akci „Falešné vánoce“ 6.-8.12.2013 !! Těším se na všechny.
Zdenča


25.11.2013
Podzimní výlet do Plzně

Poslední říjnový prodloužený víkend jsme si krásně užili na super pionýrské akci „Podzimní Plzeň 2013“. Účastnili se jí někteří členové oddílu Čtyřlístek i Rolničky. Celý víkend pro nás připravil Fanda Slípka od Rolniček, který v Plzni bydlí, tímto mu zároveň děkujeme!
Ještě v pátek, po příjezdu do Plzně a ubytování se v propůjčeném objektu organizace Totem ve čtvrti Bolevec, byl pro nás připraven první úkol – vyluštit souřadnice pro hledání „kešky“. Fanda vybral animákovou-soundtrackovou, což děti velmi zaujalo. Povedlo se vyluštit a souřadnice byly na světě. Hledat kešku bylo v plánu až na pondělí. V sobotu po snídani jsme jeli do Muzea loutek na plzeňské náměstí, poté jsme strávili několik hodin v plzeňské zoologické zahradě. Bylo teplo a sluníčko po celý den. Večer jsme sledovali film a odpočívali.
V neděli jsme jeli tramvají do města. Prvním bodem programu byla Aquatera – teraristická zoo. Bylo to úžasné, pan průvodce nás zavalil spoustou zajímavých informací, dokonce jsme si mohli i na některé exempláře sáhnout! Druhým cílem byl Pivovar. Opět zážitek. Za celý den jsme toho spoustu nachodili, někteří už sotva šli, tak jsme jeli zpět do Totemu tramvají a hurá na večeři. Byla moc dobrá čína s rýží. Po krátkém odpočinku a sprše si menší děti hrály v klubovně a pro ty starší byla na programu ještě jedna akce. Lasergame. Dle účastníků to bylo super, já tam nebyla. A tak v pozdějších hodinách konečně do pelíšků!
V pondělí ráno jsme balili, uklízeli a také hledali v okolí slíbenou kešku podle vyluštěných souřadnic.Podařilo se jí nájít, vložili jsme památeční dřevěnou placku a podepsali se do notýsku. A zase ji pěkně ukryli na stejné místo. Po obědě jsme se vydali na vlak a spokojeně odjeli do svých domovů.
Myslím, že budu mluvit za všechny zúčastněné! Bylo to super, super! Fando díky.
Na některé další akci ahoj Zdenča
Pár fotek najdete na oddílovém rajčeti.


12.9.2013
Velikonoční jezero

V době od 27. 7. do 10. 8 trávili pionýři z oddílu Rolničky, léto na své táborové základně poblíž Nejdku u Karlových Varů. Během jednoho překrásného letního dne se rozhodli navštívit nedaleké jezírko zasazené do lesnaté krajiny mezi obcemi Odeř a Lužec. Cílem výletu nebylo pouze navštívit samotné jezírko ale také se věnovat geocachingu a cestou zpět navštívit Nejdek. K lovení si Rolničky vybraly keš, která se týká přímo samotného jezera. Je jí keška „Velikonoční Jezero“ (GC2TCAF).
František Slípka
Celý článek v Mozaice: mozaika.pionyr.cz.


4.9.2013
Prázdniny končí

Prázdniny máme úspěšně za sebou, tábory se vydařily, a ještě než se děti vrálity do školních lavic, vyjel oddíl Čtyřlístek na Dětský den do Nejdku. Pár fotek najdete na oddílovém rajčeti.


9.7.2013
Bitva u Jeremiah station i za účasti pionýrů

Pár fotek na rajčeti.


1.7.2013
Uvařme společně výroční zprávu 2013!

Asi už víte, že pro příští výroční zprávu Pionýra se ujal nápad pojmout ji jako kuchařku – která bude v hlavní linii ukazovat, z jakých přísad se skládá naše činnost, ale bude také doplněna skutečnými recepty. Může jít o zcela běžná jídla, která se osvědčila na výpravách a táborech. V Pionýru jsou takových receptů určitě spousty. Znáte nějaký? Podělte se a nezapomeňte na fotky!
Třeba se najdou i takové recepty, které mají něco „pionýrského“ navíc. Co by to mohlo být? Zde je pár příkladů:
Pořádáte každoročně soutěž o to, který oddíl uvaří pro ostatní nejlepší bramboračku? Pošlete nám recept letošního vítěze.
Zapojujete děti do tvorby pokrmu formou hry – např. suroviny na koláč za splněné úkoly? Zajímá nás hra i její výsledek.
Vaříte jídlo, které zapadá do příběhu vaší celotáborové hry – třeba kovbojské fazole? Přesně to hledáme.
Máte vlastní recepty, které vznikly zcela náhodou, např. když selhalo zásobování a bylo nutno vařit „z vody“, přesto ale výsledek všem chutnal? Sem s nimi.
A tak dále... Fantazii se meze nekladou!
Článek převzat z dobrodruzstvi.info/kucharka.cz.


11.6.2013
Chomutovští pionýři osvobodili Bílou paní z Rýzmberka

Šedesátka pionýrů se z Chomutova vydala v pátek 7. června do 150 kilometrů vzdálené Kdyně, aby osvobodila zakletou paní Apolenu. Byli to zástupci Pionýrské skupiny Chomutov, kteří se na Domažlicku zúčastnili Republikového setkání Pionýra. Tuto akci pořádá každé dva roky občanské sdružení Pionýr pro své dětské i dospělé členy. V Ústeckém kraji se naposledy akce konala v roce 2001 na Kamencovém jezeře. Tenkrát se do Chomutova sjelo přes tisíc účastníků. Letos jich do Kdyně zavítalo kolem sedmi set. V rámci poznávání skupin z různých koutů ČR, se i chomutovské děti zapojili do tematického programu s Bílou paní Apolenou zakletou na zřícenině hradu Rýzmberk. Během zábavného celodenního soutěžení sbíraly děti nápovědy k jejímu vysvobození. Mohli si tak vyzkoušet řadu zajímavých aktivit. Například hry kinball či ringo, skákací boty, lezení na nízkých i vysokých lanech, skupinové bubnování, vodní atrakce včetně aquazorbingu či výuku kanoistiky. Kromě sportovních aktivit si mohly zručné ruce účastníků setkání vytvořit vlastní originální trička, kapsičky na mobily, nejrůznější ozdoby nebo maňásky z ponožek. U všech činností se setkávali s různě starými dětmi z jiných měst naší republiky. Pro oddíly Pionýrské skupiny Chomutov to byla poslední velká akce před vyvrcholením jejich celoroční činnosti - letními tábory.


28.5.2013
Program republikového setkání

Blíží se nám velká akce s pěkným programem. Nejen, že se naše děti setkají s jinými pionýry z různých koutů republiky, ale zažijí i řadu netradičních zážitků. Už jste si třeba vyzkoušeli hru kin-ball? Já jo a vřele doporučuji, je to míčová hra, ale s míče o průměru přes 1 metr. Nebo raději nějaký vodní sport? Republikové setkání vám nabídne třeba Aquazorbing. Z další nabídky jmenujme uzlování, ringo, baseball, skákací boty, geocaching, možnost rukodělných činností (náramky z PET lahví, záložky do knížky nebo maňásci z ponožek). A k tomu všemu výlety do okolí. Prostě nabitý víkend. Více informací na webu akce: Setkani.pionyr.cz.


15.5.2013
Úkol na republikové setkání

Zdravím vás všechny, kteří se chystáte na hrad Rýzmberk!
Od doby, kdy kastelán Teodor požádal svého přítele o pomoc při pátrání po tajemství našeho hradu, nemám chvíli klidu. Tak vy se sem skutečně chystáte v tak hojném počtu? Prý už skoro 500 lidí nabídlo svoji pomoc. Je tedy řada i na mně, staré klíčnici, abych vám také trochu napomohla.
Věrně doprovázím Apolenu v jejím krutém osudu. Ano, byla potrestána za svou hamižnost, ale čas, který tráví přemýšlením, ji přece jen napravil. Již dlouho se jí však nedostalo žádné radosti. Vím, že vám pan Teodor zadával nějaké úkoly. Toto je nyní úkol ode mne, i když snad je to spíš velké přání. Nechť každá skupina přiveze, prosím, Apoleně nějaký malý dárek od srdce, vlastnoručně vyrobený. Vězte, že se má paní Apolena v pravý čas zjeví a dárek jí budete moci předat.
Vím, že to, co vás sem přivádí, není touha po zlatě, špercích a jiném bohatství, ale touha po přátelství, kamarádství, nových zážitcích. Je to touha překonat trochu nepohodlí, je to odhodlání zažít dobrodružství, nasadit svoji sílu, vytrvalost, rozum i dovednosti a vykonat něco dobrého. Jsem připravená vám po celou dobu vaší přítomnosti na hradě Rýzmberku pomáhat. A cítím ve svých starých kostech, že vysvobození je nablízku. I když kolik už bylo nadějí, které odfoukl vítr… Ztrácíme sílu, ale neztrácíme víru a naději.

Klíčnice z Rýzmberku
věrná služebnice paní Apoleny


8.5.2013
Pověst o Bílé paní


„Na hradě Rýzmberku žila kdysi pyšná a lakomá paní. Jednou dala uvrhnout do hladomorny mysliveckého mládence za to, že utrhl jablko z její jabloně. Jeho matka ji za to proklela. Mladá šlechtična do roka zemřela a od těch dob bloudí hradem jako Bílá paní a čeká na svého zachránce. Kdo ji vysvobodí, získá prý poklad, který je na hradě ukrytý. Jednou za sto let je možné Bílou paní spatřit a po vyslovení kouzelného zaklínadla s ní dokonce i mluvit. Tento čas přijde již brzy – už začátkem června 2013…“


3.6.2011
Mediální ohlédnutí
Na Bambošku dorazili i novináři a výsledek si můžete přečíst jednak v Chomutovských novinách, které přišly zdarma do schránek Chomutovských domácností, jednak na webu e-chomutov. A protože po Kamenčáku pobíhal i kameraman mrkněte na video:15.4.2011
Jak bylo na vernisáži?


7.5.2013
Jak se připravit na tábor


3.5.2013
Letní tábory jsou za dveřmi

Naše pionýrská skupina i v letošním roce pořádá letní tábory na vlastní táborové základně v Bernově u Nejdku. Na rozdíl od předchozích let ale vedoucí skupiny Pérák nezapomněl objednat na nejbližší meteorologické stanici v Šindelové opravdu letní počasí. Máme se tedy na co těšit. Do lesa na borůvky, kterých bude všude modro a na houby, které porostou před očima, to máme sto metrů. Na koupání v údolní nádrži Lesík dojdeme za půlhodinku chůze, kterou si budeme prodlužovat v krámku u Bradů u pultu s nanuky. V kuchyni se budou vařit zase samé dobroty. Všichni si budeme tábor každý den pěkně užívat v hrách, sportu, výletech a zábavě s kamarády. Večer u táboráku nás určitě nebudou obtěžovat komáři a muchničky. Je to prima, že si naši vedoucí vezmou v zaměstnání dovolenou a budou s námi patnáct dnů. Jsme totiž všichni pionýři. A kdy vlastně jedeme?
1. běh 13.-27.7.2013 - hlavní vedoucí Jiří Perkner - Pérák, tel. 777248706
2.běh 27.7.- 10.8.2013 - hlavní vedoucí Jaroslava Wessela - Jájina, tel.725234716


29.4.2013
15. let Bambiriády
Bambiriáda 2013 se uskuteční v termínu od 23. do 26. května v celkem 17 městech. A co je nejdůležitější – v letošním roce oslaví své 15. narozeniny. Nedalo nám to a otevřeli jsme bambiriádní číslo časopisu Archa z roku 1999, vydávaného Českou radou dětí a mládeže, organizátorkou Bambiriády a zavzpomínali. V roce 1999 se Bambiriáda uskutečnila pouze v Praze a branami Bambiriády prošlo za čtyři dny přes 32 000 návštěvníků. Svoji činnost představilo 86 sdružení dětí a mládeže a středisek volného času. Na pódiích se vystřídalo 85 souborů a 12 sólistů – celkem 1 750 účinkujících. Největší nával návštěvníků zaznamenaly ostrovy (Střelecký a Dětský ostrov) v sobotu. Počasí bylo fantastické, až po uzavření bran v neděli se spustil pořádný lijavec.
Můžeme si zde přečíst i rozhovor s tehdejším předsedou přípravného výboru akce Mgr. Martinem Bělohlávkem a myslíme si, že by vás mohla zajímat hlavně otázka týkající se názvu Bambiriáda. Můžete slovo Bambiriáda nějak vysvětlit nebo přeložit? „Na to se ptá řada lidí a každému odpovídám, že nemohu. To není cizí slovo, přeložit se tedy nedá. A neznamená vůbec nic. Není to žádná zkratka není to nějaký jinotaj: pro mne – jako češtináře– je to hezké české zvukomalebné slovo. Zkuste si ho zopakovat třikrát za sebou. Je v něm slyšet náběh na děti – bambi, ale pak to najednou trochu zadrnčí – cítím v něm i jistou hravost. Jsme velmi rádi, že většina sdružení se do příprav Bambiriády pouští s elánem jako kdysi. A hlavně jsme rádi, že návštěvnost Bambiriády rok od roku stoupá a dostala se do povědomí vám, vám návštěvníkům. Věříme, že se letošní rok opět podaří, že budete spokojeni a děti se dostatečně vyřádí a společně s rodiči si vyberou činnost, která by je nejvíce bavila.“
Říkal v roce 1999 Martin Bělohlávek.


19.4.2013
Nová propagační videa Pionýra


25.3.2013
Jarňáky na Bernově
Jak se měly Rolničky na jarních prázdninách se můžete podívat v jejich fotogalerii.


30.1.2013
Tak oddíl Sluníčko je opět ve hře.
V pátek 22. 2. 2013 se náš oddíl vydal opět na velmi oblíbený Bernov. Cesta nás obklopovala sněhovými závějemi a my se moc těšili na nadílku na kopci za barákem. Velké sněhové šílenství, výlet na běžkách, noční bobování na osvětlené dráze...super zážitky jak pro děti tak i dospělé. Svou účastí nás poctili i Pérák s Lenkou a Alešem. Bylo to moc fajn, večerní hraní na kytary a zábava u hry aktivity nám velmi zpříjemnily víkend. Děti byly spokojené a tak se těšíme na další výlet.
Pižla.


30.1.2013
Ledová Praha
Rozhovor s Jakubem Kořínkem o akci Ledová Praha v televizi v pořadu METROPOL


21.1.2013
Registrace
TUTO STŘEDU 23.1.2013 JE TERMÍN ODEVZDÁNÍ REGISTRACE DO PIONÝRA!!!Prosím všechny, kdo mi to ještě nedali, ať se mi ozvou nebo raději přijdou na schůzku!!
Díky Zdenča


19.12.2012
Pozvánka na Vánoční merendu


29.11.2012
Pojďte si zařádit do bazénu
Ahoj kamarádi. V sobotu vyrážíme do bazénu. Sraz je v 8:15 před hlavním nádražím. Vezměte sebou i kamarády kteří nejsou členy Pionýra. Účastnický polatek 50,- Kč zahrnuje 2 hodiny v bazénu, oběd a malé překvapení. Rozejdeme se o půl čtvrté. Přijďte všichni. Ahoj, Pérák


29.10.2012
Pionýrská skupina Chomutov na Krajském setkání Pionýra v Mostě
Pořadatel, PS Rozmarýn, se organizace zhostil na výbornou.Kromě bufetu byla v objektu zřízena také malá čajovna. Geniální řešení bylo po celou dobu konání akce non-stop kino v projekčním sále v budově školy, neomezený přístup k deskovým hrám a tělocvična. Jakýkoliv výpadek v programu pro děti byl vždy okamžitě zacelen. Ke cti PS Rozmarín musím říct, že to nebylo téměř potřeba.
Program byl opravdu pestrý a snad nekončící. Kromě sportovních soutěží v tělocvičně probíhalo mnoho výtvarných činností. Embosování, razítkování, fimo, kreslení. Někteří soutěživci se utkali v závodě v šifrování. Velmi zajímavá část programu byla pohádková cesta, která se díky počasí odehrála v budově. Přesto však neztratila nic ze své hodnoty. Poprvé v životě jsem též zažil noční výsadek v městském prostředí. Kupodivu, také ne úplně jednoduchá discipl&iacut e;na. Noční výsadek začínal na Hněvíně kocháním se pohledem na noční Most a pak podle úkolů cesta po Mostě až zpět ke škole. Pro děti jistě byl velký zážitek připravená discotéka. Naši moderátoři nás naučili společné tance a závěrem jsme se svezli v tradiční mašince.
Tak doufejme, že příští setkání bude při nejmenším stejně dobré, jako to letošní u PS Rozmarýn.
Ondra


29.10.2012
Pionýrská skupina Chomutov převzala ocenění
Při společném setkání města s představiteli občanských sdružení, které v něm pracují proběhlo slavnostní předávání pamětníc listů. Zástupce Pionýrské skupiny Chomutov, Jiří Perkner, byl také pozván, aby pamětní list za naši PS převzal. Ocenění za vynikající reprezentaci města udělil i předával primátor statutárního města Chomutov Mgr. Jan Mareš. Tento slavnostní akt se odehrával v novém kině Svět.


17.10.2012
Den stromů 2012
Blíží se Mezinárodní den stromů! Při této příležitosti připravuje Podkrušnohorský zoopark na sobotu 20. 10. od 10:00 do 15:00 hodin doprovodnou akci. Zasadit vlastní strom můžete v zooparku i vy! Kromě sázení stromů na vás čeká dobordružná hra O POKLAD SKŘÍTKA STROMOVOUSE, ZÁBAVNÉ SOUTĚŽE S LESY ČR, Ukázka slaňování ze stromu a možnost slaňování dětí pod dohledem profesionálů, vědomostní kvíz „NENÍ STROM JAKO STROM“ , vyrábění z podzimních plodů.
Oddíl Rolničky se této akce zúčastní a svůj strom si zasadí.
Sraz: 10.hod u zadní brány do Zooparku
Konec: 13. hod u zadní brány do Zooparku
S sebou: svačinka, pití a korunky na vstupné (děti 45 Kč, dospělí 75 Kč)
Vedoucí akce: Jaroslava Wessela, tel. 725 234 716


17.10.2012
Akce Otevřená klubovna nepřilákala do našich kluboven tolik návštěvníků, kolik jsme si přáli. K této akci jsem rozesílala tiskovou zprávu a myslela si, že ji nikde neotiskli. Až dnes jsem ji našla na webu : e-Chomutov


30.9.2012
Krajské setkání 2013 Most
Stalo se každoroční tradicí, že se pionýrské skupiny Ústeckého kraje scházejí na setkání vždy v některém z měst, kde skupiny sídlí. Po setkáních v Děčíně 2007, Prunéřově 2008, Ústí nad Labem 2009, Zásadě 2010 a Dubí 2011 se to nadcházející bude konat v Mostě. Mostecká skupina Rozmarýn přichystala zajímavý program hned na čtyři dny a to 25.-28.10.2012.Připraveny jsou soutěže sportovní i logické, možnost hraní deskových her, výtvarné dílničky či večerní promítání filmů. V programu je také nabídka výroby vlastního originálního obrázku na tričko (cena za nákup trika 100Kč). Kromě kapesného na grilované dobroty z bufetu si nezapomeňte přibalit také ešus, hrneček, příbor, karimatku spacák a dobrou náladu k tomu.


13.9.2012
Otevřená klubovna v Chomutově
A další akce je za námi. Ve středu jsme otevřeli své klubovny veřejnosti. Jen škoda, že se o tom málo vědělo a že příchozích zájemců byla hrstka. Myslím však, že ikdyby z této akce vzešel jediný člen navíc, je to úspěch. Navíc spolupracovaly Rolničky a Čtyřlístek při organizaci a to je přece taky fajn. Fotky jsou k dispozici na rajčeti PS CHomutov


9.9.2012
Zprávy z ČRP a nová Mozaika
O uplynulém víkendu se v Horní Sytové konalo zasedání České rady Pionýra dále jen ČRP. Ústecký kraj jsme reprezentovali Pérák (předseda krajské organizace) a já (člen ČRP). Seznámím vás tedy touto formou s několika vybranými informacemi. Výše odvodu z členských příspěvků zůstává zachována ve stejné výši jako loni. Naše skupina (ač ne jmenovitě) byla několikrát zmíněna v rámci povídání o vývoji v projektu Klíčení. Z akcí bych upozornila na chystané Republikové setkání pionýrských oddílů, které se v červnu 2013 bude odehrávat ve Kdyni (okres Domažlice). V mé sekci, která má na starosti PR (čti pí-ár), jsme připomínkovali nový vzhled Mozaiky. Celkově jsme konstatovali, že se nám líbí více, než verze předchozí. Až vám přijde do schránek, nepřehlédněte zmínku o PS Chomutov hned na vnitřní straně obálky. Mám tam, stejně jako další dva páry, fotky ze svatby.Už teď si ji můžete přečíst na www.mozaika.pionyr.cz
Jana


21.8.2012
Dobrodružství v médiích (převzato z Pionyr.cz)
Ve čtvrtek 16. 8. byl na tiskové konferenci představen médiím projekt Dobrodružství na míru a připravované otevřené akce, které ve dnech 8. – 16. září přiblíží činnost pionýrských oddílů a klubů rodičům a dětem po celé republice. Novinářům byly představeny nejen akce přichystané na dny od 8. do 16. září, ale také vysvětlena podstata projektu – nabídnout činnost Pionýra, tedy dobrodružství a zážitky s partou kamarádů, co nejširšímu okruhu zájemců a ukázat, že si u nás může vybrat téměř každý něco „na míru“. Hned téhož dne se informace o Dobrodružství na míru objevily například ve vysílání Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu i na webových stránkách Českého rozhlasu.


17.8.2012
Tábor Rolniček
Kam o prázdninách? No přece na tábor! Také oddíl Rolničky vyjel na táborovou základnu Bernov u Nejdku za čtrnáctidenním dobrodružstvím inspirovaným Rychlými šípy. Na fotky se můžete podívat na jejich rajčeti.


10.7.2012
Indiánské války v blátě
Ačkoli celý víkend propršelo, byla zábava. Na fotky se můžete podívat na rajčeti.


17.6.2012
Indiánské války se blíží
POSLEDNÍ INDIÁNSKÉ VÁLKY III. DÍL aneb BITVA NA HADÍM POTOCE - SNAKE CREEK se budou konat 7.7.2012. Mnoho vody uplynulo v řece Little Big Horn , roztál poslední sníh a na pláních se opět ozývají výstřely , svištění šípů , dusot kopyt a řev indiánských válečníků.


30.5.2012
Vybika zrušena!!!
Pozor! Pro malý zájem účastníků byla zrušena krajská vybika, která se měla konat již tento víkend na Zásadě.


29.5.2012
Bambiriáda očima reportérů E-chomutovTV


27.5.2012
Bambiriádní víkend za námi
Bambiriáda na Kamencovém jezeře v Chomutově nebyla ani letos ochuzena o prezentaci chomutovských pionýrů. Kdo přišel mezi týpí, nemohl nás přehlédnout. Zatímco dítka soutěžila v různých disciplínách, rodiče si mohli prohlédnout fotky z činnosti našich oddílů a také se informovat o projektu Dobrodružství na míru. Koho nepřilákaly hry, toho přilákal zpěv a bubny rozléhající se údolím. Několik málo fotek ze sobotního dopoledne najdete ZDE.


25.5.2012
Pionýr se připojil k akci 72 hodin
Jedná se o tři dny dobrovolnických aktivit po celé ČR. Projekt úspěšně probíhá už více než 10 let v mnoha Evropských zemích a zapojilo se do něj více než 200 000 dobrovolníků. S ohledem na tradici aktivit Pionýra v této oblasti a v návaznosti na loňský projekt „Umačkáni dětmi“ Výkonný výbor ČRP na svém víkendovém jednání schválil podpis „Dohody o vzájemné spolupráci v rámci projektu 72 hodin – Ruku na to“ a vyzval k podpoře této aktivity. Je možné přispět jakýmkoli projektem, který bude realizován v průběhu daného víkendu (vůbec není třeba, aby trval celých 72 hodin) a vejde se do jedné ze uvedených kategorií: –LIDÉ - Služba potřebným;
–ŽIVÁ PŘÍRODA - Péče o přírodu;
–OKOLÍ - Vylepšení života kolem sebe.
Zdánlivě je ještě hodně času, ale přihlašovat projekty bude možné od zahájení Bambiriády, tj. 24. května 2012. Více podrobností k projektu „72 hodin“ najdeš na webu http://www.72hodin.cz/ či například v červnové Mozaice Pionýra.


16.5.2012
Piofazole
Chystáte se na letní školu zvanou „Piofazole“? Pak nepřehlédněte tuto aktuální informaci. Na základě požadavků na lepší dopravní dostupnost byla akce rozdělena na dvě místa – jedno v Čechách a druhé na Moravě:
18. – 21. 8. Chvalčov – Chata pod Tesákem (Zlínský kraj)
22. – 25. 8. Soběšice – Hotel pod Hořicí (Plzeňský kraj)
Chcete-li se o akci dozvědět více, vše najdete na adrese fazole.pionyr.cz a přihlásit se můžete pomocí pionýrské přihlašovny (prihlasovna.pionyr.cz).


13.5.2012
Bambiriáda ťuká na dveře


16.4.2012
Ohřáli jsme se u Kamínek ...
Jitka W., Páťa Š. a Radek S. z Rolniček, Myrteska ze Čtyřlístku a já jsme o uplynulém víkendu navštívili akci Kamínka 2012 v Mladé Boleslavi. Tato vzdělávací akce pro instruktory a vedoucí má již dlouhou tradici. Je naplněna diskusemi, rukodělnými dílnami, praktickými ukázkami vybraných aktivit, zážitky a hrami všeho druhu. Jitka například vedla velmi živý seminář Psychomotorické hry, já jsem měla na starosti organizaci závodu Fotoralley a také diskusní dílnu Sami o sobě zaměřenou na pravidla stejnojmenné soutěže. Další pionýři z různých koutů ČR pak vedli své dílny např.: vaření v přírodě, pionýrský geocaching, malování obličeje, country tance, lanové aktivity, první pomoc při dopravní nehodě, výrobky ze šustí, kůže, papíru, enkaustika (viz foto) a řadu dalších. Obrázek si můžete udělat sami podle fotografíí na rajčeti ÚKOP - ZDE
Jana Krotilová


7.4.2012
Dobrodružství na míru
Naše oddíly, podobně jako jiné v republice, se v minulosti několikrát pokoušely o uspořádání náborových akcí, pro rozšíření členské základny. Někdo je úspěšnější, někdo již méně. Pionýr tedy přišel s nápadem, jak podpořit své skupiny a oddíly. Nabízí záštitu celorepublikové akce, jež dostala pojmenování Dobrodružství na míru. Pokud pionýrská skupina zorganizuje jakoukoli akci pro veřejnost v týdnu od 8. do 16. září a přihlásí se na www.dobrodruzsvi.info získá především mediální podporu. S tím se začne už v květnu na Bambiriádě, dále je domluveno mediální partnerství s Českým rozhlasem. Skupina získá také řadu propagačních materiálů. Více informací najdete na výše zmíněném webu, a také na stránkách Mozaiky.


27.3.2012
Schůze
Ahoj kamarádi.Svolávám tímto veřejnou schůzi rady naší pionýrské skupiny na středu 28.3.2012 od 18:00 do klubovny.
Program:
akce PS (Klíčení, Kamínka, Bambiriáda, Vybíjená, Otevřené klubovny), tábory, oddílové víkendy na Bernově,brigády na údržbu TZ a přípravu tábora, projekty, stav registrace, kurz hospodář NNO, personální, péče o klubovny a vyklizení materiálu z šaten, organizační a různé
Věřím, že se dostavíte v hojném počtu.Ahoj,
Pérák


16.3.2012
Jarňáky na Bernově
Tak jako každý rok pořádal oddíl Rolničky zimní tábor na Bernově. Přestože se nás tam nesešlo mnoho, zažili jsme spoustu zábavy. Hlavně venku. Sníh byl sice dost těžký a mokrý, ale pro tu srandu nám to bylo jedno. Dokonce jsme zjistili, že se dá bobovat a blbnout i na 20 m2. Na barák jsme se vždy vraceli celí promáčení. Kuchyň vařila skvěle. Proč to říkám? No protože jsem vařila já se svojí pomocnicí Alčou. Dokonce jsme zažili i pořádnou oslavu se vším všudy. Párty kloboučky, frkačky, všude samé balonky a exceletní dort s modelem stíhačky z marcipánu od místní paní. Nejlepší na tom celém bylo, že se nám sešly tak hodné děti, že jsme chvilkama ani nevěděli, jestli jsou na baráku či venku. Prostě príma týden na horách.
Jájina
Fotky můžete vidět na http://rolnicky.rajce.idnes.cz/jarnaky_2012/.


13.3.2012
Nová vlna pionýrských akcí
Komu se zdá, že Pionýra v zimě postihl zimní spánek, ať se těší na následující měsíce. Již tento víkend začíná maraton vzdělávání. V Ústí nad Labem se o víkendu budou školit hlavní vedoucí táborů. V dubnu proběhne akce Kamínka 2012. Každoroční vzdělávání instruktorů a vedoucích formou diskusních dílen, seminářů či pohybových aktivit. Z Chomutova se do Mladé Boleslavi, kde akce proběhne, chystá nemalá výprava. Přidáte se? Více na kaminka.pionyr.cz.


9.3.2012
Vzkaz od Pižly
Zdravím všechny, jak jistě víte tak oddíl Sluníčko končí. Svoji činnost ukončilo k 1.1.2012. Důvodů je spousta, ale myslím že v tuto chvíli je zbytečné je rozebírat. Chtěl jsem poděkovat všem,co nám věřili a co nám se vším pomáhali.Vážím si toho a jsem rád že jsem mohl v Pionýru být a zažít to,co jinde zažít asi nelze.Poznal jsem spoustu suprových lidí,kamarádů,zažil nekonečné množství zábavy a legrace,a hlavně měl jsem možnost se vrátit do dětských let a být chvílemi dítětem a zažívat nespoutané dobrodružství při různých hrách a akcích.Zvláštní dík patří našemu společnému "taťkovi" Pérákovi,který vždy stál na naší straně a moc mi pomohl. Věřím že se určitě ještě uvidíme a zažijeme spoustu legrace a zábavy. Bylo mi ctí být v Pionýru. Děkuji.
Bývalý vedoucí bývalého oddílu Sluníčko - Pižla.


21.2.2012
Čtyřlístek na Bernově
Druhý únorový víkend jsme vyjeli s oddílem Čtyřlístek na Bernov. Vyšlo nám pohádkové počasí, po oba dny svítilo sluníčko a všude byly hromady sněhu. Z toho měly největší radost děti. Všichni vytáhli boby, sáně a hlavně běžky. Pravda je, že většině šla nejlépe nová běžkařská disciplína, tzv. " ležing", ale hlavní bylo, že si všichni užili prima zábavu a na nudu nebyl čas. Pokud jsme nebyli zrovna venku, hráli jsme hry na baráku a dokonce jsme ověřovali i projekt Klíčení- práce s FIMO hmotou! Bylo to moc zajímavé a hlavně nás holky to nadchlo! Prostě byl to bezva víkend, kdo s námi nejel, ten o hodně přišel. Mrkněte na fotky : Zde
Na další bezva akci ahoj Zdenča


13.2.2012
Únorová Mozaika
Trochu opožděně se k nám v tomto týdnu dostává únorové číslo zpravodaje Mozaika. S vydáním se čekalo na každoroční pionýrské události - Ledovou Prahu a Koncert Děti dětem. Toto číslo je nabité především zprávami z jednotlivých skupin ať už v rubrice Sami o sobě, nebo na stránkách věnovaných projektu Klíčení. Z článků se můžete inspirovat celotáborovou hrou Družina královny Elišky, projít se pomyslně Ústředím či nahlédnout do výchovy dětí ze znevýhodněného prostředí. Více v Mozaice.


10.2.2012
Je libo ples?
ráda bych vás všechny pozvala zatančit si a pobavit se se skupinou Úlet na ostrostřelecký ples. Ples se koná 25.2.2012 od 20.00 v Kulturním domě Jirkov (u autobusáku). Kromě Úleťáků je připraven i dobový doprovodný program včetně šantánu. Nesmí chybět tombola a specialitou ostrostřeleckého plesu je i salónní soutěž ve střelbě. Vstupné je nejlevnější v této plesové sezóně 180Kč. Předprodej je v Infocentru Jirkov.
Zdraví Jana


8.2.2012
Pionýrský víkend
Akcí PS Chomutov bylo poslední dobou více, bohužel ne o všech se zde dočtete. Můžu uveřejnit jen to, co se ke mně dostane. Například uplynulý víkend v Ústí nad Labem byl ve znamení krajských záležitostí Pionýra. V pátek zasedl výkonný výbor, v sobotu se konala oblastní porada se zástupci z Ústředí a také samotná krajská rada. Za Ps Chomutov se zúčastnili: Pérák, Majka, Jíťa, Martin Ritter, Glasyk s Wendy, Myrteska, Páťa, Radek, Ester a já. Sobota vyvrcholila společenským večerem s dobrou hudbou i jídlem. Na fotky se můžete podívat Zde.


16.1.2012
Ahoj kamarádi
připomínám vám, že ve středu 25.ledna se koná naše výroční schůze. Zařiďte si volno také na sobotu 21.ledna, jedeme na indiánskou výstavu do Litvínova. Hned v neděli budeme v klubovně hrát hry. v sobotu 4.2 se koná v Důlcích oblastní porada pionýrských skupin Ústeckého kraje, po ní zasedání Krajské rady Pionýra a nakonec Společenský večer. Předpokládám hojnou účast.
Ahoj, Pérák


10.1.2012
Lednová Mozaika
Ani v první Mozaice nového roku nechybí zmínka o PS Chomutov. Jednak díky celému oddílu Rolničky, který je zapojen do projektu Klíčení, jednak i díky výborné práci vedoucí Jitky Wesselé, která je vidět na snímku z předávání cen pro vybrané dobrovolníky, o kterém tu již byla zmínka. Kromě toho aktuální číslo přináší další ochutnávku na blížící se akci Kamínka 2012 či informace o oblastních poradách, které jsou ještě blíž. Oblastní porada Ústecké krajské organizace Pionýra bude 4.2 v Důlcích a je spojena se slavnostním večerem pro všechny vedoucí. Jedná se o jednu z mála akcí pouze pro dospěláky v roce. Více v Mozaice.


2.1.2012
Nový rok
A je to tu píše se rok 2012. Ohlédneme-li se za uplynulým rokem přinesl zajímavé akce, pravidelné schůzky ovšem v obmněněných prostorách, příchod i odchod kamarádů. Opět jsme stěhovali klubovny, ale opět jsme to zvládli s přehledem. Náš Pérák se také v roce 2011 dostal do vedení celé krajské organizace Pionýra. Pomohli jsme s akcemi v rámci Evropského roku dobrovolnictví. Byl to také první rok s projektem Klíčení. Ten bude pokračovat i letos. Stejně tak budou pokračovat víkendy na Bernově ale i schůze naší PS. Byl to tedy snad úspěšný pionýrský rok, co myslíte?


26.12.2011
Chomutovští pionýři ověřovali projekt Klíčení v Bernově u Nejdku
To je název článku, který o oddílu Rolničky napsal náš kamarád, vedoucí PS Nejdek, Vláďa Uhlíř. Pustil se teď aktivně do psaní článků na Novinky.cz. Nejen tento si můžete přečíst ZDE.


19.12.2011
Bezva vánoční merenda
Velké poděkování si zaslouží organizátoři letošní vánoční merendy, kteří připravili pro účastníky příjemné prostředí, dobrou zábavu i zajímavé soutěže. Tradiční akce proběhla v pátek 16.12 v klubovně a byla určena všem členům a příznivcům pionýrské skupiny Chomutov. Jako každý rok i letos nechyběly masky. Tentokráte samé pohádkové. A tak byl k vidění kocour v botách, čert, princezna, Pipi, kouzelník či Karkulka. Na fotky se můžete podívat do fotogalerie oddílu Rolničky ZDE.


16.12.2011
Dobrovolnický klip
Jedna z aktivit k evropskému roku dobrovolnictví byla také pořízení spotu na podporu dobrovolníků v Pionýru. Video si můžete prohlédnout na You tube na adrese http://youtu.be/JYzm1hqIb8M. Je také nově umístěn na našich stránkách v pravo nahoře nad akcemi.


10.12.2011
Poslední Mozaika roku 2011
Letošní prosincový zpravodaj Pionýra vyšel o něco později. To kvůli slavnostnímu večeru, o kterém tu již byla řeč. V článku je také představen nový symbol - ruce -, který by se měl stát ústředním symbolem pro dobrovolníky pracující s dětmi. "Velká" ruka má v sobě malou ručičku a nápis "Víc pro děti než pro sebe". Kromě zmíněné akce se v Mozaice píše o posledním jednání ČRP, o dění na skupinách zapojených do projektu Klíčení, i těch ostatních. V tržišti nápadů jsou tipy na zimní schůzky, v sekci vzdělávání vám zase poradí jak na děti s autismem. Dozvíte se co je pionýrský geocaching a jak vyrobit vánoční přání z čajových sáčků. To vše ZDE.


9.12.2011
Více o slavnostním večeru v Praze
Umackanidetmi.cz


5.12.2011
Zasloužená odměna
Nejen k dnešnímu svátku, ale také k ocenění za skvěle vykonávanou dobrovolnickou práci, přejeme Jitce Wesselé z oddílu Rolničky všechno nejlepší. Jitka se umístila v první dvacítce v anketě "Umačkáni dětmi", kam řada z nás poslala svůj hlas. V sobotu 3.12 proběhl slavnostní večer v Praze, kde bylo Jitce a dalším nominovaným předáno ocenění a také dárky, například pozemek na měsíci. Kromě Jitky se společenského večera zúčastnili také další zástupci PS Chomutov a to Myrteska, Jana Krotilová a Péračka s Pérákem.


21.11.2011
Novinky z oddílů
Chodíte-li na stránky naší pionýrské skupiny pravidelně, jistě stojíte o častější novinky. K většímu počtu článků můžete přispět i vy a to tím, že mi pošlete třeba jen dvě - tři větičky o vaší odílové schůzce, o víkendovce, o nové hře, kerou jste vyzkoušeli nebo pošlete přání k něčím narozeninám. S pozdravem Jana


17.11.2011
Co má společného snajpr s gotikou? Klíčení!

My, chomutovští pionýři zapojení do projektu Klíčení, jsme vyzkoušeli už nejednu aktivitu, která zpestřila naše pravidelné schůzky a obohatila vedoucí i děti o nové nápady. Obyčejná vybíjená se s několika úpravami proměnila v hru na profesionální odstřelovače, kteří trénují svou přesnou střelu. Hra Odstřelovač (snajpr), kterou se oddíl naučil z metodických listů projektu, je dynamická a bavila děti i vedoucí. Zahráli jsme si jí před klubovnou na louce. Ačkoli nedošlo k žádnému úrazu, došlo na obvazy. To proto, že jsme si procvičovali základy první pomoci. Jsme parta kamarádů, která se ráda seznamuje s novými lidmi. Proto jsme přizvali ke spolupráci místní ZŠ a MŠ praktickou, jejímž žákům jsme nabídli účast na našem projektu. Již jsme společně uskutečnili výlet do nedalekého Mostu, kde se nachází gotický Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který aby byl uchráněn před demolicí kvůli těžbě uhlí, byl pomalinku přesunut po kolejích necelých 900 metrů. Shlédli jsme film, který zachycoval právě přesun kostela v roce 1975. Výletem jsme navázali na naše hrátky s historií, které jsme začali na schůzce. Děti ze ZŠ a MŠ speciální se zúčastnili také naší každotýdenní schůzky a naše činnost se jim líbila. Těšíme se na nová poznání i dobrodružství, která zažijeme příště.


6.11.2011
Listopadová Mozaika
Je to tu, listopadové číslo pionýrského zpravodaje je již ke shlédnutí na www.mozaika.pionyr.cz.


3.11.2011
Chcete-li řídit vlak, hurá do KASSu

O nadcházejícím víkendu 5.-6. listopadu můžete navštívit výstavů železničních modelů. V sále Společenského centra KASS budou v provozu funkční kolejiště, z nichž některé i s ovládávín nejen pro děti. Hlavním exponátem je kolejiště TT s délkou přes 25m, které napodobuje provoz na skutečné trati s několika stanicemi,postavených dle skutečných vzorů v ČR. Model je unikátní možností detailního prohlédnutí a fotografování. Otevřeno je v sobotu i v neděli od 9.hodin do 17. hodin.


28.10.2011
Státní svátek

V České republice se na rozdíl od Slovenska i po rozdělení federace slaví 28. říjen jako státní svátek na počest vzniku Československa v roce 1918. Na vzniku státu se zásadní měrou podílelo několik významných československých osobností v čele s Tomášem Garriguem Masarykem. Ten společně s Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem založil v Paříži prozatímní československou exilovou vládu....Národní výbor vydal 28. října večer první zákon: zákon o zřízení samostatného státu československého.Dva dny od vyhlášení samostatnosti v Praze se k Čechům Martinskou deklarací připojili také Slováci. O rok později se stát rozrostl o Podkarpatskou Rus a v této podobě vydržela První republika až do mnichovského diktátu v roce 1938. Na jeho území se hovořilo několika různými jazyky.Prvním prezidentem nového státu byl jmenován Tomáš Garrigue Masaryk. Do čela nové vlády, která vznikla v listopadu na základě Československé národní rady, usedl Karel Kramář. (Převzato z "Novinky.cz")


23.10.2011
Novinky z kraje

Dnes se konala 6. krajská rada ÚKOP, která jednala v Ústí nad Labem. Pionýrská skupina Chomutov vyslala své dva delegáty, Jiřího Perknera a Janu Krotilovou, aby se postarali o nejlepší zájmy skupiny. Jednání, kterému předcházely náročné přípravy, přineslo řadu změn důležitých pro chod krajské organizace i jednotlivých skupin a oddílů. V návaznosti na zářijové rozhodnutí České rady Pionýra (ČRP) o navýšení odvodů z členských příspěvků, schválila krajská rada zvýšení odvodů na kraj o stejnou částku (tedy 10Kč na osobu). Z našich ročních členských poplatků tak poputuje na KOP 200Kč za člena (oproti dosavadním 190Kč). Druhou významnou novinkou je změna na postu předsedy ÚKOP. Po sedmi letech odchází z funkce Ruda Zeus z PS Dravci, kterého od 1.11.2011 nahradí Jiří Perkner z naší pionýrské skupiny. Přejme mu dostatek sil, pro tuto náročnou funkci. Bude je potřebovat.


18.10.2011
Jitka prozatím osmá

Vzpomínáte-li si na letošní Bambiriádu, jistě si vybavíte modrožlutý stánek s hlasovacími lístky, kde se vybíraly vlastnosti ideálního dobrovolníka. V další fázi projektu "Umačkáni dětmi" se z řad našich vedoucích vybírá ten nej dobrovolník. Snad není překvapením, že i mezi chomutovskými pionýry se našla jedna osoba, jejíž jméno bylo nejenom nominováno, ale také se umístilo v první desítce. Tím dobrovolníkem, nominovanou osobou, je Jitka Wessela, dlouholetá vedoucí Rolniček. Prozatím je na osmém místě. I vy to však můžete změnit svým hlasováním ZDE!!! a posunout ji výš. Všichni, kdo Jíťu znají, totiž musí uzat, že si takové ocenění zaslouží.


11.10.2011
Chomutovští pionýři opět na titulce Mozaiky

V říjnové Mozaice, časopisu občanského sdružení Pionýr, vyšel článek o Krajské setkání pionýrských oddílů Ústeckého kraje, které se konalo v září v Dubí. Účastnila se ho i početná výprava z Chomutova. Není tedy divu, že se opět naše děti dostaly na titulní stranu tohoto měsíčníku. Také u samotného článku jsou další fotky, například ze zapalováí lampionů, kde jsou pro změnu vidět Rolničky. Dále se v tomto čísle dočtete o dění ve sdružení. Velmi zajímavý je také článek jedné hlavní vedocí tábora, která popisuje hodinu po hodině evakuaci jejich tábora, která je potkala letos v létě kvůli zvedající se hladině blízkého potoka.


6.10.2011
Čtyřlístek má vlastní fotoalbum

Pionýrsý oddíl Čtyřlístek z Chomutova může nadále zveřejňovat své oddílové fotografie pomocí služby Rajče.net. Založili si tam účet a již je ke shlédnutí 6 alb. Jsou to například alba z letního tábora, z Bernova i ze schůzek. Prohlédnout si je můžetezde.


28.9.2011
Chomutovské děti ve výroční zprávě Pionýra

Piškot a Eliška ze Sluníčka loni popřáli Pionýru k jeho dvacátým narozeninám spolu s dalšími členy jejich oddílu. Ale právě jejich přáníčka byla vybrána k mnoha dalším, které se otiskly ve Výroční zprávě Pionýra za rok 2010. Celou výroční zprávu si můžete stáhnout ve formátu PDF zde.


19.9.2011
Letošní setkání se vyznačovalo kvalitními hrami

Pionýrská skupina Dubí přichystala pro své hosty moc pěkný a zajímavý program. Dětští i dospělí účastníci setkání se mohli zapojit do takových soutěží, jako je Pohádková stezka (pro všechny věkové kategorie), Přírodovědná stezka - pro znalce fauny a flóry, Šifrovaná - pro chytré hlavy, Lovci - pro bojovníky, Foto relley - pro pozorné oči, Turnaj ve stolním tenise a noční hry Noc vlkodlaků a Noční bludiště. Pro chvíle oddychu byly promítány filmy a také se pouštěly lampióny. Všichni účastníci dostali na památku kšiltovku a hrneček a mnozí získali také nějaký ten diplom za soutěže. Chomutov bodoval hlavně v Přírodovědné stezce a ve hře Šifrovaná. Za rok se budeme těšít do Mostu, kde se bude konat Krajské setkání 2012.
Foto naleznate na:rajčeti.


14.9.2011
Krajské setkání již tento víkend

V pátek 16. září v 17:00 hod na hlavním nádraží ČD v Chomutově je sraz k odjezdu do Teplic. Vlak odjíždí v 17:26 hod.Na nádraží se bude vybírat poplatek ve výši 300Kč, ve kterém je zahrnuta doprava, starvování a program. Z Teplic dál pojedeme MHD a tak je třeba připravit si s sebou i nějaké drobné - 1 cesta = 15Kč. Budeme ubytovaní v dubském kulturním centru. Je tedy nutné vzít si s sebou PŘEZŮVKY. Dále bude potřeba spacák, karimatka, pláštěnka, pevná obuv, pokrývka hlavy, oblečení do nepříznivého počasí, náhradní spodní prádlo, tepláky, teplé ponožky, hygienické potřeby, toaletní papír, ešus,lžíce, hrneček, kapesní nůž, baterka. Vše v pořádném báglu. Chlebník na svačinu a pití. Nezapomeňte: Potvrzení o zdravotní způsobilosti, zdravotní průkaz a průkazku zdravotní pojišťovny. Batohy si nese každý sám!!! Tak ahoj na nádraží.


6.9.2011
Ahoj kamarádi

Teď na Bernově jsme se domluvili, že by bylo dobré udělat schůzi v navrhovaném termínu, t.j, ve středu 7.září od 18:00. Doufám že přijedete, aby se nám oddíly i skupina zase po prázdninách rozjely. Jedním z projednávaných bodů bude krajské setkání 16.-18.září v Dubí. A také obsazení Bernova a brigády.
Ahoj, Pérák.


4.9.2011
Škola volá a spolu s ní začínají i schůzky
Dva měsíce prázdninového lenošení a odpočívání jsou dávno pryč a děti znovu zasednou do školních lavic. V odpoledních hodinách pak ale stejně přijdou do klubovny, aby si popovídaly s kamarády, zasoutěžily, pobavily se a rozvíjely se všemi směry. Pionýrští vedoucí přichystali pro nový školní rok další celoroční hry, jejichž vyvrcholením bude tradičně letní dětský tábor zase příští prázdniny. Mezi tím, po celý rok, jsou pro děti připravené akce a pravidelné schůzky jednotlivých oddílů. Nejbližší velkou pionýrskou akcí bude setkání pionýrských oddílů Ústeckého kraje, tentokrát v Dubí a to 16.-18.září 2011. Doufám, že se sejdeme v hojném počtu.


31.8.2011
Ahoj kamarádi
K oslavě 20 let pořádání táborů na Bernově a mých pětapadesátin se přidává i Lenka, která bude slavit třicátiny. Věřím, že s víkendem na Bernově počítáte, i když se vás ozvalo jenom pár. V sobotu ráno bude menší tradiční brigádička. Počítejte s tím.
Ahoj, Pérák.


16.8.2011
Jaké vlastnosti by měl mít dobrovolník?
Pokud jste byli na Bambiriádě, nemohli jste přehlédnout prezentaci projektu Umačkáni dětmi. Celkem se jak během Bambiriád po republice, tak i prostřednictvím internetové ankety vybralo kolem 2000 hlasovacích lístků. Jen na Chomutovské Bambiriádě to bylo kolem 220. Již jsou spočítány hlasy pro jednotlivé vlastnosti, které by měl mít dobrovolník. A jaká vlastnost vyhrála? Být hodný! Je vidět, že odpovídali hlavně děti. Na druhém místě se umístila trpělivost a na třatím být přátelský.


8.8.2011
Střídání stráží
Uplynulou sobotu se vystřídaly děti na táboře. Na Bernov vyjely Rolničky. Týpí osamělo a ožil podsadový tábor. Rolničky mají před sebou dobrodružné výpravy, které jim nachystá Dračí pán. Jejich celotáborová hra se totiž jmenuje Dračí doupě. Možná, že se tedy z tábora nevrátí děti, ale trolové, elfové a víly.


4.8.2011
Bambiriádní Archa
Bambiriáda byla pořádána ve všech krajích a její letošní motto znělo: „Máme se o co podělit“. K Bambošce se také vrací dvojčíslo poslední Archy (čacopis ČRDM). Najdete v ní reportáže ze všech bambiriádních měst včetně Chomutova. Také se dozvíte, že Krteček byl nejen ve vesmíru, ale také v Afgánistánu.Stáhnout časopis můžeteZDE.


24.7.2011
Za bizony
Oddíl Čtyřlístek odjel v sobotu na svůj tábor na táborovou základnu v Bernově u Nejdku. Po čtrnáct dní se budou indiánské oddíly honit za bizony. Děti na táboře budou v roli bojovníků, kteří sledovali bizony. Do jejich života ale vpadly Bledé tváře, kteří jim jejich život znepříjemňovaly, s indiány bojovaly a braly jim půdu. Naštěstí se mezi Bledými tvářemi najdou tací, kteří budou indiánům pomáhat.


19.7.2011
Letní dětský čin
Prázdniny jsou obdobím, kdy děti prožívají plno úžasných příhod, a proto se Dětský čin roku ve spolupráci se serverem Alik.cz rozhodl uspořádat letní soutěž. Celé prázdniny, až do 31. srpna 2011, mohou děti posílat příběhy, které se jim nebo některému jejich stejně starému kamarádovi skutečně přihodily letos o prázdninách. Na vítěze čekají krásné ceny. Děti se do soutěže mohou zapojit tak, že vyplní formulář „Chci vložit příběh“, který najdou na stránkách www.detskycinroku.cz a připíší svou alíkovskou přezdívku. Všechny zaslané příběhy budou také automaticky zařazeny do projektu Dětský čin roku, který vyvrcholí v prosinci. Důležité je to, že hrdinou může být nejen ten, kdo zachránil někomu život, ale i ten, kdo vymyslel nějaký skvělý nápad, podnikl s kamarády výpravu za záchranou zvířete, nebo pomohl někomu z okolí. (kráceno z Adam.cz)


14.7.2011
Brigáda tentokrát v klubovně
Ve středu se sešli dospěláci v klubovně v Havlíčkově ulici, aby přestěhovali nábytek a všechno ostatní z prostor, které jsme využívali jako klubovnu v uplynulém školním roce. Od září se budeme scházet ve stejné budově, jen od vchodu budeme chodit doprava a né doleva. Vystěhovat obě staré klubovy trvalo jednu hodinu. Uspořádat pak nové prostory trvalo zhruba další hodinu. Stále je však co přerovnávat a uklízet. Po brigádě si dospěláci zasloužili odpočinek a tak šli k Majce posedět na zahrádku. dokumentace.


12.7.2011
Další stěhování
Tentokrát se ale klubovna nestěhuje daleko. Adresa zůstává. Poputujeme jen do jiného křídla školy. Provozovatel našel nájemce - soukromou školu - která zabere celé jedno křídlo. Je proto třeba vyklidit co nejdříve naše dvě klubovny. Věci se budou přenášet ve středu od 16 hodin. Přijďte přiložit ruku k dílu. Když nás bude dost, zabere to méně času.


10.7.2011
Indiáni padli u Fort Jackson
V sobotu se v Březně u Chomutova udála bitva mezi indiánskými kmeny a kavaléristy. Indiáni z patnácti týpí a jiných přístřešků bránili své území a své ženy a děti, které zajali bílí muži. Na konci téměř hodinu trvající ukázky byli bohužel indiáni do jednoho pobiti. V čele dobývajících kavaleristů byl známý herec Václav Vydra na svém koni. Před i po skončení bitevní ukázky, hrály na pódu kapely - například Úlet nebo Pontiac. Během dne předvedli profesionální kovbojové divákům své dovednosti s lasem a bičem. Na záver příjemného dne byl countrybál, který strhl většinu účastníků k tanci. Za Chomutovskou skupinu se akce zúčastnily oddíly Čtyřlístek (cca 10 lidí) a Sluníčko (2 lidi). Fotky si můžete prohlédnout ZDE.


7.7.2011
Narozeniny
Dnes slaví své 26. narozeniny vedoucí z oddílu Rolničky, Ondra Wessely jinak též Wesly nebo Zlondřej. Jen o den mladší je i Jana Krotilová, vedoucí bývalého oddílu Hunkpapa, která ovšem své dětství prožila také u Rolniček. Jak dokládá přiložená fotka z Bernova, oba jezdí na tábory od malička. Fotka je pořízena v roce 1992 před odchodem na Lesík. Oběma k jejich narozeninám gratulujeme.


5.7.2011
Navrhujte dobrovolníka na ocenění
Obětavost, trpělivost, empatie, nezištnost, hravost, oddanost dětem, kreativita, fantazie, smysl pro humor, chuť pracovat s dětmi, umění s dětmi mluvit, odvaha, čest, důslednost, chápavost, laskavost, vytrvalost, spolehlivost, zodpovědnost, přirozená autorita... Zní to jako popis supermana kříženého s andělem? Takové jsou podle vašich hlasů vlastnosti, které by měl mít správný dobrovolník pracující s dětmi v jejich volném čase. Zamyslete se, třeba někoho takového znáte. Pokud ano, nenechávejte si to pro sebe! Ať všichni vědí, kdo ve vašem okolí žije pro děti a dělá svoji práci opravdu skvěle. Pochvala a uznání je přece to nejmenší, co si tito dobrovolníci zaslouží! (převzato z umackanidetmi.cz) Hlasovat můžete ZDE


30.6.2011
Prázdniny už začaly, brigády však pokračují
17.-19.6. sekali Rolničky trávu, ti vyvolení z nich povalili kadibudky a zhostili se čestného úkolu je vybrat a opravit bednění. Svou šikovnost dokázali opravou lávek, zábradlí a stříšky nad oknem z kuchyně. Uplynulý víkend 24.-26.6. byl společný. Dvacet makáčů z Rolniček a Čtyřlístku se činilo při vyklizení venkovní jídelny a štípání dříví,vymalovali a uklidili kuchyň včetně veškerého vybavení, opravovali dolní chatku, vodovod,lávku k ošetřovně a dveře na chodbě. Ti, co minulý víkend začali obkládat verandu a chodbu, s tím docela pohnuli. Tento víkend jedou opět vedoucí ze Čtyřlístku. V plánu máme finální úklid a přípravu baráku, vybílení kadibudek, vyčištění a nabílení studny, dodělání obkladů verandy a chodby včetně nátěrů. Těsně před táborem musíme ještě postavit umývárnu, koupelnu, zprovoznit rozvody elektriky a vodovod do tábora, nadělat tyče na týpí, postavit týpka, zbouchat postele, atd, atd.
Je to jako každý rok. Stejná práce, stejní lidé. Ale tábory na Bernově letos pořádáme už po dvacáté!!!!!!! A budou určitě zase perfektní.
Pérák


29.6.2011
Jedničkáři mají výhody II.
S jedničkovým vysvědčením můžete přijít také do dětského oddělení městské knihovny v Chomutově, kde každý žák se samými jedničkami získá roční čtenářskou průkazku zdarma.


28.6.2011
Zákon o dobrovolnictví? Vyjádřete svůj názor v průzkumu MŠMT
Evropský rok dobrovolnictví dává naději na změnu nevyhovujícího zákona o dobrovolnické službě. MŠMT vyhlásilo konzultace a na adrese www.surveymonkey.com/s/zakon_o_DS_konzultace zveřejnilo dotazník. Česká rada dětí a mládeže dlouhodobě usiluje o to, aby se zákon vztahoval na všechny druhy dobrovolnictví, byl postaven na skutečných potřebách sdružení pracujících s dobrovolníky (definovaných jako organizace „přijímající“) a ne agentur („organizace vysílající“). Leitmotivem našich dřívějších snah bylo a stále zůstává odstranění nesmyslné překážky členského principu pro přiznání statutu dobrovolníka. Jaké problémy se zákonem vidíte vy? Vyjádřete svůj názor v průzkumu MŠMT! Zasílat komentáře můžete do 7. 7. 2011. (převzato z www.crdm.cz)


23.6.2011
Jedničkáři mají výhody Pokud jsi žákem základní nebo střední školy a můžeš se pochlubit vysvědčením se samými jedničkami, můžeš chodit celý rok zadarmo na Kamencové jezero. Stačí předložit vysvědčení v hotelu U jezera, kde ti vystaví kartu premianta. Ta platí po celý příští rok. Vysvědčení je tvoje vizitka. I v řadě prodejen mají jedničkáři slevy či jsou pro ně připraveny zvláštní akce. 20.6.2011
Miliarda není málo
Česká rada dětí a mládeže zpracovala rozsáhlou analýzu financování „volnočasových“ aktivit dětí a mládeže, jejíž výsledky právě zveřejnila. V přepočtu na jednoho dospělého člena sdruženích činí hodnota dobrovolné práce od 30 do 50 tis. Kč ročně. Je to ta částka výdělku, které se dobrovolník každoročně vzdává, aby se mohl věnovat dětem a mládeži.Přitom hodnota hodinové mzdy se řídí průměrnou mzdou pracovníka ve školství, což v r. 2010 bylo necelých 140 Kč. Jen pro úplnost dodáváme, že v roce 2010 měla dohromady členská sdružení České rady dětí a mládeže 211 283 členů, z toho 192 882 dětí. Celou analýzu si můžete stáhnout v pdf formátu ZDE


17.6.2011
Pastelky budou grilovat
Jirkovský oddíl Pastelky pořádá na přivítání prázdnin grilovačku ve své klubovně. O poslední školní víkend to jest z pátka 24.6 na sobotu 25.6 budou na terase klubovny ve Školní ulici v Jirkově nejen grilovat, ale i soutěžit. Pro děti 6 - 10 let je připraven pohádkový kvíz, pro děti od 10let je připraven kvíz o odpadech... + budou k dispozici kvízy např. všeobecný, taneční, o hvězdách atd. Akce je určena pro všechny příznivce a kamarády oddílu. Účastnický poplatek je 70Kč. Bližší informace u vedoucí Michaely Arnetové - misik83@seznam.cz. Přihlášky přijímají do 20.6.


12.6.2011
Natoč film
Aktivity kolem Evropského roku dobrovolnictví nevyvíjí jen Pionýr. Se soutěží "Dobrovolnictví kamerou" přišla i humaitární organizace ADRA. Hlavním cílem soutěže je zachytit pohled mládeže na dobrovolníky a dobrovolnou práci. Úkolem je vytvořit krátký film v doporučeném rozsahu max. 5 minut. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích (do 18 a od 18let) o videokameru a zájezd do Anglie. Protože uzávěrka je až 30.9.2011 můžete film natočit třeba i na táboře.


9.6.2011
Školní rok finišuje
S blížícím se koncem školního roku také končí sezóna týdenních schůzek oddílů. Některé oddíly ukončují své celoroční hry a vyhlašují vítěze. Další se pak chystají na prázdniny a hlavně na letní tábory. Letos pořádá PS Chomutov pouze dva běhy - tábor Čtyřlístku v týpí a podsadový a chatkový tábor Rolniček. Proto aby bylo pro tábory vše připravené musíme udělat na Bernově pár brigád. Pracovat se bude každý následující víkend až do začátku táborů. Již uplynulý víkend vyjely na brigádu Rolničky a posekaly a shrabaly trávu.


6.6.2011
Poslední Mozaika ve školním roce 2010/2011
Vyšlo 10 číslo tohoto ročníku zpravodaje pro pionýry, Mozaika. Především se věnuje proběhlé Bambiriádě a projektům Pionýra jako jsou Umačkáni dětmi nebo Klíčení. Naše kolegyně z Lounské skupiny jistě potěší gratulace Lídě Laštovků, která oslaví v červnu své 70.té narozeniny. V rukodělkách najdete návod na výrobu rámečku na fotku. Pokud jste nedočkaví a chcete si Mozaiku přečíst dřív nežli vám dojde do schránky, stáhněte si ji zde.


31.5.2011
Kamenčák ožil, pionýři nechyběli
Ve čtvrtek se stavělo, v neděli se bouralo a mezi tím byly dva vydařené bambiriádní dny. Prezentovat Pionýr přišli nejen domácí pionýři z Chomutova a Jirkova, ale přijeli také Libochovičtí a Ústečtí. Své zástupce vyslalo i Dubí a Most. Letošnímu ročníku dominovala kampaň Umačkáni dětmi. Tým vybavený pěknými tričky oslovoval návštěvníky Bambiriády a zval je do "anketně-soutěžního" stánku. Také pionýrský pes chodil po areálu jezera a rozdával odznáčky s hlasovacími lístky. Kromě toho stihl pes projít i výcvikovým táborem u vojáků, dopravním hřištěm u policistů, svést se v policejním autě a řádit na nafukovacích atrakcích. Foto z akce zde.


27.5.2011
Pionýři připraveni
Dnes startuje Bambiriáda 2011 a Chomutovští pionýři se těší na návštěvníky jejich tradičního indiánského tábora. Již včera se na Kamencovém jezeře stavěla týpí a dnes přibude i informační stánek s nástěnkami a také s výstavou,která nedávno byla v knihovně. Navštívit nás lze od 10.hodin do 18.00 v pátek nebo v sobotu.


25.5.2011
Foťte na Bambošce
Česká rada dětí a mládeže a Rajče.net vyhlásili soutěž o nejhezčí fotografii dítěte, které se baví na letošní Bambiriádě. Oficiální téma je RADOST Z HER A TVOŘENÍ. Do soutěže můžete přihlásit až 5 snímků, pro které musíte vytvořit vlastní album ve fotogalerii rajce.net. Vkládat soutěžní snímky do alb můžete od 26. 5. 2011 do 15. 6. 2011. Po té bude hlasovat veřejnost i odborná porota a ocení 10 nejlepších alb. Vyhrát můžete rodinný pobyt v útulném hotelu, vstupenky do Zoo či do lanového parku nebo hodinky.


22.5.2011
V Zásadě dobrý
Ano, na turnaji ve vybíjené v Zásadě u Kadaně nám bylo dobře. Organizátoři akce se postarali o všechno, byl bohatý program, dobré jídlo a hodně odměn i pro méně úspěšná družstva. Na turnaj se sjely jen tři skupiny - Dravci z Ústí, kteří obsadili dvě první a jedno druhé místo, dále PS Dubí, která si odvezla jedno první a jedno druhé místo a do třetice PS Chomutov, která měla nejvíc týmů ale nejhorší výsledky. Do Chomutova putuje jeden pohár za třetí místo a to v prostřední věkové kategorii. Hlavní ale je si zahrát, pobavit se a vidět se s kamarády z jiných skupin. Foto z akce zde. Článek o akci zde. 19.5.2011
V pátek vyrážíme do bojů
V pátek 20.května v 16.00 se členové Pionýrské skupiny Chomutov sejdou na nádraží, aby společně vyrazili na táborovou základnu Zásada u Kadaně, kde se bude v nadcházejícím víkendu konat turnaj ve vybíjené. Sportovci od 6 do 15 let budou soupeřit o poháry, diplomy a věcné ceny s kamarády z jiných pionýrských skupin z Ústeckého kraje.


16.5.2011
Ohlédnutí za Kamínky
I v Mladé Boleslavi, kde se odehrávala nedávno Kamínka 2011, mají svou místní televizi. Ta odvysílala také reportáž z naší pionýrské akce. Můžete se na ní podívat zde. Škoda jenom, že prvních 25 vteřin toho videa má poškozený zvuk.


12.5.2011
Opravdu dobrý táborOpravdu dobrý tábor
Je nejvyšší čas začít dát vědět o našich letních táborech. Už zbývá jen týden do odevzdání schvalovacích listů táborů. To znamená, že už by se mělo vědět jaký to bude tábor, o čem, za kolik, kteří dobrovolníci z řad vedoucích se budou věnovat dětem, a kteří třeba zásobování, kuchyni atd. Máte-li na svých táborech nevyužitou kapacitu, nabídněte tábor veřejnosti. Nejlehčím způsobem je zveřejnit tábor na www.dobrytabor.cz. Je to pionýrský web pro tábory. Automaticky se pak vaše nabídka zobrazí i na krajských stránkách zde.


9.5.2011
Květnová Mozaika
Ještě ji nemáte ve chránkách, ale už je konečně zveřejněna ve formátu PDF na mozaika.pionyr.cz. Naší vernisáži pionýrské výstavy je věnována celá druhá stránka. Z dalšího obsahu mě třeba zaujal postesk v tržišti nápadů, že děti stále méně ovládají takové základní manuální dovednosti, jako je zavázování tkaniček, nebo přišití knoflíku. Doporučují proto zařazovat na schůzkách soutěže typu "kdo nejrychleji zapne svetr s osmi knoflíky" nebo "kdo si nejrychleji zaváže tkaničky".


4.5.2011
Ze stránek www.bambiriada.cz
"V Chomutově je Bambiriáda v pátek 27.5. a v sobotu 28.5. již podvanácté. Na jezeře se Vám představí okolo čtyřiceti domů dětí a mládeže, středisek volného času, občanských sdružení, které se věnují dětem a mládeži ve volném čase a dalších sdružení a organizací. Co třeba projíždka na policejním člunu, co tak si hodit indiánským oštěpem či vyzkoušet indiánský luk a šíp? Můžete si projít skautským táborem, třeba se na chvilku natáhnou ve stanu, naštípat dříví, popřípadě se zapojit do vaření v polní kuchyni. Indiáni Vás určitě rádi pozvou do jednoho ze svých týpí, seznámíte se s určitými zvyky severoamerických Indiánů, posoudíte jejich módu či okouknete zbraně rudých bratrů. Požárníci Vám připraví požárnický kulečník,či můžete sledovat, popřípadě se aktivně zapojit do pódiových vystoupení. Hip hop, street dance, mažoretky, aerobik, rockové kapely, country tance, zpěv a … zkrátka naviděnou na Bambiriádě."


1.5.2011
Vybíjená už za tři týdny
Květen je, díky obvykle krásnému počasí, příznivý pro pořádání akcí a tak nás čeká perný měsíc. Již za tři týdny 20.-22.května jedeme na turnaj ve vybíjené a doufám, že jednotlivé oddíly již zahájily tréninky. Důležité není jen chytání a házení míčů, ale také znalost pravidel a dovednost hrát fair play. Letos se dá očekávat větší konkurence než v letech minulých, tak doufejme, že se nám podaří překonat loňská tři druhá místa. Oproti předchozím ročníkům, budeme tentokrát hrát venku na hřišti s umělým povrchem. Případné pády na zem tedy budou více bolet a doporučujeme vzít si s sebou na turnaj chrániče kolen. Tréninku zdar!!!


28.4.2011
Statistiky návštěvnosti webu
Je téměř konec dubna a tak se podívejme, kolik lidí chodí na naše stránky a jak se na návštěvnosti promítla právě dobíhající výstava "20 let obnoveného Pionýra". Nejprve se mrkneme na březen. V Březnu zaznamenalo počítadlo 356 návštěv za 31 dní, což odpovídá průměru 11 lidí denně. Nejvíce zvědavců (celkem 30) reagovalo 17.3 na rozeslaný e-mail s informací o změně vzhledu webových stránek. Zajímavý a pro mě nevysvětlitelný je i nárůst návštěv ze zahraničí. V březnu byly zaznamenány vstupy například ze Slovenska (9), USA (4), Německa (2) a po jednom z Velké Británie, Ukrajiny, Loyšska, Francie a Nizozemí. Za 28 dubnových dní je to zatím 343 návštěv, což je průměrně 12 denně. Nejvíce návštěvníků (celkem 24) se přislo podívat 6.4, tedy den po zveřejnění článku o výstavě na Novinky.cz, kde byl uveřejněn odkaz na tyto stránky.


26.4.2011
Fotoohlédnutí za středeční schůzkou oddílu Čtyřlístek a navazující schůzi rady PS
...


20.4.2011
Příjemné svátky jara
Všem členům a příznivcům pionýrské skupiny Chomutov, přejeme příjemné prožití Velikonoc. S jarem přicházejí na svět i nové děti, a ikdyž se Chobiti z Chebu (tedy Iva a Luboš) letos již u Sluníčka nezaregistrovali, gratulujeme jim k malému Luboškovi, který se jim narodil včera v noci.


17.4.2011
E-moška - pionýrský jarmark
Někteří tvrdí, že do internetového obchodu má ještě daleko, ale základní funkci - tedy objednávání pionýrského zboží přes internet - plní. Od 1.dubna je na světě takzvaná e-moška. Pro vstup do tohoto e-shopu je nutná registrace v Servisu Pionýra. Většina z vedocích již v Servisu pracuje a má přístupové heslo, to je shodné s heslem do e-mošky. Lze si nakoupit trička, propagační předměty, flešky, jó-ja, kalendáříky nebo pionýrský ručník.


15.4.2011
Jak bylo na vernisáži?


13.4.2011
Pionýr na Českém rozhlasu Sever
Záznam výsílání reportáže z naší vernisáže Český rozhlas Sever 9.4.2011


11.4.2011
Rolničky pomohly uklízet
V sobotu 9.4.2011 se oddíl Rolničky a jejich kamarádi zúčastnili akce, kterou pořádal chomutovský Skaut, Uklízení Bezručova údolí. I přesto, že počasí nám moc nepřálo a byla docela zima, se na akci dostavil pěkný počet dobrovolníků, což nás opravdu překvapilo. Část lidí se odvezla na 1. Mlýn a odtud vyrazili proti zbylým, kteří šli zespodu. Cestou se nasbíral plný velký kontejner odpadků. Bylo pro nás velkým překvapením, kolik menších skládek si tam spoluobčané jen tak založili. Je to fakt k pláči, když vidíte, jak ty malé děti s radostí tahají z lesa pneumatiky, které skoro neutáhnou, a pytle rozbitého skla, které jsou pro ně nebezpečím. Dobrou odměnou jim byl pečený buřtík, ukázka vojenských střelných zbraní a střelba ze vzduchovky. Nám se akce moc líbila. Jen škoda, že dětí od Rolniček bylo jen poskromnu. Ani motivace Dnem Země, který se koná 16.4.2011 v chomutovském Lesoparku, nezabrala. Celkem se nás zúčastnilo 14 a z toho pouze 3 děti starší 6ti let a 2 mrňousové v kočárkách. Příště se snad polepšíme.
Jarča


9.4.2011
E-chomutov
eChomutov.cz Jedna z přítomných radaktorek na vernisáži výstavy byla vyslankyní internetového portálu E-Chomutov. V sobotu 9.4 se tedy v jejich rubrice "volný čas" vyskytl také článek o naší akci. Článek si můžete přečíst jak na jejich stránkách , tak i u nás v sekci "napsali o nás" v levém menu.


7.4.2011
Ukliďme Bezručák
Zdravím všechny, tuto sobotu pořádá chomutovský Skaut jako každý rok, uklízení Bezručova údolí.Letos se k nim připojujem i my. Proč neudělat taky něco užitečného.
Sraz: sobota 9.4.2011 v 9 hod ráno před budovou Povodí Ohře
Konec: sobota 9.4.2011 ve 12 hod
S sebou: svačina, pití, buřtík a něco k němu na zakousnutí. Těším se na hojnou účast.
Jarča


5.4.2011
Vernisáž výstavy
A je to tu! Vernisáž výstavy "20 let obnoveného Pionýra" byla úspěšně zahájena. Asi 40 příchozích pionýrů i nepionýrů zavítalo na vernisáž v Chomutovské knihovně. Ve dvě hodiny začala instalace panélů pod odborným vedením Péráka a Majky, dále špendlení prezentace jednotlivých oddílů, což svými šikovnými ručkami obstaraly Jájina, Jíťa, Alča a Zdeňka. Před čtvrtou hodinou se začali scházet hosté. Vítal je mezi jinými i náš maskot pes alias Simon. Slovo na úvod si vzal náměstek primátora města Chomutova, pan inženýr Jan Řehák. Popřál nejen výstavě, ale hlavně pionýrům mnoho zdaru ve své práci pro děti a s dětmi. Po něm promluvil Pérák a přivítal všechny generace a na závěr své řeči bouchnul dětské šampáňo, se kterým jsme si připili na šťastnou budoucnost Pionýra. Po tomto oficiálním zahájení šli někteří zkoumat fotky a číst texty, někdo poskytoval rozhovory přítomným novinářům a většina dětí se vrhla na psa. Akce se z mého pohledu velmi podařila a doufám, že bude mít patřičný ohlas. Všem bych chtěla poděkovat, že přišli a přiložili ruku k dílu. fotky


1.4.2011
20 let obnoveného Pionýra v Nástupu
Ve čtvrtečním Nástupu vyšel na třetí straně článeček s pozvánkou na naši výstavu. Více v odkazu "napsali o nás"


31.3.2011
Sluníčko mění schůzky
Oddíl Sluníčko po třech letech své existence mění čas svých schůzek. Od dubna se budou sluníčka scházet v pondělí od 16.00 do 18.00 na místo dosavadních úterků. Přejme jim, aby tato změna přinesla jen samá pozitiva.


29.3.2011
První info o krajském setkání
Letošní setkání pionýrských oddílů Ústeckého kraje se uskuteční 16.-18.9. v Dubí. Program slibuje přírodovědnou stezku či orientační závod (podle věku), výlet do Teplic s průvodcem, turnaj ve stolním tenise, spoustu her, stezku odvahy, kino či divadlo. Zkrátka dost nabitý program, ve kterém budeme moct získat nějaké výhry a především zážitky. Ubytování bude ve škole na zemi, program se bude z části odehrávat v kulturním centru. Závazné přihlášky lze posílat od 1.4 do 30.6. POZka je ke stažení ZDE


27.3.2011
Indiáni se ohřáli u Kamínek
Do Mladé Boleslavi nakonec vyrazilo šest chomutovských pionýrů (Pérák, Jindra, Myrteska, Dáda, Jára a Jana). Víkend byl nabitý. Někdo se účastnil seminářů, dílen a diskusních fór, někdo schůzoval (Probíhalo jednání výkonného výboru ČRP a porada předsedů.) a někdo se věnoval jiným pionýrům jako lektor. Prostřídali jsme se různě. Na celé akci bylo 130 pionýrů ze všech koutů ČR. Kamínka jsou stmelovací akcí pro instruktory a vedoucí a jejich pomyslné teplo má dávat dospělákům z Pionýra novou energii pro práci s dětmi. Část lidí (za nás pouze Jana), jeli také na prohlídku Mladoboleslavského muzea Škody. I z tohoto výletu naleznete fotky ZDE


25.3.2011
Pro soutěživé povahy
Mnoho organizací, tak jako i Pionýr, vyhlašují ruzné soutěže. Pro výtvarně či literárně zapálené děti připravilo hnutí Brontosaurus soutěž "Máme rádi přírodu". Různé věkové kategorie mají různá témata, která ovšem sjednocuje problematika soužití člověka s přírodou. Tak například děti, které chodí od 4. do 6. třídy mohou malovat či napsat pohádku na téma " Odpadky v náručí přírody. Jak jim to sluší?". Žáci 7. až 9.tříd mohou kreslit, fotografovat či napsat povídku na téma "Proč stromy pláčou?". Aktuální již 17.ročník této soutěže má uzávěrku 2.května 2011. Zasílat můžete i skupinová díla za celý oddíl. Bližší informace na http://www.brdo.brontosaurus.cz


20.3.2011
Podělte se o své úspěchy
Řada z nás má nějakou oblíbenou činnost či koníčka ještě i mimo Pionýra. Nebo se účastní soutěží a olympiád ve škole. Podělte se o své úspěchy s ostatními oddíly. Například Lukáš Bartoň z Rolniček je ve svých 12 letech úspěšným atletem. V sobotu se stal mistrem České republiky v přespolním běhu, v kategorii mladších žáků. Trať dlouhou 2000m uběhl za 8.32 minut a předběhl tak dalších dvacetsedm účastníků jeho kategorie. K tomuto výkonu a k získání pěkného umístění mu gratulujeme.


18.3.2011
Přípravy v běhu
Jak jsme se již dozvěděli na schůzi, chystá se pionýrská výstava. Oficiální název výstavy je "20 let obnoveného Pionýra". Jedná se o putovní výstavu, která nyní doputovala až k nám do Chomutova. Výstava bude instalována ve výstavní síni městské knihovny v Chomutově (velká chodba v 1.patře u oddělení naučné literatury). Potrvá od 5. do 30. dubna. Výstava mapuje uplynulé dvacetiletí občanského sdružení Pionýr, jeho kulturní, sportovní, charitativní, společenskou a především výchovnou a vzdělávací činnost. Větší část výstavy je putovní, menší pak bude věnována prezentaci vašich oddílů. Jak bude tato prezentace vypadat je jen na vás. Fotky, výkresy, kontakty na veducí se budou přichycovat špendlíky, takže si ušetříte mnoho práce, pokud svou prezentaci připravíte na 2-3 A3 papíry.


16.3.2011
Nabitá schůze
Na dnešní schůzi bylo velmi živo. Kromě 18 dospěláků ze všech oddílů se schůze účastnilo také 6 dětí a 1 pes, který ovšem vydá aspoň za 3. Pérák informoval o důležitých termínech, úkolech a akcích. Domlouvalo se školení instruktorů tento víkend v Ústí nad Labem. Naše skupina vysílá proškolit 5 instruktorů. Rozsáhleji se diskutovalo o Kamínkách a o výstavě 20.let obnoveného Pionýra. A jako vždy nám přibyly do kalendáře nové termíny akcí. Příští schůze je naplánovaná na 20.dubna.


13.3.2011
V Zásadě dobře, jako že je Zeus nad námi
Narazila jsem na fotogalerii oddílu Dravci z Ústí nad Labem. Ti vyjeli na svou novou základnu "Zásada u Kadaně". Podle fotek soudím, že se k nim přidal jirkovský oddíl Pastelky a také mostecká skupina Rozmarýn. Mnoho dětí i dospělých si možná pamatujete z posledního krajského setkání, které se konalo také na Zásadě. Na jarních prázdninách si v‘ichni zúčastnění jistě užili bezva zábavu. Dohlížel na ně patrně sám velký Zeus.
Fotogalerie Dravců


11.3.2011
Narozeninové jarňáky
O jarňákách oddílu Rolničky jsem nezjistila z jejich stránek prakticky nic. Přesto si myslím, že bylo veselo, neboť dva z jejich vedoucích a jeden mrňous slavili narozky. 5.3 Honza Hou‘ka alias Hou‘kin, 7.3 Martin Prok‘an a mezi nimi 6.3 Jájiny malý Mireček, který tak zažil své úplně první narozeniny. Gratulujeme.


8.3.2011
Březnová Mozaika
Vnitřní zpravodaj Pionýra, Mozaika, má již své březnové číslo. Než vám přijde do schránek, můžete si jí přečíst na webové stránce http://mozaika.pionyr.cz/. Toto číslo se věnuje předev‘ím akcím. Ohlíží se za Ledovou Prahou a koncertem Děti dětem. Nováčci v ČRP v něm zveřejnili své první dojmy z jednání. Z budoucích akcí jsou to Kamínka a také Republikové setkání o nichž se dozvíte více podrobností.


6.3.2011
Přihlášky do 14.3.2011
Pionýr se již po několik let zapojuje do sbírky "Květinový den". Akce má preventivně působit na širokou veřejnost prostřednictvím letáků s informacemi a za nabízené kvítky měsíčku lékařského získat prostředky na boj proti rakovině - na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výchovy, výzkumu a vybavení onkologických center. Letošní 15. ročník proběhne 11.května. Již do 14.března je však nutné přihlásit se na ústředí Pionýra na e-mailu irena@pionyr.cz. V Chomutově se pionýři dosud nikdy nezapojili, zůstane to tak i letos?


3.3.2011
Kamínka
O této pionýrské akci jsme již informovali. V nedávné době byly spuštěny i webové stránky www.kaminka.pionyr.cz, které poskytují další informace. Například je již známa výše účastnického poplatku a to 350 Kč v níž je zarhnuto ubytování, strava a program. Z Chomutova do Mladé Boleslavi jede celkem početná asi devítičlenná výprava se zastoupením všech oddílů. Pokud by se však našli další zájemci ať se ozvou Pérákovi.


28.2.2011
Konec února
V poslední únorový den bych se ráda ohlédla za uplynulým měsícem. V únoru se na naše stránky dívalo v průměru 10 lidí denně. Celkem bylo počítadlem zaznamenáno 290 přístupů za měsíc. Nejvíce lidí chodí v neděli (v průměru 13), nejméně pak ve středu (v průměru jen 7). Dále se v únoru chodilo na schůzky a jezdilo na Bernov. Na co jsem však zapoměla včas upozornit, byly únorové narozeniny našich členů. 13.2 Helča od Rolniček, 14.2 Zuzka ze Sluníčka, 19.2 Majka ze Čtyřlístku a taky Moušák od Rolniček a včera 27.2 Péračka. Dohromady jim je 240 let. Gratulujeme.


26.2.2011
Jarní prázdniny
Týden volna čeká na školou povinné děti, nastaly jarní prázdniny. Na naši táborovou základnu Bernov odjel oddíl Rolničky. Vzhledem k teplotám a nadmořské výšce Bernova si jistě užijí zimních radovánek. Pěkný kopec na bobování a sánkování máme hned za barákem. Po cestičkách v lese se dá běžkovat. Ačkoli slouží Bernov hlavně nám, členům PS Chomutov, čas od času, když nikdo z nás na víkend nemůže, si mohou Bernov pronajmout i ostatní skupiny jak z Pionýra tak i z jiných organizací. Pravidelně hostíme třeba TOMíky, školu v přírodě a loni byli na Bernově prvně Dravci z Ústí nad Labem. Naše základna je jedna z mnoha, které vlastní či provozují pionýrské skupiny. Jejich seznam - Katalog táborových základem a kluboven si můžete stáhnout ZDE


22.2.2011
Schůzka oddílu Sluníčko
Jako každé úterý během roku se v klubovně sešli i dnes členové oddílu Sluníčko. Schůzku vedla nová hlavní vedoucí Marika. 8 dětí a pes hrálo přichystané hry a taky se učily (tentokrát již bez malého černého jezevčíka) poznávat různé druhy ohňů.
Pár fotek


18.2.2011
Členské příspěvky nově
Rada pionýrské skupiny Chomutov svým elektronickým hlasováním rozhodla o změně výše členských příspěvků. Nadále již nebude jednotná cena pro všechny jako tomu bylo dosud. Ceny se budou lišit podle věku a přihlížet se bude též k tomu, zda je člověk ekonomicky aktivní. Tedy členský příspěvek 600Kč budou nadále platit jen dospěláci s vlastním příjmem. Na 400Kč byl příspěvek snížen pro členy na mateřské či v důchodu a na 300Kč pro studenty a děti do 18 let. Za předškolní dítě pak rodiče zaplatí symbolickou částku 50Kč.


16.2.2011
Třicet sekund fantazírujte
Rok 2011 je Evropským rokem dobrovolníka. V tomto duchu Pionýr připravil projekt podporující dobrovolnictví. Projekt se jmenuje
Umačkáni dětmi a projeví se i na prezentaci Pionýra na letní Bambiriádě. Prozatím se do projektu může zapojit i každý z vás. Stačí věnovat třicet sekund (spíš víc) vyplnění dotazníku, jak by měl vypadat ideální dobrovolník pracující s dětmi. Měl by mít tisíc rukou a hroší kůži? Zapojte se ZDE


13.2.2011
Kam chodit?
My pionýři máme jasno. Aby se mohla rozhodovat i široká veřejnost, vznikl webový portál
www.kamchodit.cz. Je to taková mapa, kde jsou vyznačeny klubovny, sportoviště, domy dětí, mateřská centra, informační centra pro mládež a podobná zařízení a organizace. Každý může do této mapy přidat tu svou klubovnu. Naše klubovna v Havlíčkově ulici již v databázi je. :-)


11.2.2011
Soutěž etapových her
Česká rada Pionýra na svém posledním jednání vyhlásila další ročník soutěže etapových her. Do ní může libovolná pionýrská skupina či oddíl přihlásit svou originální táborovou, ale i celoroční hru. První tři místa dostanou finanční odměnu. Vzhledem k faktu, že v loňském ročníku byly zaslány pouze 4 hry, myslím, že je veliká šance na dobré umístění.


8.2.2011
Termín vybíjené
Letošní vybika se nebude konat v Klášterci jako v posledních letech. O tuto fajn akci ale nechceme přijít a proto se bude letos pořádat na táborové základně Zásada u Kadaně. Není tam sice tělocvična, ale jsou tam venkovní hřeště. Proto se také termín posunul z března na květen, kdy už bude snad lepší počasí. Přesný termín je tedy 20.-22.5.2011. Dá se očekávat i účast skupin, které se dosud neúčastnili - například PS Rozmarýn z Mostu. Snad přijedou i pionýři z Nejdku z Karlovarského kraje. Fotky z minulých ročníků:
2010 2009


6.2.2011
Společenský večer pro vedoucí
V sobotu večer proběhl v Ústí nad Labem společenský večer, který je jako každým rokem odměnou pro dobrovolníky, kteří pracují s dětmi v Pionýru. Ačkoli letošní účast nedosahovala loňského a předloňského ročníku, pionýrská skupina Chomutov měla v Důlcích hned 8 svých vedoucích. Přijeli Pérák, Myrteska, Jindříšek, Dáda, Jana, Marika, Simon a Zuzu. Jak jsme se bavili můžete zkouknout ZDE


2.2.2011
Kamínka
Kamínka jsou akcí pro vedoucí a instruktory ze všech koutů republiky. Jde o víkend plný seminářů, besed a dílen, které se různými způsoby dotýkají práce v Pionýru. Některé programy jsou diskusní a je možno se zapojit do debat nad budoucností sdružení, či nad potřebami vedoucích. Část programů je věnována praktickým nácvikům různorodých dovedností od korálkování a jiných rukodělek přes tvorbu webových stránek až po sportovní a adrenalinové aktivity. V roce 2008 jsme na Kamínka do Kamýku nad Vltavou vyrazily i Mirteska a já - za Chomutov. Jak to vypadalo můžete ZDE


30.1.2011
Opravdu žhavá novinka
Dnes jsem přijela z jednání české rady Pionýra (ČRP), která na centrální úrovni rozhoduje o sdružení. Možná jste si ani nevšimli, že se na březen chystala akce Poselství 2011. O tuto akci byl malý zájem a proto jsme ji na ČRP zrušili. Ovšem co byste si měli nejen zapamatovat, ale i zapsat je akce Kamínka 2011, která využije termínu i pronajmutých prostor na Poselství a uskuteční se tedy 25.-27.3.2011 v Mladé Boleslavi. Velkou výhodou je, že zatímco na Poselství mohli maximálně 2 zástupci naší skupiny, na Kamínka není účast nijak omezena. Pro ty z Vás, kteří netuší o jakou akci se jedná, sledujte naše stránky a v následujících dnech se dozvíte víc. Zdraví Jana


28.1.2011
Zápis do prvních tříd
Skončily zápisy do prvních tříd základních škol. Budoucí školáci museli prokázat svou zralost k nástupu do školy. Zdaleka né všechny šestileté děti jsou připraveny vstoupit do školy. Je tedy možné požádat o odklad školní docházky. Odklad musí doporučit pedagogicko-psychologická poradna. Málokdo pak ví, že může dojít i k dodatečnému odkladu, kdy dítko sice do 1.třídy nastoupí, ale během prvních dvou měsíců se zjistí, že na to ještě nemá. Pak se, opět na základě doporučení PPP, může vrátit do školky.


26.1.2011
Děti a sirky
Že sirky nepatří dětem do rukou? Vždyť je plno bezpečných her se sirkami. A k té, kterou si teď představíme budete potřebovat kromě balíčku sirek také brčko a nějakou nádobu, nejlépe hrnec nebo kýbl. Nádobu umístíte na židli doprostřed místnosti. Zvolte vzdálenost odkud se budou hráči strefovat sirkami do nádoby a to pomocí foukáním do brčka. Kdo umístí víc sirek vyhrává.


24.1.2011
Registrace
V těchto dnech se uzavírá první kolo registrace do našeho sdružení. Nezapomeňte si podat přihlášku a zaplatit členský příspěvek, který se od loňska nezvýšil a zůstává stále na 600Kč za rok. V porovnání s jinými celoročními aktivitami pro děti jsme jedni z nejlevnějších "kroužků". Registrovaní členové jsou pak během roku finančně zvýhodněni při akcích, které pořádáme i při táborech, takže se investice vrátí.


22.1.2011
Skutečný dárek
Vánoce jsou ty tam, ale dávat dárky můžeme pořád. Společnost Člověk v tísni zabývající se charitativními sbírkami pro lidi z rozvojových zemí, zřídila užitečný e-shop www.skutecnydarek.cz. V tomto internetovém obchodě můžete koupit jak školní potřeby pro malá Afričančata za dvě stovky, tak i celou krávu pro rodinu ze Srí lanky za 7500 Kč. Na výše zmíněných webových stránkách také můžete shlédnout videa z předávání darů.


20.1.2011
Zábava se smetákem
Máme tu opět jednu hru. Procvičíte především obratnost a rychlost. Soutěží libovolně (ale stejně) velká družstva proti sobě. Na začátku hry stojí v zástupu za sebou a první drží smeták / koště. Po startu první hráč pošle smeták mezi nohama hráčů, poslední ho vytáhne a přeběhne s ním dopředu a znova ho pošle. Vyhrává družstvo, které se takto protočí celé jako první.


15.1.2011
Kam v zimě s dětmi za poznáním?
V oblastním muzeu v Chomutově minulý víkend otevřeli novou expozici přibližující krušnohorské lidové umění. Výstava je zaměřena na dětské hračky a lidovou vánoční tvorbu z české i německé strany Krušnohoří. Můžete se podívat na mnoho dřevěných hraček a vánočních kouřníků, louskáčků, pyramid, lustrů a betlémů.Na reportáž ze zahájení výstavy se můžete podívat ZDE


12.1.2011
Nový design
Oddíl Sluníčko vchází do nového roku s novým vzhledem svých webových stránek. Celé tak nějak zčervenaly. Mrkněte na oddilslunicko.webnode.cz


10.1.2011
Tábor má svá pravidla
Letní tábory jsou ještě daleko, ale ty zimní nás teprve čekají. Že má tábor svoje pravidla nám připomíná i novelizovaná vyhláška Ministerstva zdravotnictví 106/2001 Sb., která určuje podmínky pro všechny zotavovací akce pro děti. Vyhláška bude účinná od 1.února.
Ukázka: "§ 8 Režim dne - (1) V režimu dne musí byt pevně vymezena doba pro spánek, osobní hygienu a stravování. Doba vymezená pro spánek musí činit nejméně 9 hodin pro děti do 10 let včetně a 8 hodin pro děti starší. Režim dne musí odpovídat věku a zdravotnímu stavu dětí.
(5) Při zimních zotavovacích akcích nesmí výcvik nebo jiná soustavná fyzická zátěž dětí přesáhnout 6 hodin denně."

ke stažení v PDF


6.1.2011
Tři králové na náměstí
V kalendáři dnes místo jména, toho kdo má svátek, můžete vidět Tři králové. Tříkrálovský průvod s koňmi vyšel v Chomutově ve tři hodiny od lesoparku a došel až na náměstí, kde jsem ho potkala a zjistila, že jedním z doprovázejících je i Kuba, bývalý člen oddílu Hunkpapa. Průvod obcházel domy a obchody, muzikanti zahráli : "My tři králové jdeme k vám ...." a vybírali peníze na charitu. V mnoha domácnostech jsou Tři králové také dnem, kdy se odstrojuje stromeček.


4.1.2011
Do nového roku s novou Mozaikou
Do schránek zatím nedorazila, ale na internetových stránkách je již k nahlédnutí v pdf formátu. Ano, lednová Mozaika již vyšla. Na titulní straně je pionýrský pes s malou tanečnicí, která zářila na tanečním Sedmikvítku v Ústí nad Labem. Uvnitř čísla se můžete dočíst další informace z výročního zasedání Pionýra, jaké personální změny se dějí na ústředí nebo o Evropském roku dobrovolnictví. Do oddílů se vám spíše hodí nápad na tvoření obrázků z rýže, či pravidelná rubrika "tržiště nápadů", kde se tentokrát píše o nečekaných zimních událostech a jak jim čelit.
ZDE k přečtení


30.12.2010

Všechno nejlepší
do nového roku
v osobním i pracovním životě
přeje Pionýrská skupina Chomutov


28.12.2010
Ledová Praha
V zimě není mnoho pravidelných akcí pro děti. Vánoční maškarní je již za námi ale před námi je možnost jet do našeho hlavního města, navštívit tam památky i zábavné atrakce a to vše buď zdarma nebo za snížené vstupné. Již po jedenácté se totiž koná akce s názvem Ledová Praha a to v termínu pololetních prázdnin 4. - 6. února 2011. V minulosti se akce zúčastňovaly dnes již nefungující oddíly Hunkpapa a Itešiča. Pojede někdo letos?
ročník 2009, ročník 2008


24.12.2010

Všem pionýrům, našim rodinám i příznivcům přeje
Pionýrská skupina Chomutov
ŠŤASTNÉ A VESELÉ VÁNOCE.
21.12.2010
Zimní slunovrat
Dnes, přesně v 23:38 nastane v Česku zimní slunovrat. Jde o nejkratší den v roce. Slunce v poledne vystoupá nejníže z celého roku. Slunovraty mají vztah k náklonu zemské osy od roviny oběhu Země kolem Slunce. Naopak nejdelší den a tzv.letní slunovrat nastává 21.června. Ten dneší slunovrat pomyslně rozděluje zimu na půl. Také je to patrné z anglického názvu pro zimní slunovrat: midwinter.


19.12.2010
Pojištění - jedna z výhod velikého sdružení
Hrát si s dětmi je fajn, ale jako vedoucí v Pionýru máme za svěřené děti, i věci odpovědnost. Dokud se nic nestane jsme v pohodě. Ale co když se dítě zraní, nebo nechtěně něco zničím? Kdo zaplatí škodu? ČRDM (čeká rada dětí a mládeže) sjednala smlouvy na úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu s Generali pojišťovnou a. s. Jejich platnost je od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2013. Jako členi ČRDM jsme (od instruktorů po hlavase) kryti právě těmito pojistkami. Věděli jste, že limit pojistného plnění je až 2.000.000 korun? Bližší informace najdete na Servisu Pionýra.


17.12.2010
Vánoční merenda
Tradiční vánoční maškarní merenda se letos uskutečnila na netradičním místě - ve školní jídelně. Do velikého prostoru se tak v pohodě vešlo kolem 30 účastníků akce. Téměř všechny děti měly masky, dokonce i ti nejmenší, co ještě ani neumějí chodit. Vedoucí z Rolniček připravili program se soutěžemi, které byly letos náročné na fyzičku i na mozek. Průběh večera a také návštěva pionýrského psa je zdokumentována mimo jiné i na našem rajčeti ZDE.


16.12.2010
Bambiriáda 2011
Venku plno sněhu, tak proč se nzahřát myšlenkou na letní akci. Nadcházející Bambiriáda bude v roce 2011 sjednocena mottem „Máme se o co podělit“. Uskuteční se v celostátně stanoveném termínu od 26. do 29. května 2011 v Českých Budějovicích, Chebu, Chomutově, Chrudimi, Jihlavě, Liberci, Milovicích, Náchodě, Ostravé a Frýdku-Místku, Třinci, Plzni, Praze, Rychnově nad Kněžnou, Zábřehu a Zlíně.


13.12.2010
KPZka oslavila 75. nrozeniny
Na letošní rok připadá 75 let od prvního zveřejnění popisu Krabičky poslední záchrany Jaroslavem Foglarem, a to v Malém hlasateli 12. října 1935.


10.12.2010
Mozaika
Jistě nemusím představovat pionýrský měsíčník Mozaika. Většině vedoucích chodí poštou domu. Ostatním je k dispozici také v elektronické podobě. Nyní byl na naše stránky přidán přímý odkaz, který najdete vlevo pod vlaštovkou. Je označen tímto obrázkem -->.
Aktuální prosincové číslo se převážně věnuje změnám ve vedení Pionýra. K novým jménům ve funkcích tak můžete přiřadit i obličeje podle fotek.


8.12.2010
Máte už masku?
Příští pátek, 17.12 se bude v klubovně konat každoroční akce - vánoční merenda v maskách. Probíhat bude od 16 hodin v prostorách bývalé jídelny. Tradičně nás čeká diskotéka proložená soutěžemi. Srdečně zváni jsou i rodiče, kteří tak mají možnost podívat se jak s dětmi v oddílech dokážeme blbnout. Nezapomeňme, že se jedná o maškarní a proto věřím, že se sejdou samé originální masky. Pro inspiraci se můžete podívat na fotky z předešlých ročníků. 2009 nebo 2008


5.12.2010
Opomenuté narozeniny
V pátek 3.12 oslavil své 35. narozeniny vedoucí oddílu Sluníčko Simon "Pižla" Kostka. Simon začínal v roce 2003 v oddílu Hunkpapa, který taky jeden čas vedl. Pak s Bobem založili vlastní oddíl, který dnes vede s Marikou a Zuzkou. Dodatečně tedy přejeme všechno nejlepší.


3.12.2010
Rozvěcení stromku
V Jirkově se dnes koná každoroční rozsvícení vánoční výzdoby a stromu na náměstí Dr. E. Beneše provázené od 10 hodin mikulášskými trhy. K rozsvícení vánočního stromu dojde v 18:30 a bude tradičně zakončeno velkým ohňostrojem.
V Chomutově na Náměstí 1. máje se bude strom rozsvěcet a také ohňostrojovat v neděli 5.12 od 17.00.


30.11.2010
VII.výroční zasedání Pionýra
Aještě fotky ZDE


29.11.2010
VII.výroční zasedání Pionýra
Osmnáct z devatenácti možných delegátů ÚKOP spolurozhodovalo jednak o změnách ve statutu, jednak o novém složení vedení Pionýra. V pracovním předsednictvu výročáku zasedl i Petr Jeníček z mostecké skupiny Čtyřlístek. V mandátové komisy počítal Oldřich Ouředník z PS Dravci, Ústí nad Labem. V tiskové komisy pak působila Jana Krotilová z Chomutova. I další delegáti byli na jednání vidět. Pro ocenění za svou práci si přišly Šárka Zeusová z PS Dravci, Ústí nad Labem a Stanislava Svobodová z PS Heleny Bišové, Klášterec nad Ohří. V části vyhrazené pro diskusi, se jako jediný diskutující ujal slova Jiří "Pérák" Perkner z PS Chomutov. Očekávaná diskuse k tématu se však nedostavila. Snad se mu ji podaří rozpoutat alespoň ve výkonném výboru ČRP, kam byl společně s Petrem Jeníčkem a dalšími sedmi pionýry zvolen.


25.11.2010
Letos advent již v listopadu
Čas plyne jako voda, jak se říká. Nedávno jsme se vrátili z letních prázdnin k rutině všedních (školních) dní a už tu máme čas Vánoc. Neděle 28.11 bude první adventní nedělí tohoto roku. A co se tak obvykle děje v oddílech? Vánoce se odrazí hlavně v nárůstu výtvarných prací - tvoří se ozdoby, přáníčka, vánoční dekorace... . Sáňkování je tady ve městě zatím v nedohlednu, ale první sněhové vločky již po ránu kryjí vršky aut.


22.11.2010
Termín schůze už víme
Na poslední schůzi se jaksi pozapomělo na stanovení termínu té prosincové. Dodatečně se tedy stanovil na 1.12 od 18.00. Bude se probírat hospodaření skupiny, domluvíme detaily vánoční merendy, termín lednové výročky a registraci na rok 2011. Bude to poslední schůze v roce 2010, ale vánoční cukroví si nechte až na merendu.


20.11.2010
Komiksovaná
Návod na hru s tužkou a papírem: Každý hráč dostane papír a jednu tužku/pastelku/fixu. Poté každý musí za určitý časový limit (obvykle 1 minuta) nakreslit do levého horního rohu obdélníček a do něj nějaký obrázek. Po jedné minutě, dá vedoucí pokyn a všichni pošlou svůj obrázek o místo doprava. Nyní mají před sebou cizí obrázek. Kouknou se na něj a dokreslí další, jak by se asi mohl příběh vyvíjet. Stejným principem se postupuje dál. Dokud se nezaplní celý papír.


17.11.2010
Indiánské putování
Jára, Dáda a Pérák vystoupili se svým bubnováním, zpěvem a povídáním na akci RC Slunečník s názvem Indiánské putování. Na programu ale nebyli jen naši kluci. Příchozí rodiče s dětmi shlédli také ukázky živých dravců. Jen Dáda byl zklamán, že si nebyl vybrán, aby si vzal do ruky pořádně velkého ptáka - Výra velkého. Nakonec si všichni přítomní hromadně zabubnovali.


12.11.2010
Krajský sedmikvítek
O uplynulém víkendu se v Ústí nad Labem konalo krajské kolo pionýrské "talentové" soutěže Sedmikvítek. Účastníků bylo dost, bohužel jen málo z nich bylo členy Pionýra. A z Chomutova se nakonec neúčastnil nikdo. Snad kdyby se soutěž jmenovala "Pionýr hledá talent", ale kdo ví. Pokud se chcete podívat na fotky mkněte sem


10.11.2010
Co je Statut Pionýra
Blíží se výroční zasedání Pionýra a něm se může měnit i statut. A ikdyž mají dospěláci kurz vedoucího, na kterém se o statutu i o programu Pionýra hovoří, nezaškodí si něco málo připomenout. Statut Pionýra vymezuje podstatu – co Pionýr dělá, pro koho je určený. V řadě ustanovení řeší základní organizační i ekonomická pravidla života celostátní organizace. Program Pionýra je dokument, který popisuje náplň činnosti. Jsou v něm zachycena východiska, zásady i kořeny pionýrského hnutí.


7.11.2010
Hodnocení webové prezentace
Před pár dny mi přišel e-mail z Ústředí, respektive od hlavního webmastera Pionýra, Mirka Jungwirtha. Protože máme naše stránky pod doménou "pionyr.cz", prošli jsme i my kontrolou, zda naše webová prezentace splňuje všechny pionýrské náležitosti. Pod doménou Pionýra má svou prezentaci téměř stovka skupin v republice. Kotrolou prošlo bez závad jen 20 z nich. Z Ústeckého kraje to byly hned 4 webovky a to: Dravců (Ústí), Dubí, TZ Zásady a ta naše, chomutovská.


4.11.2010
Schůze
Na středeční schůzi se sešlo 9 dospěláků ze všech 4 oddílů a 2 dítka (Mireček a Kačka). Řešil se přístup do klubovny, stav financí skupiny, příprava na výroční zasedání a vánoční merenda. Letos bude merenda v režii Rolniček. Termín byl dohodnut na pátek 17.12 od 16.00, zřejmě v jídelně bývalé 9.ZŠ, tedy tam, kde máme klubovnu. Naplánovat jsme zapoměli jen termín další schůze.


2.11.2010
Zítra schůze
Ve středu 3.11 od 18.00 se koná v klubovně schůze PS CHomutov. Jako každý měsíc naplánujeme akce, hlavně víkendovky na Bernově ale taky termín a pořadatele tradiční vánoční maškarní merendy. Pérák sdělí novinky z kraje a z republiky, předáme papíry, popovídáme si a naplánujeme termín další schůze.


30.10.2010
Co najdete v listopadové Mozaice
Elektronická verze zpravodaje Mozaika již vyšla. Zasvěcené bude zajímat stránka 4, která se věnuje závěrům z mimořádného jednání ČRP a porady předsedů. Jediným kandidátem na předsedu Pionýra je tak současný předseda Petr Halada z 8.PS Příbram (na fotce). Největší problém sdružení je podle něj: "příprava lidí na výkon funkcí ve vedení organizace, krajů i skupin". Kromě voleb do orgánů Pionýra se bude na výročním zasedání Pionýra 27.listopadu v Praze projednávat i pojmenování Krajských organizací Pionýra a struktura Pionýra z hlediska práce dobrovolníků ve funkcích na republikové i krajské úrovni. Na programu budou i prezentace projektů jako například : Klíčení, Poselství, CAF a Koshulka. Připomínám, že každá pionýrská skupina vysílá na výroční zasedání, které se koná každé 3 roky, jednoho zástupce.
Mozaika - Listopad 2010


28.10.2010
Je co slavit
Dnes je státní svátek a všichni slaví, že je volno. Pár lidiček z naší skupiny, ale také v blízské době slavili či teprve oslaví svoje narozeniny. Už 22.10 měl narozky Páťa Štěrba z oddílu Rolničky, který i jeden čas vedl. 24.10 měla narozky čerstvá vdaná paní, Vendy ze Čtyřlístku. Zítra, tedy 29.10 je na řadě Čandýs. No, a den po něm, 30.10 se přidá Míra Mácha. Oba z oddílu Rolničky. To bude u Rolniček veselo :-) .
Na fotce můžete poznat Čandýse (vpravo), foto je z tábora z roku 1991, to bylo Liborovi 12 let.


25.10.2010
Podzimní Bernov
O uplynulém víkendu jel oddíl Sluníčko na naši táborovou základnu Bernov. Standardní víkendovku zpestřila návštěva vedoucího pionýrské skupiny Nejdek, Vládi "Vřešťana" Uhlíře, který s sebou přivedl i pár dětí z Nejdku. Oddíly společně strávily sobotní odpoledne. Večer čakala Sluníčka i malá stezka odvahy.


21.10.2010
Jak vyrobit sliz
Je tu další zajímavý nápad pro zpestření her. Sliz. Domácí sliz vyrobíme pomocí škrobu na praní a potravinářského barviva. Jednoduše uvaříte škrob dle návodu a do něho zamícháte potravinářské barvy, nejlépe kombinovat dva tři druhy, nebo udělat více různobarevných druhů slizu, a necháte ztuhnout. Využití může být různorodé. Například mohou mít děti za úkol přenášet sliz z místa na místo jen rukama, nebo ve slizu najít malou minci. To už je na fantazii sporťáků.
Návod je z internetu, sama jsem ho neověřovala. Pokud to vy zkusíte, napište jak se Vám to podařilo.


17.10.2010
Videoprezentace (první část)
Tato prezentace naší skupiny vznikla již vloni pro výroční zasedání krajské rady.
Videoprezentace (druhá část)


15.10.2010
Dvaadvacet
Další člen naší skupiny má narozeniny. Krásné dvaadvacáté dnes slaví Lenka, spíše známá pod přezdívkou Myrteska, z oddílu Čtyřlístek. Na přiložené fotce z tábora z roku 99 je jí jedenáct, ale myslím, že do oddílu chodila i dřív. Jak už to tak bývá u lidí, kteří jezdí na vysokou školu do jiného města, vídáme Myrtesku méně často, přesto ji přejeme hodně úspěchů jak ve škole, tak v životě.


12.10.2010
Ukažme, že umíme
O Sedmikvítku 6. listopadu 2010 v Ústí nad Labem jste si již mohli přečíst. Znovu upozorňuji, že přihlášky musí být odeslané e-mailem nejpozději do 20. října 2010! Pokud jste se rozhodli zúčastnit se soutěže výtvarné, nemusíte posílat své výrobky poštou. V pátek 22.října pojedeme s Pérákem do Ústí na školení, výkonný výbor a krajskou radu, takže výtvory vašich dětí můžeme vzít opatrně (a rychle) autem. Alespoň budete mít jistotu, že práce v pořádku došli. Jana


10.10.2010
Hra na dvojčata
Hráči ve dvojicích mají vždy svázané nohy a ruce (tj. mají dohromady 3 nohy a 3 ruce). Cílem každé dvojice je vyléčit se a mezitím se vzdělat.
Vzdělávání probíhá na několika stanovištích s "povoláními", u kterých je nutno skládat "zkoušky";. Dvojčata je mohou absolvovat jak již vyléčená (tj. oddělená), tak i polovyléčená nebo dosud spojená. Návrhy: artista, stavitel pyramid, botanik, zlatokop. Dvojčata absolvují všechny zkoušky společně a v určeném pořadí.
Léčení probíhá u lidového léčitele, který nemá takovou úspěšnost jako doktor. Léčba nemusí být vždy úspěšná, někdy se mohou objevit dokonce i jiné poruchy. Svou léčbu si vytáhne vždy jeden z dvojat z vějíře papírků. Návrhy: všechny srůsty odstraněny; všechny choroby hlavy odstraněny; srůsty nohou odstraněny, jedno dvojče skáče snožmo; srůsty rukou odstraněny; jedno dvojče zpívá, druhé skáče po jedné noze apod. Hra končí jakmile projdou všechny dvojice všemi povoláními, nebo můžete stanovit časový limit.


7.10.2010
Říjnová Mozaika
Říjnové číslo pionýrského časopisu Mozaika se v těchto dnech postupně objevuje v poštovních schránkách vedoucích. Pro ty, kteří Mozaiku objednanou nemají, je tu možnost přečtení v elektronické podobě na mozaika.pionyr.cz. Poslední číslo je pro nás zajímavé fotoreportáží z nedávného setkání pionýrů Ústeckého kraje. Z výšlapu na Egerberg je dokonce použita fotka na titulní stranu tohoto čísla. Vidět se na ní mohou Týna a Láďa z Chomutovského oddílu Čtyřlístek.


3.10.2010
Ručkování kolem stolu
Je to hra, závod i cvičení síly. Dva soupeři zaujmou na opačných, kratších stranách obdélníkového stolu poněkud nezvyklou startovní polohu. Nárty obou chodidel se opřou o kraj stolní desky, rukama se vzpírají o zem. NA pokyn START! oba vyrazí vpřed po směru hodinových ručiček. Mohou ovšem postupovat jen tak, že posunují ruce po zemi a nohy po stole. Kdo dřív ,,obejde" celý stůl, zvítězí.


1.10.2010
Krajský Sedmikvítek
6. listopadu 2010 v Ústí nad Labem uskuteční již 18.ročník Sedmikvítku, kulturně-umělecké soutěže pro kolektivy a jednotlivce. Na ústeckém Sedmikvítku si můžete ověřit svůj talent v 5 oblastech: Dětská porta, Hudba, Divadlo, Výtvarná a rukodělná činnost a Tanec. Přihlášky pro jednotlivé oblasti Sedmikvítku musí být řádně vyplněné a odeslané e-mailem nejpozději do 20. října 2010!
Na loňském Sedmikvítku zvítětila v kategorii tanců i Simona z oddílu Sluníčko. A co letos? Nenacvičíte někdo krátkou divadelní scénku? Nechcete zpívat před publikem do mukrofonu ani nenamalujete pěkný obrázek? Více info v sekci akce.


30.9.2010
První schůze v nové klubovně
Ve středu proběhla první schůze v prostorách nové klubovny v Havlíčkově ulici. Tentokrát byla rychlá. Zhodnotilo se stěhování, také krajské setkání a dořešilo se vyúčtování táborů. K neméně důležitým bodům patřilo rozplánování Bernova. Další schůze bude začátkem listopadu.


28.9.2010
Fotosoutěž Inspiromatu
Redakce internetového časopisu INSPIROMAT vyhlásila další ročník fotosoutěže táborových fotografií. Vydává jej každý měsíc Národní institut dětí a mládeže ve spolupráci s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy. Maximálně 3 zdařilé elektronické fotografie můžete zasílat do 15. 10. 2010. Více informací můžete získat a následně pro vítěznou fotografii hlasovat na těchto stránkách.


24.9.2010
Empatie
Tak zase tu máme námět na jednoduchou hru. Hra se jmenuje Empatie. Všichni si vezmou papír a tužku a na dané téma vždy napíší jedno slovo. Cílem je napsat slovo takové, jaké budou mít ostatní. Navržená témata: dívčí jméno, chlapecké jméno, město, řeka, hory, rostlina, živočich, hudební nástroj, konkrétní osoba, lidská vlastnost, část lidského těla, část oblečení, materiál, povolání, kontinent, stát atd. Za každého člověka, který má stejné slovo, se přičítá 1 bod. Je to takové "město jméno" naruby.


22.9.2010
Klubovna
Dnes jsem vyměnil zámky na našich klubovnách. Nechal jsem přidělat klíče a udělal jsem sady. Vždycky klíč od hlavního vchodu, od každé klubovny, od šatny a univerzál ke klecím s věcmi. Po jedné sadě dostali oddíláci Simon, Jájina, Zdenča, jednu mám já jako skupinář a jednu náhradní má Mája. Bydlí kousek od školy a když bude problém, tak se k ní dá zaskočit. Jednu sadu by měl mít správce kluboven Jára. Veškeré aktivity ve škole mimo schůzek mi hlaste, abych je mohl dopředu domluvit s panem ředitelem.
Ahoj Pérák


19.9.2010
Setkání je za námi
Necelá stovka Pionýrů se sjela do Zásady u Kadaně na krajské setkání Ústecké krajské organizace Pionýra. Účastníky tvořilo jen 5 skupin - pořádající PS Úsměv, PS Rozmarýn Most, PS Dravci Ústí nad Labem, PS Dubí a PS Chomutov. Od nás se účast pohybovala kolem 35 lidí. Na chvilku se přijeli podívat i mrňouskové Ondrášek a Nelinka od Rolniček. V sobotu jsme podnikli výstup na zříceninu hradu Egerberg. Část Sluníček zase objevovala Klášterec nad Ohří. Ve volných chvílích se hrály deskové i míčové hry. Odpoledne zpestřila program návštěva kozí farmy. Večer se opékaly buřty a odvážlivci se mohli účastnit nočního výsadku. Ten pro některé skončil až v brzkých raních hodinách.
fotky z akce


14.9.2010
Klubovna v Havlíčkově ulici
Pionýrská skupina CHomutov změnila místo své klubovny. Z Cihlářské ulice, kterou jsme museli opustit, jsme se přesunuli do objektu 9 základní školy v Havlíčkově ulici v Chomutově. Máme tam k dispozici 2 klasické třídy v přízemí.
fotky klubovny


2.9.2010
První schůzka
První zářijovou středu se poprvé po prázdninách sešly oddíly Rolničky a Čtyřlístek ještě v klubovně v Cihlářské ulici. Rolničky se vrhly do tajuplné celoroční hry na téma Dračího doupěte. Čtyřlístek probral hlavně organizační záležitosti. Po šesté hodině se sešli i dospěláci aby probrali tábory, nejbližší akci, kterou je krajské setkání v Zásadě u Kadaně, a taky stěhování klubovny. Předběžne je stěhování domluveno na tuto sobotu 4.9 od 8 hodin ráno. Stěhujeme se nedaleko, do prostor 9.ZŠ v Havlíčkově ulici. Nová klubovna bude tedy dobře dostupná veřejnou dopravou, neboť přímo u školy staví autobusy 1,2 a 6 (Zastávka "Kostnická - škola").


31.8.2010
Schůzka dospěláků
Zítra jdou děti opět do školy. Holky bude mrzet studené počasí, pro které si nemohou vzít letní šatečky. Sejdou se však i dospěláci. Ačkoli byla na středu 1.9 naplánována oficiální schůze, sejdeme se zítra v klubovně v Cihlářské v podstatě jen na kafe a popovídání si co a jak dál. Prozatím nejsou nové informace ohledně stěhování, ale měly by být co nejdřív. Přijďte zítra pokecat o uplynulých prázdninách a táborech, i o buducím stěhování.


28.8.2010
Dětský čin roku
Už jednou jste byli informováni o charitativním projektu Dětský čin roku, který podporuje děti v konání dobra. Zapojit se mohou děti ze základních škol, které udělaly něco dobrého, byť by šlo o zdánlivou maličkost. Pro zařazení do soutěže není podstatná doba, kdy se skutek odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku, proto se pořádně zamyslete, zda neznáte pravdivý a poutavý příběh a to v kategoriích: záchrana lidského života, pomoc v rodině, pomoc jiným dětem, pomoc ostatním lidem, pomoc přírodě a dobrý nápad. Uzávěrka letošního ročníku je 25 září. Své příspěvky můžete zasílat prostřednictvím těchto stránek
. Následně ho můžete zaslat a zveřejnit ho na těchto stránkách.


24.8.2010
Prázdninová statistika
Ačkoli jsou prázdniny tradičně tak trochu okurková sezóna (= děje se málo akcí), podle statistiky návštěvnosti našich stránek byl právě první prázdninový měsíc, červenec, na počet návštěv bohatší než měsíce jiné. Za celý červenec se podívalo, co se děje, 323 lidí - v průměru 10 denně a 4.7 přišlo za jediný den 31 lidí. Měsíc srpen zatím není u konce, ale do dnešního dne navštívilo tyto stránky 222 lidí. Aby jste se Vy i ostatní mohli stále dovídat aktuální informace, podílejte se i Vy na obsahu těchto stránek. Pište mi tipy i celé článečky.


21.8.2010
Jirkové také slaví
V pondělí 23.8 oslaví své narozeniny také náš skupinový vedoucí Jiří "Pérák" Perkner. Toho netřeba představovat. Proto jen uvedu původ fotky. Tato fotka je z Bernova z tábora v roce 1993. A opravdu je na ní s krátkými vlasy. :-)................................................. Druhým Jirkou je Jiří Borovský, vedoucí z oddílu Rolničky. I on v pondělí oslaví, že je na světě už 23 let a z toho je v oddíle (podle mého odhadu) asi 7 let. Použitá fotka je však z roku 2006.
Oběma gratulujeme.


18.8.2010
Gratulujeme
Dan Magni, vedoucí z oddílu Rolničky oslavil 16.8 své 25 narozeniny. Dan je dlouholetým členem oddílu. Našla jsem jednu starou fotku z Bernova. Je z letního tábora někdy na konci minulého tisíciletí :-). Dana v současnosti můžete vidět hlavně s kytarou v ruce.
Martina Rittera teprve narozky čekají a to 21.8. Martin je dlouholetým členem oddílu Čtyřlístek a v minulosti prezentoval Chomutov jak na krajské tak na celorepublikové úrovni. Martina jsem našla na fotce z roku 1995.
Oběma gratulujeme.


14.8.2010
Střídání táborů
Opět je tu čas střídání běhů. Rolničky balí a jedou domů, Sluníčka naopak už sbalili a odjeli na Bernov. Dopoledne se sešli na hlavním Chomutovském nádraží téměř v rodinném kruhu a před polednem nasedli do vlaku směr Karlovy Vary. Námětem jejich táborové hry jsou Olympijské hry. Tak snad všichni vyhrají pěkné počasí a spoustu pěkných zážitků.


12.8.2010
Dobrý den, pojďte ven
Jeden námět na hru: Děti utvoří kruh. První kolo začne vedoucí. Obíhá kruh a někomu zaklepe na rameno s větou:"Dobrý den, pojďte ven." Poté běží dál ve směru hodinových ručiček a dítě, které si vybral běží proti směru. Jakmile se potkají, na zlomek vteřiny se zastaví, podají si ruce a řeknou:" Dobrý den." Poté běží dál, každý jiným směrem. Cílem hry je doběhnout jako první na volné místo v kruhu. Dítě, které to nestihne jde zvát někoho ven.


9.8.2010
Nechcete se podívat do Číny?
Pionýr bohužel žádný poznávací zájezd nechystá, můžete však navštívit nedaleký zámek Červený hrádek v Jirkově. Od 8.8 do 26.9 tam probíhá výstava s názvem "Tajemná Čína". Pokud jste přecijen dobrodružnější povahy a rádi byste se podívali do zahraničí, i Pionýr má svoji "zahraniční sekci", ale o té zase někdy jindy.


5.8.2010
Tábory v plném proudu
Vyměnil se nám nejen měsíc červenec se srpnem, ale také běhy táborů. Domů se vrátil Čtyřlístek a na Bernov odjeli Rolničky. Z naší táborové základny se tak stal výcvikový tábor pro odvážné mušketýry. Pokud chcete sledovat jejich dobrodružství máte možnost, neboť zveřejnují krátké zprávy na svých stránkách ZDE


17.7.2010
Dva týdny
Protože budu následující dva týdny z dosahu internetu, omlouvám se za neaktualizování těchto stránek do konce července. Nabídnu Vám dnes odkaz na zajímavé stránky "Kudy z nudy"- Aneb Dovolená v Česku, to letí - slogan, který znáte i z televize. Jedná se o stránky plné zajímavostí a pamětihodností, které lze navštívit třeba právě během prázdnin. Lze vyhledávat akce podle data i místa a pořád je tam co objevovat.
Více informací Kudy z nudy


15.7.2010
Víkend
Před námi je víkend 17.-18.7.2010. Část z nás najíždí konečně na tábor, někdo je třeba na chatě nebo u babičky a nebo má v plánu válet se v těchto vedrech někde u vody. Pokud byste si chtěli zpestřit program nějakým poznáváním, můžete vyrazit na nedalekou zříceninu hradu Hasištejn. Nedávno se tam byli podívat i oddíly Sluníčko a Rolničky. Tuto sobotu 17.7 tam však od 10.00 každou půlhodinu budou probíhat poutavé prohlídky s živými obrazy.


13.7.2010
Podkrušnohorské technické muzeum
Prázdniny jsou časem výletů a tak tu mám jeden zajímavý tip. Mezi Mostem a Litvínovem v bývalém dole Julius III můžete najít zónu průmyslových a technických památek podkrušnohorského regionu, zejména z oborů hlubinného a povrchového dobývání v hnědouhelných pánvích severozápadních Čech, úprava a užití uhlí, chemický průmysl, zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickou prací, životem a obnovou krajiny narušené důlní činnosti.
Více informací ZDE


10.7.2010
"EU všude, kam se podívám"
Ptáte se, "Co to je?!?" ? Jedná se o název letní fotografické soutěže sítě evropských informačních středisek v České republice. Pravidla jsou jednoduchá. Vyfoťte vše, co je spojeno s Evrospkou unií a pošlete fotografie (elektronicky či poštou) na jakékoliv evropské informační středisko (Nejbližší je v Mostě) do 11. září 2010. Fotografií můžete zaslat i více, pětice nejlepších bude odměněna věcnými dary. Nejoriginálnější fotografie se stanou součástí putovní výstavy.
Europe-direct.cz
plakát


8.7.2010
Výstava v Mostě
Již před měsícem proběhla vernisáž pionýrské výstavy v prostorách kluboven pionýrské skupiny Rozmarýn Most. Rozmístili panely, vyzdobili prostory fotkami z činnosti a v den zahájení výstavy připravili opravdu bohaté občerstvení. Na vernisáž přišli i zástupci města včetně Ing. Vlastimila Vozky, primátora města Mostu. I zástupci tisku, kteří pořídili video. Výstava byla otevřena po celý červen. Nyní se přesouvá dál a v dubnu 2011 doputuje i do Chomutova.
Video z akce


5.7.2010
Poslední indiánské války za námi
Od čtvrtka do pondělí tábořili indiáni a kavaléristé v Březně u Chomutova. Jako "domácí" zařizovali kluci z Magažu teča většinu týpek. Nakonec se na poli sešlo asi 15 týpí. V sobotu proběhla generální zkouška a hlavní pogram přišel v neděli. To přišlo opravdu hodně diváků a pro ně i pro sebe jsme si zařádili v bitvě proti kavaleristům. Celý víkend bylo veliké vedro, takže účastníci uvítali občasnou sprchu pod hadicí hasičského auta.
Fotky z akce
Videoupoutávka z akce


2.7.2010
Pozor na dehydrataci
Ze všech stran nás média informují o tropickém počasí, které se na nás chystá v následujících dnech. Zvýšené pocení a ztráta vody může způsobit dehydrataci, pokud dostatečně vodu nedoplňujeme. Jak se pozná dehydratace? Podle suché sliznice, a to především na dásních a jazyku, podle suché kůže po celém těle, pocitu žízně, celkové nevolnosti a případně i svalové slabosti. Nakonec může dojít až k bezvědomí. Pokud pocítíte tyto příznaky snažte se omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci. Pijte hodně neslazených, neperlivých a nealkoholických nápojů bez kofeinu. I jako prevenci hodně pijte, noste pokrývku hlavy, chraňte se před přímým sluncem krémy a brýlemi.


30.6.2010
Poslední indiánské války
Následují víkend proběhne veliká akce, rekonstrukce bitvy u Little Big Hornu, která se odehrála před 133lety. Generála Castera bude ztvárňovat herec Václav Vydra. Místo konání akce je Březno u Chomutova a datum hlavního programu je neděle 4.7.2010 od 10.00 hod. Tak přijeďte a můžete vidět naše týpka a indiány v akci.


29.6.2010
Ahoj všichni Hunkpapáci,
chtěl jsem jen poděkovat za to, že jste vůbec byli, že jste mě tenkrát vzali mezi sebe. Ukázali jste mi jak se pracuje s dětmi, jak se táboří, dali jste mi mnoho rad a umožnili jste mi vyzkoušet jaké to je vést oddíl. Zažil jsem s vámi spoustu krásných zážitků, akcí, na které nikdy nezapomenu a budu na ně pořád vzpomínat a vyprávět ostatním,jaké to bylo tenkrát když jsem "kopal" za Hunkpapu. Nebýt tohoto oddílu,nebylo by Sluníčko a nebyl by ani Pižla. Ještě jednou mockrát děkuji Tatanko.
Pižla


27.6.2010
Loučení s Hunkpapou
Souběžně s klubovnou v Cihlářské přichází pionýrská skupina Chomutov i o jeden ze svých oddílů, který fungoval 13 let. Hunkpapa díky přestěhování do nové klubovny přišla o významnou část dětí a její činnost se omezila jen na schůzky a jeden Bernov do roka. Tak se tedy loučíme a vzpomínáme na pěkné akce, které jsme prožili.


24.6.2010
Veselý Bernov
Tentokráte se zde nedočkáte žádné veselé historky, která se udála na táborové základně. Chci upozornit na zajímavou věc, kterou jsem se dozvěděla z Nejdeckých listů. Veselý Bernov je totiž název občanského sdružení v Bernově. Vzniklo už v roce 2006 a je mi divné, že jsem o nich dosud neslyšela. Objevila jsem je díky článku, kde informovali o tom, že se jim podařilo provést terénní úpravy a zbudovat travnaté "hřiště pro volejbal, nohejbal, vybíjenou,badminton apod. o rozměrech 18 m x 9 m se železnými stojany na síť.." (Nejdecké listy, leden 2010). Podle seznamu občaských sdružení sídlí Veselý Bernov na adrese: Bernov 272. Jejich předsedkyní je paní Dagmar Halapejová. Snažila jsem se jí kontaktovat po e-mailu, ale na dopis nereagovala. Za předpokladu, že sdružení ještě funguje by nebylo od věci s nimi navázat spolupráci, co myslíte?
Lednové vydání Nejdeckých listů článek naleznete na str.8


22.6.2010
Ahoj kamarádi
Máme před sebou další brigádu na Bernově. Tábory za nás nikdo jiný nepřipraví. Musíme holt máknout. Jako každý rok. Dobrá zpráva: Voda vyšla a je perfektví, skoro kojenecká. Takže všichna mrňata, která chodí na schůzky s maminkami (viz Janin článek) můžou v pohodě užívat naší táborovou základnu. Pokud je příští rok zaregistrujeme, členská základna nám pěkně vzroste. Tohle vidím jako nejrozumnější a nejkrásnější způsob zvyšování počtu členů Pionýra. Tak holky do toho, ať je nás stále více.
Ahoj, Pérák.


19.6.2010
Loučení s klubovnou
Už to nějakou dobu všichni víme, že budeme muset opustit klubovnu v Cihlářské. Protože přes prázdniny se již klubovna skoro nevyužije, Pérák požádal všechny vedoucí, aby pobalili věci svých oddílů, tak aby se dali na konci června snadno odstěhovat. Právě ke konci června by se mělo zázemí PS Chomutov přestěhovat jinam. Problém však je, že náhradní prostory nemáme. Pérák bude mít se sháněním nové klubony jistě mnoho starostí, ale doufejme, že se prokáží (jako už tolikrát) jeho organizátorské schopnosti a že se budeme moci v září sejít v ových rostorách na schůzi dne 1.9.2010.


16.6.2010
Středeční schůzky a schůze
Tuto středu proběhly schůzky jak oddílu Rolničky tak oddílu Čtyřlístek. Bylo vcelku pěkné počasí, tak se schůzky odehrávaly převážně venku. Čtyřlístek skládal týpka po bambošce a Rolničky hrály kriket. Před klubovnou (se kterou se pomalu loučíme) se sešlo hned několik mrňat a kočárků. Dokonce proběhly zásnuby mezi Mirečkem a Nelinkou :-) . Po šesté hodině začala schůze, jejíž hlavním obsahem byly brigády na Bernově. Ta nejbližší bude 25.-27.června.
fotky


14.6.2010
Klíčení v Chomutově
Pionýr získal peníze na projekt, který se dotkne i naší skupiny. První fází, která se nás týká je dotazníkové šetření. Jana K. a Jitka W. byly proškoleny jako tazatelky, které budou zadávat dotazníky mimo jiné i vám, vedoucím. Typů dotazníků je několik. Pro vedoucí, pro děti, pro instruktory a pro učitele. Prosíme o spolupráci, pokud budete osloveni. Nejbližší příležitost bude tuto středu na schůzi skupiny.


10.6.2010
Dětský den v MC Kolibřík
V nemalém horku šli indiáni z PS Chomutov ve čtvrtek pomáhat s indiánským dnem mateřskému centru Kolibřík. Byli jsme tam pro mrňata a jejich mámy, stříleli jsme z luku, bubnovali a tancovali. Pan indián Perkner, jak jedna maminka vtipně pojmenovala Péráka, ukazoval dětem indiánské propriety a hrál s nimi indiánské kostky.
fotky


9.6.2010
Brigáda Bernov
Během následujícího víkendu 11.-13.června se uskuteční předtáborová brigáda na TZ Bernov. Plánované práce jsou: studna, kadibudky, jídelna, stříška, komín, dveře, střecha, sekání trávy, uhlí a dříví. Stále se můžete připojit!


7.6.2010
Červnová Mozaika
Vyšla červnová Mozaika. Poslední v tomto školním i pionýrském roce. Ohlíží se za Květinovým dnem a Bambiriádou. 2 dívčiny z chomutovské skupiny se v článku věnovaném této akci, dokonce mohou najít na fotce. Druhou zmínkou o PS CHomutov je můj článek v rubrice "Sami o sobě". Článek pojednává o výtavě, kterou jsem spolu s kamarádkou skautkou, zorganizovala na vysoké škole, kde studuji. Z ostatních článků mě toho příliš nezaulajo, snad jen povedené obrázky u článku "táborová strašidla".
Jana
Zpravodaj Mozaika


4.6.2010
Co víme o Bernovu?
Naší táborové základně říkáme Bernov podle místa, kde se tábor nachází. Kdo už byl někdy na táboře zřejmě ví, kde bydlí náš soused pan Plaub nebo že krámek patří paní Bradové. Jak to ale vlastně je s Bernovem? Bernov je jednou z 9 městských částí obce Nejdek. Nachází se tam téměř 90 rodinných domů. Naše táborová základna má číslo popisné 40.
Poslední anketa na těchto stránkách se týkala obliby krajských akcí, kde krajské setkání jednoznačně převálcovalo ostatní. Aktuální otázka bude spíše detektivní. Ptám se, kolik obyvatel trvale žije v Bernově (podle sčítání 2004)?
Město Nejdek


1.6.2010
Mezinárodní den dětí
Každoročně s příchodem měsíce června se slaví Den dětí. Tento rok je to již po šedesáté - Den dětí se poprvé slavil 1. června 1950 ve více než 50 zemích celého světa. Má upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí. V ČR je ale spíše vnímán jako příležitost k pořádání akcí, kde se děti mohou vyřádit. Obvykle se pionýři těchto akcí hojně zůčastňují, připravují programy a blbnou s dětma. Letos budeme spolupracovat s MC Kolibřík a se 17. MŠ.
KOLIBŘÍK


30.5.2010
Světový den proti tabáku
Lidé se stále více starají o zdravou výživu, dostatek pohybu a snaží se vyhnout stresu. Na druhé straně stále ještě asi třetina Čechů kouří a neuvědomuje si, že kouření nepatří do moderního stylu života. Světový den bez tabáku vyhlásila Světová zdravotnická organizace již v roce 1988, aby zaměřila světovou pozornost na tabákovou epidemii a její vražedné účinky.Tento den připadá letos na pondělí 31.května a tématem je „Gender and Tobacco“. Stále více jsou totiž ohroženy mladé dívky, na které se zaměřují tabákové společnosti. Data ze 151 zemí dokazují, že 7% dospívajících dívek a 12% dospívajících chlapců jsou kuřáci. V některých zemích jsou procenta vyrovnaná. Celosvětově kouří 1 miliarda lidí, každý rok z nich zemře na následky kouření 5 miliónů, což znamená 1 kuřák každých 6 vteřin. Varování pro mladé lidi, kteří chtějí nahradit cigaretu vodní dýmkou v mylném přesvědčení, že je méně škodlivá, přináší i výzkumy Státního zdravotního ústavu: "V porovnání s cigaretou obsahuje kouř z vodní dýmky 30 až 100krát více dehtu, 17 až 50krát více oxidu uhelnatého a šest krát více nikotinu". (Zdroj: články z internetu)
WHO
článek o vodních dýmkách


27.5.2010
Oznámení
Jestli jste si říkali, proč jsem se zmiňovala o svatbě, tak tady je odpověď. Naši kamarádi se rozhodli do toho praštit. Tak všechno nejlepší!26.5.2010
Zajímavá výročí
V tomto ročním období se odehrává také mnoho svateb. Že "zlatou svatbu" oslavíte po 50 letech manželství možná víte, ale co ostatní roky?
Den sňatku - zelená
1. výročí - bavlněná
2. výročí - papírová
3. výročí - kožená
4. výročí - proutěná
5. výročí - dřevěná
6. výročí - zinková
7. výročí - měděná
8. výročí - plechová
9. výročí - hedvábná
10. výročí - růžová
15. výročí - skleněná
20. výročí - porcelánová
25. výročí - stříbrná
30. výročí - perlová
35. výročí - plátěná
40. výročí - rubínová
45. výročí - safírová
50. výročí - zlatá
55. výročí - smaragdová
60. výročí - diamantová
65. výročí - železná
70. výročí - briliantová
75. výročí - korunovační


24.5.2010
Bambiriádní bilance
V pátek sprchlo a byla zima. Účast nic moc, ale v sobotu to byl masakr. Sluníčko pálilo jako o život a tolik lidí jsem na Kamenčáku ještě neviděl. Byl tam snad celý Chomutov a okolí. Za Pionýra se zúčastnilo přímo v areálu a pomáhalo s programem 44 lidí z PS Chomutov a odhadem 35 z PS Úsměv Jirkov. Tábořilo s námi 30 lidí z Libochovic a 14 z Dubí. Přijelo 22 Ústečáků kteří přespali v klubovně a 10 Mostečáků. Spousta našich lidí se přišla jen tak podívat po práci. Odhadem tedy minimálně 170 lidí !!!!!!!!! Materiálů jsme měli dostatek, ale tradičně byl malý zájem o volnočasovou činnost. Byl to prostě mega dětský den. Skákací hrad, trampolína, jízda na motorovém člunu a malování na obličej, byly letošní hity. Tak si lidi u naší prezentace zasoutěžili, nasadili na hlavu pionýrskou papírovou čepici a bylo jim jedno, jestli jsme klub eskymáků, nebo potápěči.
Pérák
Fotky z akce


21.5.2010
Bambiriáda právě probíhá
Od pátku na Kamencovém jezeře probíhá Bambiriáda. To už tu bylo několikrát. Byla jsem se v pátek podívat na naší prezentaci a na první pohled si nezadá s žádnou z předchozích. Týpka jsou vidět už z dálky snad jen škoda, že nezněl zvuk indiánských bubnů a pokřiky tančících postaviček. I prezentace ostatních sdružení byla pěkná, jen mi přišlo, že jich bylo méně nežli v minulých ročnících. Málo bylo i návštěvníků. Počasí nebylo ideální, ale nejhorší taky nebylo. Fajn, ale je, že jsem na bambošce potkala hodně známých. Na pódiu hráli kluci, kteří dlouho chodili do oddílu Hunkpapa před několika lety - Filip (šnek), Martin (Haďour) a Ondra (Piňďa). Vyrostli v pěkný kluky a s kytarama a bubnama jim to šlape. Jestli jste se sem podívali, kluci, ozvěte se mi (janakrotilova@seznam.cz), pošlu vám pár fotek :-)
Fotky z akce


19.5.2010
Na Bambiriádu historickým autobusem
Zájemci o návštěvu chomutovské bambiriády mohou k cestě do Chomutova využít jízdu historického autobusu Škoda 706 RTO. Autobus odjíždí v sobotu 22.5.2010 od nádraží v Mostě v 9:15, na zpáteční cestu se vydá od Kamencového jezera v 17:30.
V Chomutově bude jezdit vyhlídkové jízdy v průběhu soboty na lince „Ř“, která bude spojovat centrum Bambiriády na Jezeře s areálem Muzea československého opevnění z let 1936-38 na Kočičáku.Autobus má ale omezenou kapacitu , takže při větším zájmu se může stát, že ne všichni se do vozidla dostanou.Na Řopíku bude s výjimkou posledního spoje vždy čas alespoň 45 minut na prohlídku muzea opevnění a nové naučné stezky.Příjezd posledního autobusu z Řopíku na Jezero bude v 16:42 a v 17:30 autobus odjede zpět do Mostu a mohou ho k cestě domů využít návštěvníci, kteří na Bambiriádu přijeli odtamtud.
Zdroj: www.bambiriada.cz

16.5.2010
Historie a budoucnost krajských setkání
Od minulého setkání uběhlo už hodně času a do příštího je ještě daleko. Tak si alespoň připomeňme, kde všude se v posledních letech, setkávali pionýři z Ústeckého kraje. Naposledy jsem se sešli v krajském městě, v Ústí nad Labem a udělali si výlet na hrad Střekov a na vyhlídku na Větruši. V roce 2008 pořádla PS Chomutov setkání v kempu v Prunéřově a vyšlo se k zřícenině hradu Hasištejn. Propršené setkání 2007 v kempu Stará Oleška zpestřila návštěva Děčínské ZOO. V roce 2006 a 2005 se konalo setkání v Pnětlukách u Loun. Pak si ještě pamatuji setkání v roce 2004, to bylo v Žerotíně.
A na co se můžeme těšit do budoucna? Letos v září se sjedeme na Zásadu, tam pořádají setkání jirkovští - PS Úsměv. A protože je setkání akce velmi oblíbená, perou se o její pořádání skupiny z celého kraje. Proto už je dneska známo, že v roce 2011 bude pořadatelem PS Dubí a v roce 2012 mají zájem mostečáci.


1.4.2010
Pižla mužem roku
Pionýři se účastní nejrůznějších soutěží. Jezdíme hrát vybíjenou, deskové hry, někteří soutěží v tancích jiní v matematice. Ovšem co jistě mnohé z Vás překvapí je to, že i nepřehlédnutelný vedoucí oddílu Sluníčku, se zúčastnil soutěže a to dokonce soutěže krásy. Ano, a nemůžeme opominout jeho úspěch. V mezinárodním srovnání neměl konkurenci. Ukázal svaly i duši. Ve volné disciplíně předvedl country tanec, při kterém se zároveň doprovázel na kytaru a ještě u toho zpíval. Tento výkon ohromil porotu. Jednoznačne si tak ze soutěže odvezl titul: MUŽ ROKU. Gratulujeme. O jeho slávě se již dozvěděl i tisk. Kvůli Pižlově přirozené skromnosti nám nic neřekl, ale časopis Playgirl na něj prozrazuje vše. Otiskl rozhovor s naším vedoucím a dokonce uveřejnil jeho fotografii z volné disciplíny na své titulní straně. :-D :-D


12.5.2010
Naučné stezky Chomutova
Počasí vybízí k procházkám a výletům a pokud se chceme zároveň i něco dozvědět, můžeme využít nabídku naučných stezek. Chceme-li do přírody, můžem děti vytáhnout do Bezručova údolí.6km dlouhá stezka s informačními tabulemi seznámí chodce i cyklisty s květenou, živočichy, rašeliništi, lužními lesy, smrkovou monokulturou a loukami Krušných hor. Vychází se od Hřebíkárny a sleduje pravý břeh Chomutovky až k místu, kde stával Třetí dolský mlýn. Druhá, tentokrát více městská, naučná stezka je věnována nejslavnějšímu chomutovskému rodákovi – Prof. Dr. Františku Josefu rytíři Gerstnerovi. Gerstner byl zakladatel vysokého učení technického v Praze, ředitelem vodních toků v Čechách a konstruktérem první koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince. Informační tabule stanoviště č. 1 je umístěna přímo na budově SKKS. Tabule č. 2 stojí v blízkosti městského divadla. Seznámí nás s pedagogickou činností Františka Josefa Gerstnera. Stanoviště č. 3 se nachází v místech, kde stávala železniční stanice Duchcovsko-podmokelské dráhy (v Blatenské ulici). Dozvíme se o vybudování první koněspřežné dráhy, kterou Gerstner projektoval a o Chomutovu jako významném železničním uzlu.


10.5.2010
Zpráva od Péráka
Ahoj, na tuto středu půjčujeme prostory klubovny Červenému kříži. Mají tam krajskou soutěž zdravotních hlídek. Doufám, že odpoledne už tam nebudou, ale raději s tím počítejte. Nezapomeňte, že je schůze. Od 18:00, jak jsme se posledně domluvili. Hlavní bod je příprava Bambiriády a dotace 1.kolo.
Ahoj, Pérák


9.5.2010
Horké novinky
Pionýr je docela veliké sdružení. K dubnu 2010 má 15438 registrovaných členů. Jenom v Ústeckém kraji nás je 1385, čímž jsme čtvrtou největší krajskou organizací Pionýra. Pro úplnost dodávám, že PS Chomutov registrovala 103 členů. Informační tok, především mezi dospělými členy sdružení, zajišťuje jednak zpravodaj Pionýra - Mozaika, jednak systém zástupců členů PS ve vyšších orgánech Pionýra. Pokud se ptáte, kde je místo pro moderní technologie, tak určitě nemusím připomínat webové stránky www.pionyr.cz, a službu Servis, kde se po registraci dostanete k spoustě informací a materiálů. Další službou, kterou Pionýr poskytuje jsou HORKÉ NOVINKY. Jde o zasílání e-mailů s akutními a zajímavými informacemi. Zasílání Horkých novinek se nahlašuje na adrese novinky@pionyr.cz.


7.5.2010
Ozvěny dne Radiožurnálu
O Pionýru je slyšet i v rozhlase. Naposledy v dubnu, kdy v pořadu Ozvěny dne, mluvil Kuba Kořínek (mluvčí Pionýra a šéfredaktor Mozaiky) o kampani Opravdu dobrý tábor (ODT). Bylo by dobré prezentovat na stránkách ODT i ty tábory, jenž pořádá PS CHomutov. I pokud máte již obsazeno, poslouží zapsání vašeho tábora do registru prezentaci Pionýra. Abychom dostály kvalitativním požadavkům, je třeba, aby před uveřejněním tábora na stránkách byl již odevzdán schvalovací list tábora příslušné krajské organizaci Pionýra.
Záznam rozhovoru - PŘEHRÁT


5.5.2010
Víkend Rolniček a Sluníčka
O víkendu 30.4 - 2.5.2010 se sešly na společné akci oddíly Rolničky a Sluníčko. V pátek se hrála vybika až do tmy. Po večeři jsme hráli knoflíkovou střelnici a pak na kytaru a housle zahrál Pižla a Ondra. V sobotu jsme se vydali na výlet na Hasištejn. Do Místa jsme jeli autobusem Iveco s 18-ti místy k sezení a 11-ti ke stání. Když jsme se radši na dispečinku DPCHJ předem hlásili, bylo nám řečeno, že z ekonomických důvodů větší autobus nepošlou a že se určitě vejdeme. Do Místa nakonec tímto autobusem dorazilo 35 osob a kočárek. Děkujeme řidiči autobusu, za odvahu a ochotu nás přepravit a DPCHJ "děkujeme" že reaguje na potřeby cestujících. Na Hasištejně Jitka připravila program pro oba oddíly, které mezi sebou s oupeřily. Závěrem bylo opékání buřtů. Další program pak probíhal na klubovně zábavnými hrami a také divadelním představením obou oddílů. Užili jsme si to a byla zábava. Díky všem účastníkům.
Ondra
Více v e-kronice oddílu Rolničky.


3.5.2010
Den s ABC na táboře
Kamarádi z Mostu nám dali dobrý tip. Redakce časopisu ABC připravila pro letní dětské tábory akci „Den s ABC“. Organizátoři přihlášených táborů obdrží předem časopisy pro všechny účastníky, plakátky a drobné ceny (příbalové dárky z časopisu) společně s nabídkou her a aktivit v suché i mokré variantě. Z akce je potřeba pořídit fotografie a s krátkou zprávou o průběhu poslat redakci. Pokud vás nabídka zaujala, nezapomeňte se přihlásit do 25. května. Kontaktní osobou je p. Petr Kostroun z oddělení komunikace: petr.kostroun@ringier.cz
Přihlášky lze stáhnout ZDE


Podnikaví pionýři
E-mailem mi přišla nabídka od 5.PS Děčín, kde si pořídili kvalitní vyšívací stroj a nabízí skupinám jeho využití. Umí udělat jak samostatné nášivky, tak i výšivky na textil (trička, čepice, šátky) v 15 barvách a dokonce i z reflexních či kovových nití. Navíc nabízejí grafiké zpracování vámi navrženého designu zdarma. Kdo se účastnil v roce 2007 krajského setkání v Děčíně, jistě má doma bílé tričko s kvalitní výšivkou vyrobenou právě tímto strojem (a touto skupinou).
Více na stránkách pionýrské firmičky Iguro
nebo na e-mailové adrese: michal.moc@iguru.eu


První brigáda před tábory
Oddíl Rolničky o tomto víkendu brigádničil na Bernově. "Hlavní naplní byla výroba nových laviček k táborovému ohni. Podařilo se připravit 12 půlkulatin na lavičky. Na další brigádě bude na řadě výroba nožek pod lavičky. Dále se dělalo dřevo na roztápění kotle a navezlo se aspoň trochu briket na topení. Nejmladší účastníci nasbírali 3 pytle šišek na topení. Další práce proběhli nad ohništěm, kde jsme vykopali odvodňovací strouhy a nad strouhy zkusmo zasadili stromky. Uvidíme, jestli to všechno bude platné a zmenšíme tak promáčení v prostoru táborového ohniště. Jen okrajově jsme prováděli úklidové práce v okolí baráku a v kotelně. Kotelna je poklizená a připravena na úpravy, nové uhlí a dřevo. Zlikvidovali jsme zimou poničenou stříšku nad výdejem pokrmů z kuchyně a čeká nás instalování stříšky nové."
Více na stránkách oddílu Rolničky


Fénix
Je jich 5000. Vznikli v roce 1991. Působí v oblasti volnočasových aktivit dětí a mládeže prostřednictvím pravidelných setkání zájmových kolektivů. Zdá se vám to blízké? Právě jsem popsala slovenskou dětskou organizaci Fénix. Pionýr s Fénixem spolupracují a pomáhají si.
Webová prezentace Fénixe


Stránky slaví 1 rok
Už je tomu rok ode dne, kdy byly spuštěny stránky Pionýrské skupiny Chomutov. Stránky jsou několikrát týdně aktualizovány. Přinášejí přehledně termíny akcí i schůzí, stejně jako informace o obsazenosti naší táborové základny Bernov. Členové zde mohou komunikovat na "pokecu". Každý se však může podílet i na krátkých novinkách na titulní stránce.
Před rokem ještě nebyly stránky vůbec zavedené a měli nízkou návštěvnost. I tak dosáhl počet návštěv stránek za rok 1680. Průměrně navštíví tyto stránky 8 lidí denně. Věším, že se návštěvnost bude zvyšovat, pokud budou stránky pro své návštěvníky užitečné. Proto potřebuji Vaši pomoc. Pište nápady, připomínky i vlastní články. Jana


Chomutovské slavnosti
Během víkendu proběhne v Chomutově již 15.ročník městských slavností. Můžeme pozorovat vývoj od téměř neznatelných oslav po monstrózní obr akce. Děti se však můžou těšit na kotoče, kejklíře, soutěže a divadelní představení. Dospěláci projdou stánky s historickými řemesly a se současným občerstvením. Také se město znovu pokouší o zapsání českého rekordu, tentokráte v počtu lidí v karnevalové masce na jednom místě (neděle 16.00). No a aby to nedopadlo fiaskem jako minule, zcela nenáhodně bude v ten okamžik probíhat karnevalový průvod chomutovských škol. Jistě ale uvítají i jednotlivce. Pokud se někdo z Vás pionýrů zůčastní, napište mi, pošlete fotku a příští týden tu může viset článeček od Vás.
Také pokud byste měli jakýkoli námět, pište na Jenny.xxx@seznam.cz
Program najdete ZDE


Bambiriáda už za měsíc!!!
A mám tu pro Vás další, inspirující video. Vypůjčila jsem si ho od Moravskoslezské krajské organizace Pionýra. Je to sestřih z programu Pionýra na loňské Bambiriádě v ostravské ZOO. Je už totiž na čase začít vymýšlet aktivity, kterými se budeme chtít představit veřejnosti.


Mezinárodní dny
První Den Země byl slaven v San Francisku v roce 1969. OSN začalo tento svátek slavit v roce 1971. Od roku 1990 se připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Tento svátek byl původně součástí oslav jarní rovnodennosti, 21. března, a oslavoval příchod jara. I v Chomutově se v rámci Dne Země bude konat několik akcí. Už tuto sobotu připravují tradiční akci v Podkrušnohorském zooparku. (Mimochodem, věděli jste, že náš zoopark je rozlohou největší zoologická zahrada v České republice?). Pokud dáváte přednost památkám, v sobotu 17.4.2010 se otevřou také brány chomutovských kostelů, muzea, městské věže a dalších historických budov. Na 18.dubna totiž připadá Mezinárodní den památek a sídel, který vyhlásilo UNESCO v roce 1982.
Kompletní kulturní program najdete na www.mujchomutov.cz


Pomocník na Morseovku
Ačkoli už i pionýrská stezka považuje Morseovu abecedu za přežitek, v naší praxi je hojně využívána. Občas však může dojít k trapasu, když se vedoucí splete a výsledná šifrovaná zpráva pak nedává smysl. Naši kamarádi z pionýrské skupiny Drvaci, Ústí nad Labem zpřístupnili jednoduchý překladač, který možná oceníte. Stačí napsat text zprávy bez diakritiky a kliknout na "přelož". Akorát to neumí udělat tři svislé čárky na konci věty. I tak usnadní tato utilitka mnoho času a práce. Pozor, ale abychom pak sami Morseovku nazapoměli. Prográmek najdete ZDE


Pionýr v Ulici
Dnes (7.4.2010) jsem spolu s dalšími kamarády z jiných pionýrských skupin, měl možnost nahlédnout do natáčecích prostorů velmi úspěšného seriálu Ulice. Prohlíželi jsme si kulisy celé ulice podívali se i do prostředí, kde hlavní hrdinové bydlí a pracují. Nechali nás také nahlédnout do seriálové pekárny,kadeřnictví či tetovacího salonu. Měli jsme i možnost vyfotit se s jedněmi z hlavních postav tohoto seriálu a to s Lumírem Niklem (Václav Svoboda) a jeho maminkou paní Niklovou-Stárkovou (Jaroslava Obermaierová).
................................................................................................... Pižla
Fotky od různých autorů ZDE


Krajská rada
11. 4. 2010 proběhne v naší klubovně, v Cihlářské ulici jednání Ústecké krajské rady Pionýra a to od 11.00. Zástupci pionýrských skupin z našeho kraje se sejdou, aby projednali spoustu důležitých věcí. Dozví se informace o činnosti VV ÚKOP, revizní komise, pionýrského vzdělávacího centra atd. Dále budou informováni o dění na poradách předsedů a ČRP.


TV Mozaika
Ačkoli jsou všude kolem nás cítit Velikonoce, já se ohlédnu za lednovým koncetrem Děti dětem v Praze. Následující video nás ale také pozve na připravovaný mezinárodní tábor.


Tábory už za tři měsíce Opravdu dobrý tábor
Příprava táborů se někde teprve rozjíždí, jinde už je v plném proudu. Je taky na čase. Do začátku prázdnin zbývá 91 dní. Věděli jste, že Pionýr již několik let provozuje stránky www.dobrytabor.cz, kde se rodiče mohou dozvědět jak si vybrat ten správný tábor? Jako pomůcka jim sloužíOsmero dobrého tábora - Dobrý tábor je ten, který má kvalifikované vedení, zajímavý program, je bezpečný, je ve vhodných prostorách, je zdravotně zabezpečen, má dostatek informací pro všechny, rozvíjí osobnost účastníka a má důvěryhodné pořadatele. Splňuje váš tábor tyto charakteristiky, pak gratuluji. Dejte o vašem táboře vědět už teď.
Pokud se chcete táborově naladit už nyní, zkuste si stáhnout pozadí na plochu na stránkách kampaně OPRAVDU DOBRÝ TÁBOR


Tři stříbrné
Tak je za námi krajský turnaj ve vybíjené. Chomutov v obtížné konkurenci získal v každé ze tří věkových kategorií krásné druhé místo a odváží si tak z Klášterce hned tři poháry. Kromě soutěže samotné se setkávali naši bojovníci se svými protihráči z jiných skupin i během diskotéky a o přestávkách a také během báječného jídla. Turnaje se zúčastnily tyto skupiny: PS Chomutov, PS Dravci Ústí nad Labem, PS Dubí, PS Heleny bišové Klášterec nad Ohří a letošní nováčci 14.PS Aljaška klub Děčín. Se všemi se doufejme sejdeme zase napřesrok.
Fotky z akce ZDE


Světový den vody
Světový den vody byl určen na 22. březen roku 1993 a od té doby si ho každým rokem připomínáme. Spojené národy tento den navrhli proto, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. V letošním roce je tématem "Čistá voda pro zdravý svět". Česká republika nepatří mezi ohrožené státy, podíl obyvatel ČR, kteří jsou napojeni na vodovod je 92,7%. V Ústeckém kraji je to 94,8% obyvatel kraje, které zásobuje 6414 km dlouhá vodovodní síť.Mireček se vzdělával
Druhý školící víkend proběhl v chomutovské klubovně. Dospěláci zakončovali kurz oddílového vedoucího. Podívat se přišla i Jájina - už né s bříškem, ale s mimčem. Zkrátka je tu jaro a je to znát všude.Jaro je tu!
V sobotu v 18 hodin a 32 minut Slunce vstoupí na nebeský rovník. V tomto okamžiku proběhne tzv. jarní rovnodennost a začne astronomické jaro. Přestože jsme ze školních lavic naučeni, že jaro začíná 21. března, ve skutečnosti to astronomické jaro začíná již 20. března. V tomto tisíciletí započalo astronomické jaro 21. března pouze 2×. Bylo to v roce 2003 a 2007, v následujících deseti letech začne astronomické jaro 21. března pouze jednou, a to v příštím roce. Zvyšující se teploty předznamenávají dobu výprav a výletů.Zimní olympijské hry
Oddíl Hunkpapa jel po dlouhé době zase na Bernov. Konala se tam totiž prestiží akce a to Zimní olympijské hry Bernov 2010. Sedm sportovců a jejich trenérů tvrdě makalo, aby dosáhli vytouženého úspěchu. Bojovali o medaile v biatlonu, ve sjezdu a v rychlobruslení.
Fotogalerie oddílu HunkpapaPřidány nové odkazy
Tak jako se rozrůstají webové prezentace našich oddílů, rozšiřuje se i počet stránek skupin v kraji. V roce 2010 je pod Ústeckou krajskou organizací Pionýra registrováno 20 pionýrských skupin a 6 oddílů při kraji. Aktualizovala jsem odkazy a tak do seznamu přibyli hned tři skupiny - Klášterecká PS Heleny Bišové,PS Čtyřlístek z Mostu a PS Štětí.
PS Úsměv Jirkov naši kamarádi z Jirkova
PS Dravci naši kamarádi z Ústí nad Labem
5.PS Děčín naši kamarádi z Děčína
14.PS Aljaška klub naši kamarádi z Děčína
PS Dubí 2 naši kamarádi z Dubí
PS Tuláci naši kamarádi z Ústí nad Labem
PS Čtyřlístek naši kamarádi z Mostu
PS Štětí naši kamarádi ze Štětí
PS Heleny Bišové naši kamarádi z Kláštěerce nad Ohří


První vlna školení
Během víkendu ožila naše klubovna hosty z řad budoucích instruktorů a vedoucích, kteří přijeli z celého Ústeckého kraje. Sešli se i lektoři a pomocníci. I Jájina, která nosí malého Míru stále v bříšku, se zapojila a obhospodařovala bufet. Koukout se přišli i Ondra Wessely s chotí a malým Ondráškem. Protože je školení dvouvíkendové sejdou se účastníci i lektoři opět 19.-21.3.2010.
Fotky z víkendu ZDE


Pionýři na facebooku
Ačkoli já osobně tomuto hitu poslední doby nefandím, sluší se Vás informovat o možnosti připojit se k četným zástupcům fanoušků Pionýra na Facebooku. Je to dobrý zdroj informací a novinek pro ty co chtějí mít přehled. Starají se o to mladí lidé, členové nejen České rady Pionýra, ale i výkoného výboru Pionýra. Pokud facebook nepovažujete za sprosté slovo jako já, tak můžete zvýšit počet fanoušků ze současných 673 aspoň o jednoho. Viz odkaz.
Fanouškovská stránka


Dětský čin roku
Chovat se slušně, pomáhat bližním, zapomenout na lhostejnost k osudu jiných. Zdá se to naprosto samozřejmé, jenže přesto tomu tak stále ještě není. Právě proto se zrodil charitativní projekt Dětský čin roku, který podporuje děti v konání dobra. Jednak mapuje, kolik statečných činů přes svůj věk vykonaly a stále konají, jednak je nabádá, aby o takových skutcích mluvily a tím jejich hodnotu posílily.Zapojit se mohou děti ze základních škol, které udělaly něco dobrého, byť by šlo o zdánlivou maličkost. Pro zařazení do soutěže není podstatná doba, kdy se skutek odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku, proto se pořádně zamyslete, zda neznáte pravdivý a poutavý příběh a to v kategoriích: záchrana lidského života, pomoc v rodině, pomoc jiným dětem, pomoc ostatním lidem, pomoc přírodě a dobrý nápad.
Oficiální stránkyDen proti rakovině
12.května.2010 proběhne už 14.ročník českého dne proti rakovině. Pionýr je tradičním partnerem Ligy proti rakovině a za dobu svého působení vybral téměř 5 milionů. Získané peníze jdou na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologycké výchovy, výzkumu a vybavenosti onkologických center. Naše pionýrská skupina se dosud nezúčastňovala. Případní zájemci se mohou zapojit pomocí letáku, který přišel v Mozaice. Je to objednávka kytiček a triček pro dobrovolníky. Minimální počet objednaných kytiček je 50 ks. Ke každé padesátce kytiček obdrží zájemce 2 kusy triček, která nesou kromě označení Ligy proti rakovině i znak Pionýra. Přihlásit se je třeba do 5.března.Nejmenší rolničky
V době, kdy se obáváme poklesu členské základny, přišli Rolničky s vlastní strategií, jak poklesu zabránit. Jdou do toho všemi silami s nasazením vlastní kůže. Gratulujeme Ondrovi a Kátě k narození syna Ondráška (nahoře). A rovněž gratulujeme Ríšovi a Šárce k narození dcery Nelinky (dole).A protože vedoucí oddílu Jájina musí jít příkladem, co nevidět se vyklube i malý Mireček. Všem přejeme hodně zdraví a pohody do prvních hodin, dní, měsíců, let, desetiletí, století .......
Velké schůzování
Tak máme za sebou náročný víkend. Alespoň ti z nás (Pérák, Jitka, Simon, Martin Ritter,Dáda, čerstvý otec Ondra a Janička), kteří schůzovali (a nejen to) v Důlcích v Ústí nad Labem. Sobotní dopoledne jsme uvítali návštěvu z ústředí Pionýra na oblastní poradě. Odpoledne jsme si po třech letech zvolili staronové zástupce na výročním zasedání ÚKOP a ti pak spolu s dalšími zástupci skupin usedli k prvnímu jednání krajské rady v novém volebním období. No a když jsme úspěšně přežili schůzování, vrhli jsme se do víru tance, jídla a pití. (Kdy se přidali i CHobit a Marika). Ještě předtím byla udělena vyznamenání. Ocenění dostali grafický list, růžičku a nášivku na košily u příležitosti 20 let Pionýra.
Fotky z akce
Psina na koncertu Děti dětem
Letos se žádný organizovaný výlet do Prahy na akci Ledová Praha nekonal. Jako členka České rady Pionýra jsem byla přesto v Praze, protože jsem byla pozvána na tradiční koncert Děti dětem (letos již 13.ročník). Líbili se mi všudepřítomní a všude pobýhající pejskové - maskotové. Tak jsem se s nimi vyfotila.
Statistika návštěvnosti
V měsíci lednu zazanamenalo počítadlo těchto stránek 197 unikátních návštěv. 193 z nich byly z území ČR. Dvakrát se naše prezentace otevřela v Raymoru v USA, jednou v ruské Ufě a jednou v německém Ginsheimu. Z českých měst převažuje logicky Chomutov (64 návštev), druhá je Praha (44 návštev) - to jsem většinou asi já. 11x si nás otevřeli v Lomu, 9x v Litoměřicích, 8x v Jihlavě, 7x v Lounech, 6x v Droužkovicích, 4x v Ústí, 3x v Chebu (žeby Chobiti?) a taky v Olomouci. Méně než třikrát přišla návštěva také z měst: Jirkov, Plzeň, Kolín, Most,Brno, Sokolov, Chrudim, Klášterec nad Ohří a Žatec.
To je docela pěkná řádka lidiček. Jasně, že někdo mohl přijít náhodou či omylem, ale aspoň se třeba podíval a zjistil, že Pionýři pořád jsou a pořád mají co na práci.
Vybika už za dva měsíce!
Začnětete trénovat, už se to blíží! 26.-28.3.2010 se znovu rozzuří vybikové šílenství v Klášterci nad Ohří. Nenechme to náhodě, trénujme o sto šest, at CHomutov přiveze další poháry. Ty nejstarší machři soupeřů z minulého roku letos už hrát nebudou protože už jim bude 16 a turnaj je pro děti (a mládež) do 15 let. O to větší máme šanci jim to nandat! Ti z Vás, kdo nejsou příliž sportovně nadaní, můžou zatím vymýšlet bojový pokřik nebo vytvořit nějakého chomutovského maskota. Nebylo by také od věci pořídit pro skupinu nové dresy/ trička, takže jestli víte o nějakých sponzorech, sem s nimi!
Pro osvěžení paměti i atmosféry se podívejte na fotky z minulých ročníků.
Ročník 2009
Ročník 2008Pérák převzal vyznamenání v senátu
Né, to opravdu není novinářská kachna. Jiří Perkner byl 29.ledna oceněn stříbnou medailí MŠMT 1. stupně za celoživotní vynikající pedagogickou činnost. Převzal ji z rukou 1.náměstkyně ministryně školství. Gratulovali též 1.místopředsedkyně Senátu P ČR a předseda Pionýra. Když si šel pro ocenění, místopřeseda Pionýra ho uvedl slovy: "Co by tomu asi řekl původní majitel tohoto paláce (Valdštejn), kdyby věděl, že v něm jednou bude stát indián?".
Ve fotogalerii naleznete fotografie nejen z tohoto předávání, ale také ze zahájení pionýrské výstavy ke 20.výročí Pionýra, který byl v tentýž den odpoledne. FOTKYReakce z Ulice
Dobrý den,
děkujeme Vás za Váš zájem o Ulici i za Vaši reakci na repliku jedné z postav v seriálu. Ceníme si Vašich připomínek, ovšem v tomto případě bychom Vás rádi upozornili na skutečnost, že jsme hraný seriál, nikoliv publicistický nebo zpravodajský pořad. Postavám vkládáme do úst subjektivní texty. Postavy ze seriálu Ulice, stejně jako reální lidé, nemusí vždy a za každých okolností říkat vždy ověřená fakta. Konkrétně zmínka o pionýrech nezazněla v ději jako informace, ale jako bonmot, doměnka. Všech postřehů diváků si velmi ceníme. Tvůrci seriálu je berou v potaz při přípravě dalších dílů. Doufáme, že i nadále zachováte Ulici Vaši přízeň. S pozdravem, UliceRolničky spustili webovou stránku
Velká gratulace patří oddílu Rolničky. Konečně i tento oddíl má svou internetovou prezentaci. Přeji jim hodně návštěvníků a spokojených uživatelů.
webová prezentace Oddíl RolničkyV televizi nevědí co říkají
Převzato ze Servisu Pionýra
Dne 12. ledna 2010 se v seriálu Ulice objevil dialog, který říkal, že Pionýr již dávno neexistuje!
V úterním díle tohoto seriálu (přesněji díl 1586, 35.minuta), který je jedním z nejsledovanějších v České republice, se objevila konverzace na téma, že Pionýři už neexistují, a to nějaký ten pátek, že nyní to jsou Skauti! Asi více z vás se nad tím pozastavilo (pokud jste dotyčný díl seriálu viděli), ale mávlo rukou, protože jako jednotlivec člověk nic nezmůže. I já jsem jim psala několik mailů, ale na žádný nebylo reagováno… Ale když se spojíme a více z nás napíše stížnost na tohle „nedorozumění“, tak by mohlo třeba i dojít k veřejné omluvě a zároveň i slušné reklamě pro PIONÝR. Prosím tedy všechny, aby to tak nenechali a tvrdě se na adresu TV Nova ohradili.
Kontakty na příslušná místa naleznete na http://nova.cz
15.01.2010, kolofantka
Archiv pořadu - zde můžeš shlédnout díl tohoto seriáluVýroční schůze
Nezapomeňte! V pátek 22.1.2010 od 17:00 hod v klubovně se koná výroční schůze naší pionýrské skupiny. Další nejbližší velkou společnou akcí bude účast na IV.výročním zasedání Ústecké krajské organizace Pionýra 6.2.2010 v Důlcích.
Ahoj, PérákIndiánská výstava v domečku
o uplynulém víkendu (15.-17.1) se mohli Chomutováci kochat exponáty na indiánské výstavě v Domu dětí a mládeže, kterou přichystali už podruhé Jára, Jindříšek a Pérák (za pomoci svého oddílu). Kdo přišel osobně tak viděl, kdo nepřišel může se podívat alesponˇ na pár fotek.
FOTO.
Pozvánka od Péráka
Ahoj kamarádi.
Už máte program na příští víkend? Možná ne, možná ten původní změníte. Přijeďte se podívat na indiánskou výstavu. Pionýrská skupina Chomutov ji pořádá v Domě dětí a mládeže Chomutov v Jiráskově ulici v pátek 15. a v sobotu 16.ledna. Vstupné je symbolické, pro děti do 120 cm výšky je to 20,- pro ostatní 30,- Kč. Dozvíte se spoustu věcí o kultuře původních obyvatel severní Ameriky, hlavně o indiánech plání. Něco ve stylu filmu Tanec s vlky. Exponáty dodají naši přátelé euroindiáni z organizace Indian Corral a bude opravdu na co se dívat. Bělochy táhnoucí na západ budou zastupovat naši přátelé z Historické společnosti Bílina v uniformách modrokabátníků i trapeři. Součástí výstavy jsou vystoupení originální dobové indiánské kapely a tanečníků v dobových krojích. Poznáte Lakotu, Šajena, Absaroku nebo třeba Apače? Pletete si týpí s vigvamem? Každá indiánská dýmka je pro vás kalumet míru? Asi jste rádi jako děti koukali na filmy o Vinetouovi. Skutečnost byla trošku jiná. Všechno vám a vašim dětem rádi ukážeme a vysvětlíme. Dům dětí a mládeže je 15 minut chůze od železniční zastávky Chomutov město, projdete okolo naší klubovny ulicí Cihlářská, přejdete křižovatku okolo školy v Havlíčkově ulici a z ní druhá doprava je Jiráskova. Ostatně, můžete si najít cestu na mapách.cz. Přikládám odkaz na loňské fotky, které dělal Martin Ritter. Bylo to fakt lepší než v Náprstkově muzeu.
FOTO.
Srdečně vás zvou Pérák, Jára a členové klubu indianistiky Magažu Teča Tiošpaye.
Hau.
Dárci krve přišli o výhodu
Od 1.ledna dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova zrušil slevu pro držitele Jánského Zlaté plakety. Města Chomutov a Jirkov, které DPCHJ vlastní, připravují některé návrhy, jak dárce krve odměnit, s levnějším cestování v MHD ale velmi pravděpodobně souviset nebudou.
Medaile prof. Janského, českého objevitele čtvrté krevní skupiny uděluje Český červený kříž. V roce 2008 bylo oceněno celkem 26 442 dárců,z nichž 12 275 získalo bronzovou medaili za 10 bezplatných odběrů, 8 906 bezplatných dárců získalo stříbrnou medaili za 20 odběrů a 5 261 dárců získalo zlatou medaili za 40 odběrů.
Pionýři také podporují dárcovství krve. Pod heslem "Zdravá pionýrská krev" se uskutečnují hromadné odběry na mnoha místech ČR. i v Chomutově v minulosti proběhly. Podívejte se na pár dnes už historicky vyhlížejících fotografií ZDE.Lednová Mozaika na scéně
Málokterý dospělák má během vánočních svátků opravdový klid. Ale pokud si chcete odpočinout od cukroví, koled, návštěv a televize, můžete se začíst do řádků nové lednové Mozaiky, která je již k nahlédnutí na webu. Jelikož se letošní leden nese v duchu Pionýrských oslav, je tomuto tématu věnována v Mozaice nejen titulní stránka. Co se dál dočtete? Prohlédnout si můžete fotoreportáž z našeho krajského Sedmikvítku, dozvíte se informace o proběhlých i připravovaných akcích (třeba o mezinárodním táboře). Všechny oddíláky pak jistě zaujme článek o tom jak ušetřit při cestování vlakem a také stránka s náměty na rychlé hry do klubovny. V rukodělné sekci pak najdete návod jak ušít pejska z froté ponožek. A pokud budete pozorní najdete mě na fotce z posledního jednání ČRP. Jana
mozaika.pionyr.cz.Vánoční dárek
Pokud je již neznáte, určitě se podívejte na stránky www.hranostaj.cz plné nejrůznějších her. Snad Vám to dodá nový elán a nové nápady pro práci v oddíle. Máte-li podobně laděné užitečné stránky zašlete mi tip na e-mail: Jenny.xxx@seznam.cz. Krásné svátky všem!
odkaz.Astronomická zima
V pondělí 21.12.2009 v 18.45 nastala astronomická zima. V ten den dosáhne Slunce obratníku Kozoroha a je vůbec nejdelší noc v roce. Od toho dne už se začínají prodlužovat dny :-) To je dobrá zpráva,ne? A ještě jedna zajímavost - 23.prosince se podívejte na oblohu, možná se vám podaří uvidět meteorický roj "Ursidy".Merenda 2009
Tak to máme za sebou. Další ročník vánoční maškarní merendy, který tentokrát pořádal oddíl Sluníčko. V Chomutově je to již víc jak desetiletá tradice. Scházíme se vždy ve středu před Vánoci, abychom se alespoň jednou v roce viděli se všemi oddíly v naší skupině. Je to příležitost si popřát hezké svátky, ochutnat cukroví, ale hlavně se vyřádit nejen během akce, ale i při přípravách a vymýšlení masek. Každý rok si organizaci vezme na starosti jeden z pěti oddílů. I přes počáteční zmatky se večer příjemně rozjel. Trocha tance, tombola, vyhodnocení masek a spousta bonbonů a sladkostí. Doufáme, že se bavili děti i jejich rodiče. My dospěláci se sejdeme zase v lednu při slezině k 20.výročí Pionýra a taky při výroční schůzi. "
fotky.Rozhovor s Ondřejem Liškou
V chladných dnech jsem si vzpoměla na letní akci - Bambiriádu. Minulému ročníku dal svou záštitu tehdejší ministr školství Ondřej Liška. Přečtěte si úryvek z rozhovoru s ním. "Jsem přesvědčen, že pořadatelé Bambiriády dělají záslužnou věc. Velmi si cením všech, kdo se aktivně, ať už profesionálně či ve vlastním volném čase, věnují práci s dětmi. Je důležité, aby naše děti trávily svůj volný čas smysluplnými aktivitami, při kterých nejen rozvíjejí své schopnosti a dovednosti, ale také navazují kamarádství, učí se týmové spolupráci a aktivnímu způsobu trávení volného času."
celý rozhovor.Statistika skupiny
Zajímá vás kolik nás je vlastně dospěláků ve skupině?. Já to vím :-) . Alespon pro rok 2007. V tom roce bylo registrováno celkem 53 vedoucích. Z toho bylo 33 mužů (62%) a 20 žen (38%). Nejvíce byla zastoupena věková kategori 21-35let, v tomto rozmezí bylo 36 vedoucích. Vedoucích mladších 21 let bylo 10, staších 35 let pak bylo 7.Koshulka - co to je?
Prosincová Mozaika přináší kromě jiného i ochutnávku takzvané Pionýr fashion, neboli nové kolekce pionýrského oblečení. Už jsme si zvykli na jednobarevná trika se znakem, ale nová kolekce přináší více barev, více motivů, více variant. Pánská i dámská varianta s nápisem "Nebudˇ sám, budˇ Pionýr" a s miloučkýma postavičkama. Co je ale úplnou novinkou ja šedivozelená bundokošile zvaná "Koshulka" (čti košulka). Autoři by možná chtěli tuhle košili s kapucí prosadit jako pionýrský kroj. Vychází z ideálů Pionýra a nese na sobě i znak. Vyrobeno je zatím pouze několik prototypů.
Bližší informace naleznete na www.koshulka.pionyr.cz Je pravda, že jedeme-li na nějakou krajskou akci málo kdo jede vlakem v zelené košili a s oddílovým šátkem na krku. Třeba by nová image podpořila naši jednotnost a soudržnost.Sluníčko zve na vánoční merendu
Blíží se Vánoce a je to opět tu !!! VÁNOČNÍ maškarní MERENDA !!!. 16. prosince se sejdeme v 16.30 před klubovnou odkud půjdeme hromadně do country salonu U Bizona. V programu zve ing. Pižla na taneční a hudební vystoupení, hry, soutěže a tombolu. Snad se opět sejdeme v hojném počtu. Je to dobrá příležitost, jak se mohou setkat vedoucí, děti i jejich rodiče při příjemné zábavě.Zástupci Čtyřlístku a Hunkpapy soutěžili v Lounech
Dne 17.listopadu se v Lounech konala krajská soutěž v hrách Ligretto a Trans America. Simča Szabová, Verča Vaňkoná a Kristýna a Nikola Zemanovi přijely společně s Pérákem do jeho rodného města. Zatím co holky hrály turnaj, Pérák se prošel městem spolu s Vaškem z Mostu, který také nesoutěžil. Pro malý počet soutěžících jsme si zahráli opravdu vydatně. Holky soutěžily i v Trans Americe, kterou hrály v podstatě poprvé. Chomutováci si tak z turnaje odvezli dvě první, dvě druhá a jedno třetí místo. Ani Mostečáci neodjeli s prázdnou. Třeba se příště sejdeme právě v Mostě.
článek na krajském webu.Simona přivezla zlato pro Chomutov!!!
Z krajského kola soutěže Sedmikvítek si dvanáctiletá slečna Simona Vaculíková z oddílu Sluníčko přivezla nejen první místo ve své kategorii v soutěži v disco dance, ale i postup do celostátního kola. Sedmikvítek se konal v Ústí nad Labem dne 7.listopadu 2009. Soutěžilo se v tancích, dále ve zpěvu, v hudbě, v divadle a v rukodělkách. Odhadem se zúčastnilo celé soutěže přes sto dětí z Ústeckého kraje.
fotky.
Pionýři a město Chomutov
Malé zamyšlení... na stránkách našeho statutárního města v sekci Kultura, sport a hobby mohou chomutovští obyvatelé najít některé z nabídek zájmových sdružení, spolků a organizací. NĚKTERÝCH proto, že Pionýři v tomto seznamu chybějí. Čím pak to asi bude? Myslím, že by se zde hodilo přísloví "Líná huba, holé neštěstí".
přesvěčte se zde.Listopadová Mozaika
Právě vyšla nová Mozaika. Kromě zpráv z činosti jiných oddílů a skupin se můžete inspirovat i náměty na činnost výtvarnou. Najdete v ní i návody na hry do klubovny a další. Více informací na zde .


Ledová Praha
Pro děti, které se v období pololetních prázdnin (29. - 31. ledna 2010) chtějí pobavit a také si rozšířit své vědomosti o pražských kulturních památkách, je tady Ledová Praha. Tuto akci pořádá Pionýr a Nadace Dětem 3. tisíciletí ve spolupráci s několika pražskými školami, letos již po desáté. Mediálním partnerem je Český rozhlas. Více informací na www.ledovapraha.cz


Ze zasedání krajské rady Pionýra
25.10.2009 v sídle Ústecké krajské organizace Pionýra v Ústí nad Labem - Důlcích, proběhlo 9.zasedání krajské rady Pionýra. Byla projednána a schválena spousta organizačních záležitostí. Mezi jinými například termín konání IV. výročního zasedání Ústecké krajské organizace Pionýra 6.2.2010, spojeného se slavnostním společenským večerem ke 20.výročí vzniku Pionýra. Termín a podmínky registrace pro rok 2010, termíny kurzů vzdělávání v roce 2010 které se tradičně budou konat v naší klubovně, krajského kola ve vybíjené v Klášterci nad Ohří, krajského setkání pionýrských oddílů a dalších námi navštěvovaných akcí. Naši delegáti Jana Krotilová a Jiří Perkner se aktivně podíleli na přípravě a průběhu jednání, na němž byl do funkce místopředsedy ÚKOP zvolen náš kamarád, garant pionýrského vzdělávacího centra, Ladislav Petrželka ze Štětí. A kdy se máme možnost zase sejít s kamarády z jiných pionýrských skupin v kraji? No přece 7.11 v Důlcích na krajském kole Sedmikvítku nebo 17.11 v Lounech na krajském turnaji v Ligrettu a Trans Americe. Ahoj Pérák a Jana


O Sluníčku opět psali V Chomutovských novinách můžete najít článeček o Drakyádě. Čtěte více v sekci "napsali o nás".


Bernov - první sníh 16.-18.10.2009
O víkendu vyrazili členové oddílů Sluníčko a Čtyřlístek na táborovou základnu Bernov. Na rozdíl od motoristů, energetiků a silničářů měli radost ze sněhu, který letos napadl opravdu brzy. Užili si ho při vycházce na chatu Hejtmanka na Vysoké Jedli. To se ale máme, že máme chalupu v Krušných horách, co? Pérák

foto zde


Bernov - výměna kotle
Ve dnech 8.-11.10.2009 jsme zrealizovali projekt"Rekonstrukce vytápění na TZ Bernov". Vyhodili jsme starý neopravitelný kotel, instalovali nový, opravili rozvody a vyložkovali komín. Kluci kotle vážící přes 300 kg rvali nahoru a dolů po schodech ze sklepa na rudlíku. Pořádně si mákli, zaslouží velké poděkování. Hurá, v zimě bude na Bernově pěkné teploučko. Byli tam Mates, Klausík, Plešoun, Dáda, Jindříšek, Čurbis, Houškin, Čandýs a Chobit. Ten hrozný nepořádek po nás uklidily Majka a Vendy. Já jsem je všechny hlídal, aby makali. Ahoj, Pérák.
foto zde


Učíme se Ligretto
Ve středu 14.10 jsem zájemce učila karetní hru Ligretto, ve které bude v listopadu krajská soutěž.


Drakyáda na statku
Oddíl Sluničko ve spolupráci s vedoucími z oddílu Hunkpapa uspořádal dne 10.října 2009 podzimní akci pro veřejnost na statku u zooparku. Protože ale moc nefoukalo a draci příliž nelétali, vrhly se děti spíše na vzduchovku a střelbu z luku. Opékaly se buřty a jezdilo se na traktůrku. Děti z oddílu pak přespali v klubovně.
foto zde


Den horníků Bílina
Jára, Jindra a Janička vyjeli zastupovat Pionýry a indiány na historický hornický den v Bílině. V prostorách tamních bývalých lázní vytvořili atmosféru téměř magickou. Návštěvníci si mohli prohlédnout ukázku obydlí, zbraní, ozdob a dalších indiánských potřeb. V pozadí hrála reprodukovaná indiánská hudba a několikrát Jára s Jindrou i zazpívali na živo. Zúčastnili se i hlavního představení - dramatického ztvárnění pověsti o počátcích těžby uhlí na Bílinsku.
foto zde


Krajské setkání Pionýra Ústí nad Labem
18.-20.9.2009 se v krajském městě konalo setkání Pionýrských skupin z Ústeckého kraje. Celkem nás bylo přes stovku. kromě večerní zábavy nás čekal pěší výlet po přírodních krásách a technických i kulturních památkách. Navštívili jsme hrad Střekov, Masarykova zdymadla a na Větruši jsme se prošli zrcadlovým bludištěm.
foto zdezpět

 

FOTOGALERIE - odkaz